گل پیچ GolPich

تقویت بارش ها در كشور در نیمه دوم آبان

تقویت بارش ها در كشور در نیمه دوم آبان به گزارش گل پیچ رئیس مركز ملی خشكسالی و مدیریت بحران ضمن پیشبینی دما و بارش در كشور تا آخر پاییز اظهار داشت: بارش طی آبان ماه عموما خوب خواهد بود و بخصوص در نیمه دوم این ماه تقویت می شود.احد وظیفه در گفت و گو با ایسنا اضافه كرد: مهرماه از نظر اقلیمی ماه چندان پربارشی به استثنای نوار شمالی كشور نیست ازاین رو انتظار بارش های قابل توجه از نظر اقلیمی در مهرماه نداریم. در این شرایط طی دو هفته آینده هم بارش فراگیر و سیستماتیك در كشور نخواهیم داشت و تنها در شمال سواحل استان های گیلان و مازندران، گلستان و بخش های شمالی استان های آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی بارش پیشبینی می شود.

وی در ادامه اظهار داشت: تا یكشنبه هفته آینده (۲۱ مهرماه) بارش نسبتا خوب در سواحل گیلان و مازندران انتظار داریم. احیانا در ۱۵ روز آینده موج بارشی دیگری وارد كشور می شود ولی عموما نوار شمالی كشور را تحت تاثیر قرار می دهد.

وظیفه درباره بارش باران و رگبار در ایام اخیر اظهار داشت: بارش گاهی اوقات در بعداز ظهر به صورت رگبار و رعد و برق رخ داده و سبب شكل گیری روان آب هایی در محدوده بسیار محدودی از جنوب شرق كشور یعنی جنوب سیستان و بلوچستان، بخش هایی از هرمزگان، جنوب كرمان و جنوب شرق فارس شده است.

رئیس مركز ملی خشكسالی و مدیریت بحران با اشاره به وضعیت بارش و دما در آبان ماه اظهاركرد: بارش طی آبان ماه عموما خوب است و بخصوص در نیمه دوم این ماه تقویت می شود. سیستم های مهاجری كه از غرب به شرق حركت می كنند به كشور نفوذ می كنند ازاین رو انتظار بازندگی برای ماه آبان داریم بگونه ای كه بر مبنای مدلهای اقلیمی حدودا در بیشتر نقاط كشور بارش در حد نرمال و با گرایش به بیش از اندازه نرمال انتظار می رود و دما بین یك تا ۱.۵ درجه سانتیگراد بیش از اندازه نرمال پیشبینی می شود.

وی در ادامه با اشاره به اینكه بر مبنای مدلهای اقلیمی بارش در آذرماه به سمت نرمال برای هر منطقه ای گرایش پیدا می كند، اظهار داشت: دما در آذرماه در حد نرمال و بیش از اندازه نرمال پیشبینی می شود. در واقع یك تا ۱.۵ درجه سانتیگراد بیش از اندازه نرمال خواهد بود.

به گفته رئیس مركز ملی خشكسالی و مدیریت بحران در زمستان بر مبنای مدلهای اقلیمی بارندگی به حد نرمال با گرایش به كمتر از حد نرمال سوق پیدا می كند ازاین رو بارش احیانا در ماه های زمستانی به خصوص در جنوب غرب كشور مثل استان خوزستان حتی بخش های جنوبی فارس و احیانا جنوب لرستان و جنوب ایلام به كمتر از حد نرمال گرایش می یابد.

وظیفه در انتها در پاسخ به این پرسش كه آیا ترسالی برای پاییز قابل پیشبینی است، اظهاركرد: این كه حتما پاییز ترسال می شود قابل تایید نیست اما احتمال ترسالی نسبت به خشكسالی بیشتر است. بیشتر مدلها نشان داده است بارندگی در پاییز بخصوص آبان و آذرماه در حد نرمال با گرایش به بیش از اندازه نرمال خواهد بود ازاین رو اینكه احتمال برخورداری از «ترسالی ضعیف» بالاست.

منبع:

1398/07/15
11:32:06
5.0 / 5
4815
تگهای خبر: آب , بارش , بارندگی , بحران
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل