گل پیچ GolPich

تبدیل زباله  به انرژی با دستاورد محققان كشور

تبدیل زباله  به انرژی با دستاورد محققان كشور به گزارش گل پیچ یك شركت دانش بنیان با بومی سازی فناوری و طراحی مشعل های پلاسمایی، امكان تجزیه زباله ها و تبدیل به انرژی را فراهم نموده است.


به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا، تولید كالاها و محصولات گوناگون، فناوری های پیشرفته ای را به خدمت گرفته و رشدی شتابان یافته است. اما همین اندازه از تولیدات باعث ایجاد ضایعات شده است. كار از بین بردن اصولی و غیرمخرب این پسماندها اگر بیشتر از تولید فناورانه دشوار نباشد به همان میزان سختی دارد.
فناوری های از بین بردن زباله با عنایت به شناخت تازه از قابلیت های طلای كثیف، دستخوش تحول شده است. بر همین اساس، یك شركت دانش بنیان، طراحی و ساخت «مشعل پلاسما» را بعنوان یكی از فناوری های مورد استفاده در از بین بردن زباله و تبدیل آن به انرژی دنبال می كند.
علیرضا زمانی، مدیرعامل این شركت دانش بنیان با اشاره به این كه مشعل های پلاسمایی، نوع تازه ای از فناوری هاست كه می تواند زباله را به كوچك ترین عناصر تجزیه كند، اظهار داشت: در كوره ها یا راكتورهای پلاسما كه به مشعل مجهز است، با ایجاد یك دمای بسیار بالا تمامی بخش های زباله به صورت كامل تجزیه می شود.
این فعال حوزه دانش بنیان با اشاره به فناوری پیچیده و پیشرفته این مشعل و راكتورها اظهار داشت: به غیر از چند كشور اروپایی و آمریكایی، كشور دیگری از این تكنولوژی برخوردار نیست و الان فناوری این مشعل ها در كشور بومی سازی شده است.
وی با اشاره به كاربردهای گسترده مشعل پلاسمایی اظهار داشت: این مشعل ها كه به صورت یك مجموعه راه اندازی می شود، در حذف زباله های انبوه و از بین بردن زباله های خطرناك مانند زباله های عفونی بیمارستانی كاربرد دارد.
زمانی، آلایندگی بسیار اندك و باقی مانده بدون احتیاج به دفن را از خصوصیت های این دستگاه عنوان نمود و اظهار داشت: یكی از خصوصیت های این دستگاه این است كه می تواند همه پسماند های خطرناك و ویژه را تا ۹۵ درصد جرم و حجم زباله كم كند. این طرح همینطور می تواند در ابعاد و حجم های گوناگون از یك تن در روز تا ۱۰ تن در روز اجرا شود.
مدیرعامل این شركت دانش بنیان با بیان این كه این دستگاه از راه پلاسما كردن گاز دما را زیاد می كند، افزود: دمای گاز این مشعل ها از شش هزار تا ۳۰ هزار كلوین تغییر می كند و زباله را تبخیر می كند.
زمانی به سازوكار منحصر به فرد مشعل پلاسمایی اشاره نمود و افزود: این سیستم با تولید دمای بسیار بالا و نرخ انتقال حرارت بسیار زیاد به محیط زیست صدمه ای نمی رساند، ضمن آن كه تبدیل زباله به مواد غیر مضر را به دنبال خواهد داشت.
بر مبنای اعلام معاونت علمی، مدیرعامل این شركت دانش بنیان با اشاره به تولید این دستگاه به كمك تعدادی از متخصصان و دانش آموختگان دانشگاهی، اظهار داشت: تولید مشعل های پلاسمایی ضمن آن كه یكی از اشكالات عمده كشور یعنی از بین بردن حجم انبوه زباله و پسماندها، بخصوص نوع خطرناك آنرا رفع می كند، می تواند به حوزه حفظ محیط زیست كمك نماید.1398/04/14
16:28:43
5.0 / 5
4605
تگهای خبر: دستگاه , دما , سیستم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل