گل پیچ GolPich
با حذف كاغذ از پایان نامه های تحصیلات تكمیلی طی ۴ ماه محقق شد

صرفه جویی ۱۶هزار برگ كاغذ و ۵ هزار لیتر آب در دانشگاه صنعتی ارومیه

صرفه جویی ۱۶هزار برگ كاغذ و ۵ هزار لیتر آب در دانشگاه صنعتی ارومیه به گزارش گل پیچ دانشگاه صنعتی ارومیه در جهت اعمال مدیریت سبز، با حذف كاغذ از رساله های تحصیلات تكمیلی و گزارش طرح های پژوهشی، توانست ۱۶هزار برگ كاغذ و پنج هزار لیتر آب در چهار ماه اخیر صرفه جویی كند.


به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا، در جهت دستیابی به اهداف برنامه مدیریت سبز دانشگاه ها و مراكز پژوهشی از جانب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، حذف كاغذ از رساله های تحصیلات تكمیلی و گزارش طرح های پژوهشی از تیرماه ۱۳۹۸ با تصویب شورای تحصیلات تكمیلی و شورای پژوهشی دانشگاه در دستور اجرا قرار گرفت.

بررسی آماری تعداد جلسات دفاع از رساله های دانشجویان تحصیلات تكمیلی و طرح های پژوهشی اعضای هیئت علمی دانشگاه صنعتی ارومیه نشان داده است با حذف بیشتر از ۱۵۰ جلد گزارش كاغذی، در مصرف حدود ۱۶ هزار برگ كاغذ در چهار ماه اخیر صرفه جویی شده است.

بررسی های علمی نشان می دهد، از هر درخت تنومند با ارتفاع ۱۲ متر، به طور متوسط ۱۶ بسته ۵۰۰ برگی كاغذ A4 تولید می شود. بنابراین، با درنظر گرفتن حدود ۱۵۶ لیتر آب مصرفی برای تولید هر بسته ۵۰۰ برگی كاغذ A4، آمار فوق مبین صرفه جویی در مصرف حدود پنج هزار لیتر آب و پیشگیری از قطع حداقل دو اصله درخت تنومند در چهارماه اخیر است.

با عنایت به جمعیت ۶۰۰ نفری دانشجویان تحصیلات تكمیلی و تعداد ۱۱۱ نفر عضو هیات علمی در این دانشگاه، به نظر می آید اجرای طرح حذف كاغذ از رساله های دانشجویی و گزارش های علمی - تحقیقاتی در دانشگاه های صاحب جمعیت بزرگ دانشجویی، در بلند مدت دستاوردهای قابل توجهی در حوزه مدیریت سبز و محیط زیست به دنبال خواهد داشت.

بر مبنای اعلام وزارت علوم، قبل از این، حذف كاغذ از رساله ها و گزارش های علمی در ابلاغ شماره ۷۳۳۹۲/۲ مورخ ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ از جانب معاونت آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به رؤسای دانشگاه ها و مراكز آموزش عالی سفارش شده بود.
1398/08/15
21:00:59
5.0 / 5
4549
تگهای خبر: آب , فناوری , محیط زیست , مدیریت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل