گل پیچ GolPich

اعلام آمادگی ایران برای تعبیه مناطق حفاظت شده محیط زیستی در مرز تركیه

اعلام آمادگی ایران برای تعبیه مناطق حفاظت شده محیط زیستی در مرز تركیه به گزارش گل پیچ معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: كشور ما این آمادگی را دارد كه تجربیات به دست آورده در حفاظت محیط زیست و تنوع زیستی را با كشور تركیه به اشتراك بگذارد و حتی می توانیم مناطق حفاظت شده مرزی تعبیه و تالاب هایی را به صورت مشترك در كنوانسیون رامسر ثبت نماییم و در زمینه های مدیریت پسماند و آلودگی هوا با هم همكاری نماییم.به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا حمید ظهرابی در نشست مشترك ایران با تركیه كه در مورد دیوار مرزی تركیه با حضور فاطما وارانك - معاون وزیر محیط زیست و شهرسازی جمهوری تركیه همراه متشكل از نماینده های وزارت نیرو كشور و امور خارجه برگزار شد، اظهار داشت: كشور تركیه هم از نظر فرهنگ و زبان و هم از نظر طبیعت و اكوسیستم شبیه كشور ایران است به همین خاطر و با وجود چنین خصوصیت های مشتركی می توانند ارتباط خوبی را در زمینه حفظ محیط زیست با هم برقرار كنند.

وی افزود: بدون شك هم محیط زیست ایران و هم محیط زیست تركیه می توانند متاثر از هم باشند. این جلسه می تواند سرآغازی بر همكاریهای مشترك محیط زیستی بین دو كشور دوست و همسایه باشد.

ظهرابی با اشاره به سابقه ایران در حفاظت محیط زیست اظهاركرد: در گذشته بعضی از اماكن حفاظت شده تحت عنوان قرق های خصوصی پادشاهی بود. حداقل ۶۰ سال است كه ما رسماً مناطق حفاظت شده زیست محیطی داریم و الان حدود ۱۸ میلیون هكتار از مساحت كل كشور تحت حفاظت محیط زیستی هستند. ۳۵ تالاب بین المللی داریم كه در كنوانسیون رامسر ثبت شده است. كشور ما این آمادگی را دارد كه تجربیات به دست آورده در حفاظت محیط زیست و تنوع زیستی را با كشور تركیه به اشتراك بگذارد و حتی می توانیم مناطق حفاظت شده مرزی تعبیه و تالاب هایی را به صورت مشترك در كنوانسیون رامسر ثبت نماییم و در زمینه های مدیریت پسماند و آلودگی هوا با هم همكاری نماییم.

ظهرابی با اشاره به مبحث جلسه كه درباره دیوار مرزی بین ایران و تركیه بود، تشریح كرد: آن قسمتی از دیوار كه ساخته شده و امكان دارد به محیط زیست دو طرف آسیب وارد كند را اصلاح نماییم و برای مابقی دیوار هم مسائل و مشكلات محیط زیستی دو طرف را رعایت بكنیم، تا خسارات را به حداقل برسد.

در ادامه این نشست فاطما وارانك ضمن تشكر از میزبانی ایران اظهار نمود: اینكه امروز در ایران سازمانی مجزا به نام «سازمان حفاظت محیط زیست» وجود دارد اتفاق بسیار خوشایندی است در دو روزی كه در تهران بودیم متوجه شدیم كه این شهر چقدر شهر پاك و سبزی است و برنامه ریزی خوبی برای آن انجام شده است.

وی در ادامه اظهار داشت: تركیه در ۱۶ سال قبل اهمیت محیط زیست را چند برابر كرد چونكه تركیه هم مانند ایران با منابع طبیعی كه در اختیار دارد به داشته های خود افزوده است.

وارانك با اشاره به اینكه محیط زیست امانت است و باید به نسل های بعد تحویل داده شود، توضیح داد: در تركیه ۱۲ درصد از منابع طبیعی حفاظت شده هستند.هدف ما این است كه این میزان را به ۱۵ درصد سپس به ۲۰ درصد برسانیم.

معاون وزیر شهرسازی تركیه با اشاره به دیواری كه به علل امنیتی بین دو كشور راه اندازی شده است، اظهار داشت: یك هیات فنی تشكیل می شود تا ببینیم چه كارهای انجام شده و چه كارهایی نباید صورت گیرد. با وزارت امور خارجه زمان و مكان این جلسات هماهنگی لازم صورت می گیرد.

در ادامه این نشست باقرزاده - مدیر اكوسیستم های تالاب سازمان حفاظت محیط زیست و مسئول پیگیری اثرات زیست محیطی دیوار- با اشاره به اینكه نخستین بار مبحث محیط زیست دیوار مرزی در فروردین ماه ۱۳۹۷ در اجلاس كمیسیون عالی مرزی دو كشور عنوان شد، اظهار داشت: در بند ۱۰آن اجلاس به اثرات محیط زیستی اشاره شد و هر دو طرف اتفاق نظر داشتند كه روی مسائل زیست محیطی دیوار باید دقت نظر بیشتری را داشته باشند.

وی افزود: ایران و تركیه حدود ۵۲۰ كیلومتر مرز مشترك دارند كه ۴۸۰ كیلومتر آن مرز خاكی و ۴۰ كیلومتر مرز آبی است.

مدیر اكوسیستم های تالابی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: چهار منطقه حساس اكولوژیك در این عرصه وجود دارد. یكی تالاب بورآلان و رودخانه قره سو كه بین دو كشور مشترك است. دوم تالاب یاریم قیه و رودخانه ساری سو به این تالاب می ریزد كه بین دو كشور مشترك است. سوم تالاب آغ گول كه در محدوده سرزمینی كشور ایران است، چهارم پارك ملی آغری داغ (كوه آرارات) در پهنه سرزمینی تركیه قرار دارد.

وی با اشاره به اینكه زیستگاه های ایران و تركیه پشتیبان هم هستند، اظهار داشت: كوه آرارات در سمت تركیه محل مهاجرت حیات وحش است. به عبارت دیگر تابستان گذرانی در مناطق تركیه انجام می شود و زمستان گذرانی در مناطق ایران صورت خواهد گرفت این چنین مهاجرتی بین دو طرف مرز وجود دارد.

باقرزاده با اشاره به پایه های سنگی دیوارهای مرزی و انتقاد از وزن زیاد آنها در بخش هایی از تالاب توضیح داد: در بخش هایی از تالاب، این دیوارها می توانند منافذ و روزنه های خاك را بسته و سبب اختلال تبادل آب بین دو طرف شوند. همینطور آبگذرها بسیار كوچك و باریك هستند و با سیلاب پر از رسوب می شود و همین سبب صدمه دیدن برای هر دو طرف می شود.

مدیر اكوسیستم های تالاب با اشاره به نشست قفقاز در دسامبر ۲۰۱۸ افزود: در ناحیه قفقاز شش زیستگاه از این دیوار مرزی متاثر خواهد شد. در نشست قفقاز كشورها متعهد شدند اثرات مرزها روی زیستگاه ها را به حداقل برسانند. ما نباید با دست خودمان این زیستگاه ها را تضعیف نماییم.

وی در مورد اثرات مخرب دیوار مرزی اظهاركرد: این دیوار مرزی می تواند چرخه هیدرولوژیك منطقه را تحت تاثیر قرار دهد و سیلاب ها را به تالاب ها نرساند از سوی دیگر این دیوار سبب قطعه قطعه شدن زیستگاه ها می شود كه بر مهاجرت فصلی حیات وحش اثر گذار است.

باقرزاده با ذكر پیشنهاداتی همچون عدم ساخت دیوار بر روی تالاب ها، استفاده از دیوارهای سبك تر در زیستگاه حساس و بزرگ شدن ابعاد گذرها جهت انتقال آب و مسیر های عبور حیات وحش را پیشنهاد نمود.

در ادامه این نشست، معاون سازمان انبوه سازی تركیه كه مسئول اجرای دیوار مرزی است، اظهار داشت: در سال های اخیر به سبب افزایش فعالیت های تروریستی كه تهدیدی برای دو كشور بود تصمیم به راه اندازی این دیوار شد و این به معنای جدا بودن دو كشور از هم نیست.

معاون سازمان انبوه سازی تركیه افزود: این دیوار برای تهدیدهای امنیتی طراحی شده است و نوع طراحی آن به شكلی است كه قابل جابه جایی است تا تاثیر زیادی بر محیط زیست نداشته باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، وی با ذكر این نكته كه فواصلی در دیوارها وجود دارد، اظهار داشت: حدود سه و نیم تن است و برای عبور وسایل حمل و نقل و حیوانات فاصله هایی تعبیه شده تا پاسخگوی نیازهای محیطی و بشری باشد.

وی رابطه با گذر های آب رودخانه ها اظهاركرد: ما هم بر این باور هستیم كه تعداد آنها كافی نیست و گذرگاه های آب باید افزایش یابد چون حجم آب بالا رفته و در این رابطه تمهیداتی اندیشیده خواهد شد.
1398/02/05
15:23:00
5.0 / 5
4564
تگهای خبر: آب , آلودگی , باد , حیوانات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل