گل پیچ GolPich

فروش یك گیاه سرطان زا در تهرانبعلاوه عكس

فروش یك گیاه سرطان زا در تهرانبعلاوه عكس به گزارش گل پیچ سنبل آبی گیاهی سرطان زا است. این گیاه كه گونه ای مهاجم در كشور ما بشمار می رود نه تنها به اكوسیستم های آبی آسیب وارد می نماید بلكه سلامت افراد را هم در حالی به خطر می اندازد كه توسط دستفروشان در معابر و مراكز خرید تهران به فروش می رسد.به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا، سنبل آبی به «شیطان بنفش» مشهور و ریشه های آن جاذب آلاینده ها، فلزات سنگین و مواد سمی است ازاین رو بعنوان گیاهی سمی و سرطان زا شناخته شده است. این گیاه با نام علمی Solms Eichhornia crassipes، بومی مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری است كه بعنوان گیاه زینتی وارد كشور شده است و در مناطق خارج از محدوده بومی خود اغلب بعنوان یك گونه مهاجم شناخته می شود.

سنبل آبی همینطور دارای برگ های گسترده، ضخیم، براق و تخم مرغی شكل ۱۰ تا ۲۰ سانتیمتری است كه در سطح آب شناور و دارای ریشه های ارغوانی سیاه آزاد است و سنبله ای با ۸ تا ۱۵ گل زیبا دارد و عمدتاً رنگ گل ها طیفی از رنگ های بنفش، صورتی و ارغوانی است.

با وجود هشدارهای محیط زیست این گیاه همچنان در بعضی معابر شهری در تهران به قیمتی بسیار نازل به فروش می رسد و خریداران و حتی فروشندگان آن به مضرات این گیاه برای سلامتی آگاه نیستند.
محیط زیست وظیفه قانونی برای برخورد با فروشندگان سنبل آبی ندارد
محمدرضا خویشتندار - فرمانده یگان محیط زیست استان تهران - در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینكه سنبل آبی یك نوع گیاه مهاجم است البته محیط زیست وظیفه قانونی برای برخورد با فروشندگان و عرضه كنندگان آنرا ندارد، اظهار نمود: در واقع سازمان حفاظت محیط زیست وظیفه برخورد با خرید و فروش گونه های جانوری و گیاهی مورد حمایت و حفاظت این سازمان را دارد.

وی افزود: برای مثال «لاله واژگون» گیاهی است كه در طبیعت ایران بعنوان یك گونه شاخص شناخته می شود و به منظورحفاظت از این گونه، خرید و فروش آن ممنوع اعلام شده است و محیط زیست با متخلفان برخورد می كند اما سنبل آبی كاملا بر عكس این مورد است.


ضرورت حذف سنبل آبی از كشور
خویشتندار با تاكید بر اینكه سنبل آبی باید هر چه سریع تر از كشور حذف شود، خاطرنشان كرد: این گیاه نه تنها برای محیط زیست بلكه برای سلامتی افراد خطرناك می باشد و دستگاه هایی مانند وزارت جهاد كشاورزی باید جلوی تكثیر و فروش این گیاه در كشور را بگیرد.

فرمانده یگان محیط زیست استان تهران در ادامه اظهار داشت: سازمان حفاظت محیط زیست تنها می تواند به هموطنان سفارش كند كه از خرید این گیاه اجتناب كنند و آنرا در اكوسیستم های آبی كشور رها نكنند.
پیشنهاد تشكیل كارگروهی برای مقابله با سنبل آبی در كشور
وی در انتها با اشاره به اینكه بهتر است برای مدیریت سنبل آبی كارگروه و كمیته ای تشكیل گردد و نمایندگانی از دستگاه های مختلف در آن حضور داشته باشند، اظهار نمود: در این صورت می توان وظیفه دستگاه های مختلف همچون محیط زیست، وزارت جهاد كشاورزی و وزارت بهداشت را مشخص و برای مقابله با سنبل آبی اصولی تر عمل كرد.
1398/03/10
16:23:10
5.0 / 5
5219
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل