گل پیچ GolPich
در گفت وگو با گل پیچ اعلام شد

افزایش سطح آب و انحلال نمك در دریاچه ارومیه، مشاهده آرتمیا در بزرگترین دریاچه شور خاورمیانه

افزایش سطح آب و انحلال نمك در دریاچه ارومیه، مشاهده آرتمیا در بزرگترین دریاچه شور خاورمیانه گل پیچ: رئیس پژوهشكده علوم زمین سازمان زمین شناسی از مطالعات میدانی در دریاچه ارومیه پس از سیلاب های اخیر آگاهی داد و اظهار داشت: مطالعات ما نشان داده است علاوه بر آن بالا رفتن تراز آب، به میزان نیم متر نمك رسوبگذاری شده در بستر این دریاچه در آب انحلال یافته است.


دكتر راضیه لك در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینكه با برداشت های جامع میدانی گزارش آخرین وضعیت دریاچه ارومیه در فروردین ماه ۱۳۹۸ به اتمام رسید، اظهار داشت: سازمان زمین شناسی مطالعات گسترده ای در ارتباط با لطمه شناسی، نمایش راهكار نجات و پایش زمین شناختی دریاچه ارومیه از سال ۱۳۸۶ انجام داده كه دستاوردهای این مطالعات برای منطقه و كشور بسیار حائز اهمیت می باشد.
وی افزود: به منظور تعیین حجم دقیق آب، تعیین تغییرات عمق و باز بررسی تركیب شیمیایی آب دریاچه ارومیه در نیمه دوم فروردین ماه سال جاری نمونه برداری از شورابه عمیق، سطحی و تعیین عمق دریاچه را در یك شبكه سیستماتیك ۵ كیلومتر در ۵ كیلومتر برای هر دو بخش شمالی و جنوبی دریاچه انجام دادیم و در این مطالعات ۱۵۰ نمونه شورابه عمیق و سطحی برداشت شد.
لك با تاكید اینكه كارشناسان عمق این دریاچه را در ۷۵ نقطه اندازه گیری كردند، اشاره كرد: همین طور چگالی نمونه های سطحی و عمقی باز مورد اندازه گیری قرار گرفتند و برمبنای داده های به دست آمده از اطلاعات برداشت شده عمق، نقشه عمق و توپوگرافی بستر و باز نقشه تغییرات چگالی شورابه عمیق و سطحی دریاچه تهیه شد.
رئیس پژوهشكده علوم زمین، عمیق ترین بخش دریاچه را در بخش شمالی با عمق حداكثر ۲۳۰ سانتی متر دانست و اظهار داشت: همین طور دو بخش عمیق در مركز و جنوب دریاچه باز وجود دارد و از طرفی میانگذر "شهید كلانتری" به صورت سدی در وسط دریاچه، منجر به تقسیم دریاچه به دو بخش شمالی و جنوبی شده، به شكلی كه تغییرات چگالی برای شورابه سطحی و عمیق دریاچه در بخش شمالی و جنوبی دریاچه شدید و بارز است.
وی اظهار نمود: در این مطالعات میدانی "آرتمیا ارومیانا" را بعنوان تنها موجود زنده جانوری دریاچه در مركز بخش جنوبی به وفور مشاهده كردیم. ورود حجم بالای آب شیرین به دریاچه كه بطور عمده از بخش جنوبی وارد دریاچه می شود، منجر به كاهش شوری آب دریاچه و ایجاد شرایط اكولوژیكی مناسب برای رشد و شكوفایی مجدد آرتمیا شده است.
بگفته این محقق دریاچه ارومیه، ورود آب های شیرین علاوه بر بالا بردن تراز آب دریاچه در مناطقی باز سبب انحلال حداكثر نیم متر نمك رسوبگذاری شده در بستر شده است.نقشه عمق دریاچه ارومیه با برداشت های میدانی جامع توسط پژوهشكده علوم زمین سازمان زمین شناسی (بر اساس داده های تولیدشده در فروردین ماه ۱۳۹۸)
لك با تاكید بر اینكه برای به تصویر كشیدن وضع دریاچه تنها نمایش "رقوم" تراز دریاچه كافی نیست، اشاره كرد: توجه به فعل و انفعالات درون دریاچه در ارتباط با واكنش نمك و آب، شامل انحلال و یا "ترسیب" نمك كه موجب تغییرات مورفولوژی بستر و كاهش یا افزایش مضاعف عمق دریاچه می شود، لازم است.
رئیس پژوهشكده علوم زمین با بیان این كه تغییر عمق دریاچه علاوه بر تغییر تراز، حجم آب را باز متأثر می كند، اظهار داشت: بی گمان در فصول تَر (بهار) با ورود آب های شیرین به دریاچه، پدیده بالا آمدن تراز و همین طور انحلال نمك و افزایش عمق را شاهد می باشیم، اما با كاهش بارش و افزایش تبخیر در فصل تابستان، بالانس شورابه به سمت رسوبگذاری نمك پیش می رود و در نتیجه كاهش تراز همراه با كاهش عمق بستر رخ می دهد كه بر همین مبنا پایش فصلی تغییرات حجم شورابه در برنامه ریزی برای احیای دریاچه ارومیه یكی از ضروریات است.
منبع:

1398/02/20
22:14:57
5.0 / 5
4421
تگهای خبر: آب , بارش , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل