گل پیچ GolPich
مدیركل محیط زیست استان سمنان:

تملك تمام آغل های زیستگاه یوز، دام داری در توران شاهرود نداریم

تملك تمام آغل های زیستگاه یوز، دام داری در توران شاهرود نداریم گل پیچ: مدیركل محیط زیست سمنان بابیان اینكه همه آغل ها و پروانه های تعلیف احشام محدوده پارك ملی توران خریداری شده است، اظهار داشت: هیچ بهره بردار دامی در محدوده این زیستگاه یوزپلنگ وجود ندارد.امیر عبدوس در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن بیان اینكه پارك ملی توران شاهرود به لحاظ داشتن ذخایر گیاهی و جانوری و همینطور زیستگاه یوز آسیایی به آفریقای ایران شهرت داشته و حفاظت از آن در دستور كار محیط زیست قرار دارد، اظهار داشت: از گذشته تابحال اقدامات حفاظتی برای گونه پرارزش یوز آسیایی این منطقه در حال انجام می باشد همچون آنكه در محدوده پارك ملی توران تمام آغل ها و پروانه های تعلیف احشام خریداری شدند.
وی بابیان اینكه در محدوده ۱۰۰ هزار هكتاری پارك ملی توران شاهرود هیچ گونه بهره بردار دامی وجود ندارد، اضافه كرد: اما زیستگاه یوز تنها محدود به این مساحت نیست و یوز آسیایی در منطقه عباس آباد هم پراكنش دارد بنابراین این مهم می طلبد تا تمهیدات لازم به منظور زندگی و بقا این گونه پرارزش در قسمت شمال منطقه اندیشیده شود.
اجرای پروژه یوز نیازمند اعتبارات لازم
مدیركل محیط زیست استان سمنان بابیان اینكه یكی از تعارضات ادامه حیات یوز وجود جاده عباس آباد –میان دشت است، اظهار داشت: پروژه فنس كشی كردیور عبور یوز در سازمان حفاظت محیط زیست طراحی شد تا از تصادفات جاده ای جلوگیری شود كه الان هم بخشی از این مسیر فنس كشی انجام و پیمانكار در حال ادامه عملیات است.
عبدوس بابیان اینكه برای تكمیل نهایی فنس كشی اعتبارات زیادی نیاز است، خاطرنشان كرد: تنها بخشی از بودجه یك و نیم میلیارد تومانی پروژه فنس كشی محدوده عبور یوز آسیایی در اختیار محیط زیست قرار داده شد تا كار درروند اجرا واقع شود اما در نهایت برای تكمیل ۱۰۰ درصدی نیازمند اعتبارات بیشتر است.
وی بابیان اینكه اقدامات حفاظتی برای یوز آسیایی منطقه توران شاهرود در دستور كار است، اضافه كرد: در شرایط كنونی تلاش شد تا با نصب تابلوهای هشداردهنده در طول مسیر و همینطور نصب سرعت گیر و چراغ های گردان رانندگان را نسبت به عبور حیات وحش و یوز آسیایی در این محدوده آگاه نماییم تا سرعت خویش را كاهش دهند.
حد و حدود تپال از محدوده شهری مشخص شود
مدیركل محیط زیست استان سمنان در پاسخ به سوال خبرنگار مهر پیرامون طرح ارتقای منطقه شكار ممنوع تپال، اظهار داشت: یكی از خصوصیت های این منطقه نزدیكی به شهر است كه برای تبدیل به یكی از مناطق تحت حفاظت سازمان محیط زیست می بایست تغییراتی در حد و حدود منطقه هم اعمال شود
عبدوس در ادامه خاطرنشان كرد: با عنایت به اینكه بخش هایی از شهر شاهرود به این منطقه نزدیك است احتمال دارد در آینده محل توسعه شهر یا استفاده های حریم شهری قرار گیرد كه در صورت تعریف محدوده منطقه حفاظت شده سبب تعارض بین این دو خواهد شد.
وی بابیان اینكه علیرغم حفاظت از منطقه توسعه شهری شاهرود هم نباید متوقف شود، اضافه كرد: برای مشخص كردن حریم و حدود این مورد ابتدا می بایست در كارگروه زیربنایی مطرح و سپس در شواری عالی معماری و شهرسازی استان به تصویب برسد كه محیط زیست در هر دو كارگروه عضویت دارد.
انجام طرح احیای گورخر با مشاركت مردمی
مدیر كل حفاظت محیط زیست استان سمنان بابیان اینكه نباید به شكلی عمل كرد كه توسعه شهری شاهرود با یك كمربند حفاظت شده قفل شود، اظهار داشت: در منطقه حفاظت شده هر گونه واگذاری اراضی و ساخت وساز در آن ممنوع می باشد و تابع مقررات و سخت گیری های خاصی می شود بنابراین در ابتدا می بایست تعارض اتصال شهر با منطقه حفاظت شده كاملاً برطرف شود.
عبدوس در ادامه خاطرنشان كرد: برای طرح توسعه مركز تكثیر جمعیت گورخر ایرانی در پارك ملی كویر گرمسار طرح بسیار مترقی و پیشرفته ای تهیه و به سازمان مركزی ارسال شد كه برای اجرا منتظر دریافت اعتبارات لازم است كه با عنایت به زمان بر بودن منتظر رسیدن اعتبارات نخواهیم بود.
وی اضافه كرد: در ادامه روند طرح تكثیر گورخر ایرانی در گرمسار با مشاركت مردمی صورت خواهد گرفت به این نحو كه همه مراحل شامل قرنطینه، تكثیر و رهاسازی بدون عملیات بیهوشی با هدایت گورخر به داخل سالن های مخصوص صورت خواهد گرفت بنابراین دیگر احتیاج به زنده گیری یا عملیات بیهوشی برای جابه جایی نیست.
برخورد جدی با واحدهای آلاینده
مدیر كل حفاظت محیط زیست استان سمنان بابیان اینكه دودی كه بعضاً از كارخانه فرو سیلیس سمنان خارج می شود به صورت مقطعی است، اظهار داشت: زمان خالی شدن پاتیل های ذوب این تخلیه هوا اتفاق می افتد بنابراین برنامه محیط زیست استان سمنان برای مدیریت اجبار كردن این واحد به فیلترگذاری، تصفیه هوا و كاهش آلودگی است.
عبدوس اضافه كرد: این واحد می بایست به نصب سیستم جمع آوری هوای محیطی سالن ها اقدام نماید كه مستلزم هزینه برای آنها است و تا زمانی كه این اقدام صورت نگیرد هیچ گونه مجور طرح توسعه این واحد صادر نخواهد شد و تا زمانی همه تمهدیات لازم برای كنترل و كاهش هوای این واحد انجام نشود اساسا پرداخت یك درصد عوارض آلایندگی برای آن در دستور كار خواهد بود.
وی افزود: این دستور العمل نه تنها برای این واحد بلكه برای همه كارخانه ها و تولیدكنندگان استان سمنان اعمال می شود و این واحدها حتما می بایست نسبت به كاهش آلودگی های زیستی اقدام نمایند.

1398/02/29
15:30:17
5.0 / 5
4417
تگهای خبر: آب , آلودگی , باد , حفاظ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل