گل پیچ GolPich

علت تعدیل جمعیت گرگاس در باغ وحش ارم

علت تعدیل جمعیت گرگاس در باغ وحش ارم به گزارش گل پیچ مدیر كل دفترحیات وحش و آبزیان آبهای داخلی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: تعدیل جمعیت گرگاس در باغ وحش ارم به منظور حفظ گونه های پرارزش مانند گرگ های خالص صورت گرفته است و نگهداری ازگونه هایی نظیر گرگاس كه حاصل تداخل ژنتیكی سگ ها و گرگ ها هستند چه در زیستگاه طبیعی و چه درمحیط باغ وحش مورد پذیرش نیست.به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا سید مجید خرازیان مقدم با اشاره به اینكه یكی از اهداف مدیریت صحیح در مراكز نگهداری حیوانات و باغ های وحش، نگهداری از گونه های پرارزش بویژه گونه های جانوری بومی در معرض خطر انقراض است كه امكان رهاسازی در طبیعت را ندارند، اظهاركرد: سایر گونه هایی كه برای آنها مخاطره آمیز هستند یا دارای مشكلاتی نظیر دورگه بودن هستند باید یا جمعیت آنها تعدیل و یا از تكثیر آنها جلوگیری شود.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود اظهار داشت: گرگاس ازانسان ترس كمتری دارد و با نزدیك شدن به مناطق مسكونی باعث هراس مردم می شود. نسبت به گرگ ها هم پرخاشگری بیشتری دارند كه معمولا به انسان و سگ های اهلی بیشتر نزدیك شده و بیشتر حملات سگ سانان وحشی توسط آنها صورت می گیرد. متاسفانه چون توسط افراد عادی تفریق بین گرگاس و گرگ های خالص ممكن نیست، این نوع حمله ها به گرگ نسبت داده می شود و در نتیجه به افزایش تعارض بین گرگ و انسان منجر گردیده است. از طرفی حیات وحش هم از حملات این نوع حیوانات در امان نیست.

مدیر كل دفترحیات وحش و آبزیان آبهای داخلی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: برای حفظ خلوص ژنتیكی گونه گرگ و پیشگیری از ورود آنها به محیط طبیعی باید در تمام مراكز نگهداری، از تكثیر گرگاس ها جلوگیری و در صورت ضرورت با روش یوتانایز حذف شوند و در جایی كه گرگ خالص باید نگهداری شود، وجود گرگاس پذیرفتنی نیست.

خرازیان مقدم تصریح كرد: در باغ وحش ارم تعداد چهار قلاده گرگاس به مدت زیادی نگهداری می شده اند كه به دلیل كهولت سن (در حدود ۱۵سال) و بروز مشكلات جسمی و رفتاری در نهایت و بنا به درخواست كتبی باغ وحش ارم تصمیم به حذف آنها با روش مرگ آرام گرفته شده است تا امكان نگهداری از گونه پرارزش گرگ مهیا شود.

وی ادامه داد: در ارتباط با سایر گونه ها هم از نظر سازمان حفاظت محیط زیست اولویت با نگهداری از گونه های بومی و حائز اهمیت از نظر وضعیت حفاظتی است و برای پیشگیری از هر گونه اختلاط ژنتیكی، كنترل جمعیت گونه هایی كه از نظر حفاظتی در لیست IUCN هم كمترین نگرانی در ارتباط با آنها وجود دارد، بعنوان یك ابزار مدیریتی در باغ های وحش استاندارد پذیرفته شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، مقدم با تاكید بر اینكه وظیفه نظارت بر وضعیت باغ های وحش و مراكز نگهداری حیوانات وحشی به عهده ادارات كل حفاظت محیط زیست استانی است و دفاتر ستادی ذیربط هم حسب مورد و لزوم در انجام این مهم اقدام خواهند كرد، اظهار داشت: در صورت مشاهده هر گونه تخلف از جانب مراكز مذكور، وفق مقررات و قوانین، اقدامات لازم در اسرع وقت و بدون هیچ گونه بخشایش انجام خواهد پذیرفت.
1398/04/10
20:21:08
5.0 / 5
4921
تگهای خبر: آب , استاندارد , باغ , حفاظ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل