گل پیچ GolPich
هواشناسی هشدار داد

ورود موج سرما به كشور طی هفته آینده، كشاورزان آماده باشند

ورود موج سرما به كشور طی هفته آینده، كشاورزان آماده باشند به گزارش گل پیچ سازمان هواشناسی اخطار داد: انتظار می رود سه شنبه آینده در غالب استان های شمال غرب كشور كمینه دما به محدوده كمتر از ۵ درجه و در مناطق كوهپایه ای به صفر درجه سانتیگراد برسد.به گزارش گل پیچ به نقل از مهر، سازمان هواشناسی در اطلاعیه ای اعلام نمود: یك سامانه جوی بتدریج از دوشنبه هفته آینده (۹۸/۰۲/۰۲) از غرب وارد شده و بتدریج روز چهارشنبه از شرق كشور خارج خواهد شد.
در ادامه این اطلاعیه آمده است: انتظار می رود طی دوشنبه و سه شنبه در غالب استان های كشور در دامنه های زاگرس از جنوب غرب تا شمال غرب، مركز و استان های واقع در دامنه های البرز تا شمال شرق كشور باعث بارش باران شود.
بیشینه بارشها طی روز سه شنبه در دامنه های شمالی و جنوبی البرز و سواحل دریای خزر رخ می دهد. به دنبال گذر این سامانه افت نسبی دما در بامداد سه شنبه در نیمه غربی كشور و بامداد چهارشنبه در دامنه های البرز و شمال شرق كشور پیش بینی می شد.
انتظار می رود بامداد سه شنبه در غالب استان های شمال غرب شامل اردبیل، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، كردستان، همدان، زنجان و قزوین كمینه دما به محدوده كمتر از ۵ درجه سلسیوس برسد و در روستاها و شهرهای كوهپایه ای با احتمال متوسط تا زیاد افت دما به صفر درجه سلسیوس و یا كمتر وجود دارد.
در بامداد چهارشنبه استان مركزی، شمال استان های البرز و تهران، شمال سمنان، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی دمای هوا در محدوده ۲ تا ۵ درجه سلسیوس پیش بینی می شود كه در مناطق كوهپایه ای و مرتفع احتمال افت دما به صفر درجه سلسیوس و كمتر وجود دارد. انتظار داریم هوای نسبی سرد در بامداد پنجشنبه هم با تغییرات اندك تداوم یابد.
بر این اساس احتمال سرما زدگی برای برخی محصولات زراعی و باغی در مناطق كوهپایه ای ذكر شده وجود دارد و به كشاورزان عزیز انجام پیشنهادهای زیر سفارش می شود:
• تأمین سوخت و كنترل دما و رطوبت و بستن دریچه ها در گلخانه ها، مرغداری ها و دامداری ها.
• در باغات، مزارع و مناطق كوهپایه ای محافظت از تأسیسات و مراقبت از سیستم های آبیاری تحت فشار باتوجه به پایین بودن دمای سطح زمین
• آماده سازی وسایل مواجهه با سرمازدگی بهاره در باغات و اطراف مزارع نظیر بخاری باغی، سوزاندن كاه و كلش
• ایجاد پوشش پلاستیكی بر روی نهال های جوان و درختان صدمه پذیر
• خودداری از انجام هرس درختان
• برداشت محصولات آماده برداشت نظیر سبزی جات و صیفی جات و انتقال به مكان های امن و انبارهای استاندارد.
• استفاده از ریز مغذی های سفارش شده توسط كارشناسان وزارت جهاد كشاورزی
• خودداری از انجام عملیات شخم و پاكنی باغات
• آبیاری به موقع مزارع و باغات پیش از ورود موج سرما به منظور تعدیل دمای محیط
• محافظت از كندوهای زنبور عسل در مقابل كاهش دما

1398/01/28
15:34:49
5.0 / 5
4246
تگهای خبر: آب , استاندارد , بارش , باغ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل