گل پیچ GolPich
كلانتری:

در شمال بوشهر اسكله و آبشیرین كن نخواهیم داشت

در شمال بوشهر اسكله و آبشیرین كن نخواهیم داشت گل پیچ: رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اهمیت توسعه شمال استان بوشهر اظهار داشت:  با تفاهمات انجام شده در مورد منطقه ویژه شمال استان بوشهر اسكله و آبشیرین كن نخواهیم داشت و همین طور فاصله با خوریات در تفاهم آمده و بقیه موارد نیز باید طبق قانون با مطالعات زیست محیطی باشد.


به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا، شب گذشته رئیس سازمان حفاظت محیط زیست جهت بررسی وضعیت راه اندازی منطقه ویژه شمال استان وارد بوشهر شده و بامداد امروز -جمعه ۳ آبان ماه- راهی بندر دیلم شد. در این بازدید كه به همراه استاندار بوشهر، نماینده شمال استان و مسئولان محیط زیست استان صورت گرفت، مدیرعامل شركت شهرك های صنعتی بوشهر عنوان كرد: به مشاور شهرساز گفته شده حتی در حاشیه ها نیز طرح های غیر آلاینده پیش بینی نماید و همه موارد طبق نظر محیط زیست استان رعایت شده است. پالایشگاه گاز پیش بینی شده را حذف و بجای آن صنایع پایین دست غیر آلاینده پیش بینی كرده ایم و در واقع بر روی ارزش افزوده تمركز كرده ایم.
مهدی صفوی افزود: فاصله تا سكونت گاه ها و مسائل دیگر نیز در نظر گرفته شده است، برای آب شیرین كن و اسكله نیز ارزیابی كامل صورت گرفته است.
"اسكله و آب شیرین كن را فراموش كنید"
پس از آن عیسی كلانتری -رئیس سازمان حفاظت محیط زیست- با صراحت اظهار داشت كه "اسكله و آب شیرین كن را فراموش كنید"، و مدیرعامل شركت شهرك های صنعتی بوشهر نیز اعلام نمود كه چون نظر سازمان محیط زیست مخالف بود، و به دستور استاندار این دو را ندیده ایم و در بقیه موارد نیز هیچ اشكال فنی نداریم.
حذف پالایشگاه نفت و گاز، آبشیرین كن و اسكله
مدیركل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با اشاره به جزئیات طرح بیان كرد: قبلا كه منطقه در نظر گرفته شده ۳ هزار و ۸۰۰ هكتار بود، تمام خوریات و ریزخورها در طرح بودند، كه با مصوبه كمیته ارزیابی، طی بررسی های میدانی تمام خورها را حذف كردیم. بعد از آن از جانب دفتر ارزیابی و محیط طبیعی اعلام گردید كه حریم خورها نیز باید حذف شود، پس حریم ۲۰۰ متری خورهای اصلی و حریم ۶۰ متری خورهای فرعی را از منطقه كسر كردیم.
فرهاد قلی نژاد اشاره كرد: در مجموع یك هزار و ۴۰۷ هكتار از محدوده اولیه كم شد، و معاونت محیط طبیعی نیز تاییدیه حذف خوریات را صادر كرد. در زمان ارزیابی نیز سوژه راه اندازی اسكله و آبشیرین كن عنوان شد كه هم مشكل فنی راه اندازی داشته و هم اینكه سوژه زیستگاه حساس دریا مطرح بود.
وی افزود: بعلاوه حذف آبشیرین كن و اسكله، حریم رودخانه بویرات نیز از طرح حذف گردیده است.
مدیركل حفاظت محیط زیست بوشهر اشاره كرد: در ارزیابی ها پالایشگاه نفت و گاز حذف شده و تنها صنایع پتروشیمی با محدودیت های تعیین شده توسط دفتر ارزیابی امكان اجرایی شدن دارد.
تعهد محضری برای حذف آبشیرین كن
احمد رضا لاهیجان زاده، معاون محیط زیست دریایی و تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست اظهار نمود: پس از تغییرات انجام شده بر روی منطقه پیشنهادی مشكلی نداشتیم، مشكل بر روی آبشیرین كن پیشنهاد شده توسط مشاور و اسكله بوده كه با تعهد محضری حذف گردیده است.
ساكنان عسلویه در معرض تهدید سلامت هستند
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بعد از شنیدن اظهارات عنوان شده اظهار داشت: با تفاهمات انجام شده اسكله و آبشیرین كن نخواهیم داشت و همین طور فاصله با خوریات در تفاهم آمده و بقیه موارد نیز باید طبق قانون با مطالعات زیست محیطی باشد.
عیسی كلانتری اشاره كرد: نگذاریم بلای عسلویه باردیگر بر سر بوشهر بیاید. مردم بدانند كه امروز خود پرسنل و كارمندان و كاركنان نفتی عسلویه در معرض تهدید سلامت هستند.
وی اضافه كرد: خوشبختانه با تجربه عسلویه، مردم به این نتیجه رسیده اند كه محیط زیست و حقوق مردم و نسل آینده نباید قربانی توسعه شود. قبلا خورها و حتی حریم خورها در توسعه دیده شده بود كه تبدیل به صنایع پتروشیمی و پالایشگاهی شود. هم اكنون با تفاهمات انجام شده همه اینها حذف شده و خوریات و حریم آن از توسعه بیرون هستند و در آینده نیز اجازه تاسیس اسكله و آب شیرین كن داده نخواهد شد. در صورت رعایت این موارد توسعه شمال استان از نظر ما بلامانع است و خوشبختانه تفاهم شده كه با حفظ محیط زیست و حریم دریا و حریم خورها، و حذف پالایشگاه ها پروژه فعال شود.
معاون رئیس جمهور با اشاره به تصویب كمیته ملی عسلویه در اسفند ماه سال قبل اظهار نمود: اقدامات مربوط به این كمیته انجام شده و به سازمان برنامه و بودجه ارسال شده است، قاعدتاً باید به دولت بیاید و تصویب شود كه فكر می كنم پس از بودجه سال ۹۹ نوبت به این طرح خواهد رسید و امیدواریم این منطقه نیز سروسامان بگیرد.
به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا، با وجود گذشت حدود ۱۰ سال از كلنگ زنی منطقه ویژه شمال استان بوشهر، تا امروز به دلائل مختلف، مشكلات زیست محیطی آن برطرف نشده و در دوراهی راه اندازی یا عدم راه اندازی معلق مانده است.1398/08/04
14:03:14
5.0 / 5
4471
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل