گل پیچ GolPich

كلیات طرح كاپ در هماهنگی با خط مشی های تعیین شده شورا است

كلیات طرح كاپ در هماهنگی با خط مشی های تعیین شده شورا است به گزارش گل پیچ هفتاد و چهارمین جلسه كمیته محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران با حضور رئیس و كارشناسان این كمیته و رئیس سازمان مدیریت پسماند برگزار گردید.


به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا، سید آرش حسینی میلانی در ابتدای این جلسه كه به بررسی آخرین اقدامات انجام شده از جانب سازمان مدیریت پسماند اختصاص داشت، اظهار داشت: كمیته محیط و خدمات شهری در طول دو سال و نیم گذشته جلسات منظمی را با مسؤلان سازمان مدیریت پسماند درمورد ساماندهی پسماند در شهر تهران برگزار كرده و در این نشست هم آخرین اقدامات انجام شده در این رابطه بخصوص طرحی كه جدیدا از جانب این سازمان بعنوان «كاپ» مطرح شده، بررسی می شود.
وی با تاكید بر اینكه یكی از مهمترین سیاست های مدیریت جامع پسماند كاهش تولید پسماند است، تصریح كرد: كاهش پسماند همچون موضوعات و سیاست های كلان مدیریت شهری است و در این چارچوب، اجرای طرح كاپ نیازمند مقدمات و الزاماتی است كه باید فراهم گردد. اقداماتی هم در گذشته در این رابطه تحت عناوین و طرح های دیگر انجام شده كه باید از تجارب آنها بهره برد و با ارزیابی صحیح مشخص كرد كه سیاست های قبلی تا چه اندازه با طرح كاپ نزدیك است.
این عضو شورای شهر تهران مبحث نرخ تعرفه و عوارض دریافت خدمات پسماند را از دیگر مسائل مورد اهمیت دانست و خاطرنشان كرد: یكی از مسائل مهم در طرح جامع مدیریت پسماند، مسائل اقتصادی می باشد كه باید بررسی شود با چه شیوه و سیستمی باید مسائل اقتصادی در این عرصه را پیش برد. در این رابطه گفت وگوهایی با وزارت كشور برای تعیین نرخ عوارض دریافت خدمات پسماند در حال انجام می باشد. ایده ها و گزینه هایی در این رابطه مطرح است كه باید مورد همفكری قرار گیرد.
حسینی میلانی انجام سرمایه گذاری در حوزه مدیریت پسماند را ضروری دانست و تصریح كرد: به علت استهلاك تاسیسات و قدیمی بودن فن آوری ای كه الان در حوزه مدیریت پسماند در حال استفاده است، راندمان كار هم پایین است. ما الان نیازمند یك برنامه جدی برای سرمایه گذاری در این عرصه هستیم و از جانب دیگر، با محدودیت هایی از نظر تامین منابع مالی هم در تهران و هم در كشور روبه رو هستیم.
وی افزود: در طرح جامع مدیریت پسماند باید سناریوهای مختلفی از نظر اقتصادی هم بدبینانه و هم خوش بینانه دیده شود تا اگر شرایط فضای كسب و كار برای سرمایه گذاری مناسب نبوده و بخش خصوصی حاضر به سرمایه گذاری نباشد شهرداری تهران طرح جایگزین ولو حداقلی داشته باشد و بداند تامین منابع مورد احتیاج به چه صورتی صورت گیرد.
سخنگوی كمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری با اشاره به نتایج اجتماعی بازار غیر رسمی پسماند اظهار داشت: متاسفانه شاهد حضور كتفی ها و كودكان كار – كه عموما هم خارجی و از كشور افغانستان هستند - در چرخه جمع آوری پسماند هستیم. از این كودكان بهره برداری ظالمانه ای می شود كه می تواند عوارض و نتایج اجتماعی، سیاسی و بهداشتی به همراه داشته باشد. در این مدت هم اقداماتی از جانب دیگر دستگاه ها با مدیریت فرمانداری انجام شده و یكی از گودها در منطقه 20 برچیده شده است.
حسینی میلانی با اشاره به اینكه جمع آوری گودها هر چند برپایه اختیارات قانونی می باشد اما حل كننده مشكلات نیست، عنوان كرد: تصور این است كه با جمع آوری گودها مساله حل می شود اما اگر مباحث جامع در نظر گرفته نشود، مشاهده می نماییم افراد مستقر در یك گود پس از اقدامات اینچنینی از یك منطقه به مناطق دیگر جابجا می شوند.
وی با اشاره به تعامل مدیریت شهری با پیمانكاران حوزه پسماند خاطرنشان كرد: پیمانكاران حوزه پسماند - چه پسماند خشك و چه پسماند تر - از مهمترین بازیگران و اثرگذاران وضعیت پسماند شهری محسوب می شوند كه تعامل منطقی و مدبرانه با آنها ضروریست.
در ادامه جلسه، صدرالدین علیپور رئیس سازمان مدیریت پسماند رویكرد جدید این سازمان را تمركز بر كاهش تولید پسماند از مبدا خواند و بیان كرد: نگاهی كه در گذشته حاكم بود، تمركز بر وضعیت آرادكوه و بردن همه پسماندها به این مجتمع بود در حالیكه همه تلاش كاهش ورودی پسماند به این مجتمع از یكسو و كاهش تولید پسماند از مبداء از جانب دیگر است كه البته با مشكلاتی در این رابطه روبرو می باشیم.
وی ادامه داد: ما در حوزه های نظیر مشاركت اجتماعی در تفكیك از مبداء، زباله گردی، ذخیره سازی نامطلوب از راه مخازن مكانیزه و... گرفتار مشكلاتی هستیم؛ البته شهردار تهران دستوراتی به شهرداران مناطق در مبحث پسماند در قالب ایجاد ایستگاه های میانی، رفت و روب و پردازش آرادكوه داده اند.

وی با تبیین مشكلات در حوزه عدم مشاركت شهروندان (در مساله تفكیك از مبدا)، ذخیره سازی نامطلوب (مخازن مكانیزه)، پدیده زباله گردی، رفت و روب و جمع آوری(ماشین آلات و نیروی انسانی)، ایستگاه های میانی و ناوگان انتقال، پردازش و دفع در مجتمع آرادكوه بعنوان تنها مركز پذیرش پسماند كلانشهر تهران، برنامه های كوتاه مدت و میان مدت آموزش و فرهنگ سازی با رویكرد اجتناب از تولید و كاهش پسماند، رفع معضل زباله گردی و تفكیك از مخازن، پردازش اولیه و بازیابی مواد در ایستگاه ها و بهبود پردازش و دفع در آرادكوه از جانب سازمان مدیریت پسماند را شرح داد.

بهره گیری از تجارب دیگر كشورها، تقویت نظام جمع آوری پسماند از راه آنلاین و برنامه های نرم افزاری، كمی بودن شاخص ها، بررسی برنامه های آموزشی و فرهنگ سازی از جانب شورا، نظام ارزیابی و بررسی طرح كاپ، میزان انطباق طرح كاپ با طرح جامع مدیریت پسماند، وضعیت ماشین آلات و نیروی انسانی جمع آوری پسماند، همكاری و همراه رسانه ها و وضعیت تامین منابع مالی همچون مسائلی بود كه از جانب مشاوران و كارشناسان كمیته محیط زیست و خدمات شهری عنوان شد.
در انتها این نشست، حسینی میلانی با تاكید بر ضرورت هماهنگی تمام اركان مدیریت شهری برای موفقیت طرح كاپ اظهار داشت: مستندات مربوط به طرح كاپ باید به شورا عرضه شود تا با رفع ابهامات و سوالات، حمایت و هماهنگی كامل از این طرح در سطح شورا صورت گیرد. كلیات اجرای طرح كاپ همسو با برنامه سوم شهرداری و در هماهنگی با خط مشی هایی است كه شورا آنرا تعیین كرده است.
وی با اشاره به بودجه سال 99 تصریح كرد: در حال نزدیك شدن به فصل بودجه و بررسی و تصویب آن در شورا هستیم. در بودجه سال 99، اولویت با طرح ها و پروژه های مهم می باشد در این چارچوب سازمان مدیریت پسماند باید با در نظر گرفتن كمبود منابع مالی در بخش سرمایه گذاری الزامات مدنظر خود برای اجرای این طرح را در نظر گرفته و به شورا ارسال نماید تا شاهد دستاوردهای خوبی باشیم.
طبق گزارش روابط عمومی دفتر این عضو شورای شهر تهران، رئیس كمیته محیط زیست و خدمات شهری با اشاره به اینكه پیوستگی میان فعالیت ها موضوعی فنی و تخصصی است، خاطرنشان كرد: هماهنگی میان قسمت ها و بخش های مختلف باعث موفقیت در اجرای این طرح خواهد شد. با این وجود، نظرسنجی از شهروندان، ارتباط با گروه های اجتماعی و تشكل ها و همینطور ذینفعان مورد تاكید است. مدارس و شورایاری ها از ظرفیت های بالقوه ای هستند كه باید از آن پتانسیل برای تضمین موفقیت این طرح در حوزه پسماند بهره برد.1398/08/23
10:18:11
5.0 / 5
4305
تگهای خبر: بهداشت , خدمات , دستگاه , دما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل