گل پیچ GolPich
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست:

تاكید بر خودكفایی در تولید گندم اشتباه تاریخی بود

تاكید بر خودكفایی در تولید گندم اشتباه تاریخی بود به گزارش گل پیچ معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینكه تاكید بر طرح خودكفایی تولید گندم یك اشتباه تاریخی در دهه 70 بود، اظهار داشت: آن زمان كه مسئولیت وزارت  كشاورزی را داشتم بر این سیاست تاكید می شد اما این یك اشتباه تاریخی بود و تداوم همین روند در دهه های بعد می توانست به كلی منابع آب را در كشور نابود كند.


به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا منطقه فارس، عیسی كلانتری پنج شنبه 28 شهریور در آیین تودیع و معارفه مدیران كل حفاظت محیط زیست فارس، اظهار داشت: زمانی كه سیاست خودكفایی گندم را در مجلس تغییر دادیم مورد مواخذه برخی نمایندگان قرار گرفتیم كه محیط زیست باید حافظ منافع مردم و حافظ منابع كشور باشد.
وی اضافه كرد: برمبنای الگوهای توسعه، ۱۷ درصد از منابع ملی و اراضی كشور باید برای نسل های بعد كاملا دست نخورده بماند، این اراضی نباید صرف توسعه كشاورزی و حتی جنگل كاری شود، چونكه نسل های ۵۰ و ۱۰۰ سال بعد این حق را دارند كه از منابع كشور استفاده كنند.
معاون رئیس حمهور همین طور بودجه محیط زیست را ۲.۵ هزارم بودجه كشور دانست و ضمن گلایه از ناكافی بودن آن، اشاره كرد: آموزش و پرورش بعنوان سازمان و دستگاهی كه با كمبود بودجه مواجه می باشد، بیشتر از ۴۰ برابر محیط زیست بودجه دارد، ما با بودجه یك چهلم آموزش و پرورش چگونه می خواهیم برای حفظ محیط زیست فرهنگ سازی نماییم.
كلانتری در بخشی دیگر از سخنانش با اشاره به اینكه كشورمان دومین هدر دهنده انرژی در جهان پس از روسیه است اظهار داشت: شدت مصرف انرژی در كشور بسیار بالاست و باید از این میزان كاسته شود.
وی اظهار داشت: روسیه با ۳۲ صدم درصد و ایران با ۲۳ صدم درصد در جایگاه اول و دوم هدر دادن انرژی تولیدی در جهان قرار دارند، در حالی كه آلمان برای تولید یك میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی ۱۰۰ هزار تن انرژی نفت مصرف می كند، این میزان مصرف در كشور ما ۸۵۰ هزار تن است، به عبارت دیگر ما برای یك دلار تولید ناخالص داخلی ۸.۵ برابر آلمان انرژی مصرف می نماییم.
معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست كشور اظهار نمود: مواردی برای حفاظت از محیط زیست داریم كه اگر درست اعمال شود بیشتر از محدودیت هایی كه از طرف كنوانسیون های بین المللی برای حفاظت از محیط زیست اعمال می شود كارساز است، بعنوان مثال كنوانسیون بین المللی پاریس كاهش تولید كربن به میزان ۴ درصد تا سال ۲۰۳۰ را بعنوان یك عامل برای حفاظت بیشتر از محیط زیست پیشنهاد داده در حالی كه در راهبردهای اصلی و سیاست های كلان كشور ما و فرمایشات مقام معظم رهبری بعنوان عالی ترین اصل حفظ محیط زیست پیشنهاد كاهش تولید كربن به میزان ۴۰ درصد داده شده است، اگر ما به همین رهنمودها درست عمل نماییم اساسا برای ما بیشتر و بهتر از نگاه به كنوانسیون های بین المللی كارساز است.
كلانتری با تاكید بر اینكه رهنمودهای مقام معظم رهبری راهگشای حفظ محیط زیست است اظهار داشت: ایشان به صراحت تخریب طبیعت و تجاوز به محیط زیست حتی برای ساختن یك حوزه علمیه را حرام اعلام نموده اند، بنا بر این هر گونه تجاوز به عرصه های چهارگانه محیط زیست حرام است و این مساله در آموزه های معنوی ما نهادینه شده است اما باید به درستی به آن دقت كنیم.
رئیس حفاظت محیط زیست اشاره كرد: اگر ما به كنوانسیون های بین المللی بعنوان یك عامل محدود كننده تولید كربن نگاه نماییم فقط باید ۷۲ میلیون تن از تولید كربن تا سال ۲۰۳۰ بكاهیم در حالی كه راهبردهای جمهوری اسلامی بر كاهش ۷۳۰ میلیون تنی كربن تا این سال تاكید دارد.
وی همین طور محیط زیست را ودیعه ای دانست كه باید برای نسل های آتی هم حفظ شود و اظهار داشت: باید با اصلاح اشتباهات گذشته این رویكرد را دنبال كرد كه محیط زیست متعلق به نسل های آتی هم می باشد، نباید به محیط زیست نگاه سیاسی داشت، محیط زیست متعلق به دولت و جناح خاصی نیست. نباید به تاكید و فشار بر سیاست های غلط مثل توسعه كشاورزی در استان فارس، سفره های آب زیر زمینی را به تاراج داد.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست به هزینه كرد ۱۰ هزار میلیارد تومان برای احیای دریاچه ارومیه هم اشاره و بیان كرد: سد سازی بی رویه و استفاده از آب ها برای توسعه كشاورزی و از طرفی افزایش سطح تبخیر سبب خشكی دریاچه ارومیه شد، ۱۰ هزار میلیارد تومان برای احیای دریاچه ارومیه هزینه شده و همین مقدار برای ۱۰ سال آینده باید هزینه شود تا به سطح تراز اكولوژیك دریاچه برسیم، سطح تراز اكولوژیك دریاچه ارومیه نگهداشت ۱۴ میلیارد متر مكعب آب است در حالی كه این دریاچه در دهه های پیشین ۲۳ میلیارد متر مكعب آب داشته است.
كلانتری با تاكید بر اینكه اگر فرهنگ سازی برای حفظ محیط زیست نهادینه نشود ده ها برابر باید هزینه نماییم تا محیط زیست حفظ شود، اظهار داشت: آمار هفت دهم میلیمتر فرسایش سالانه خاك در كشور ما فاجعه اقلیمی است، چرا نباید برای جلوگیری از این فرسایش چاره اندیشی شود، هر سال ۲۰ برابر آنچه خاك تولید می شود فرسایش خاك رخ می دهد، سالانه ۶۰ هزار هكتار از جنگل های بلوط زاگرس در كشور ما نابود می شود، این آمارها واقعا نگران كننده است.
وی تصریح كرد: همین بیماری قارچی و ذغالی كه دامن جنگل ها را گرفته ناشی از استفاده بی رویه از خاك و چرای بی رویه و نابودی آبها است، این جنگل ها سالها دوام داشته و به چنین بیماری قارچی مبتلا نشده و الان با تخریب محیط زیست انواع بیماری ها به سراغ درختان آمده است.
به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا، در این مراسم ضمن قدردانی از خدمات سعید محمودی، مدیركل پیشین حفاظت محیط زیست فارس، حمید ظهرابی بعنوان مدیركل جدید محیط زیست فارس ارائه شد.منبع:

1398/06/29
13:38:18
5.0 / 5
4465
تگهای خبر: آب , بیماری , جنگل , حفاظ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل