گل پیچ GolPich

آخرین خبرها از دوگانه سوز شدن ناوگان حمل و نقل عمومی

آخرین خبرها از دوگانه سوز شدن ناوگان حمل و نقل عمومی به گزارش گل پیچ با موافقت شورای اقتصاد، یك میلیون و ۴۰۰ هزار خودرو ناوگان حمل و نقل عمومی با كمك بلاعوض، دوگانه سوز خواهد شد.


به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا، شورای اقتصاد در نشست اخیر خود بنا به پیشنهاد مشترك وزارت نفت و سازمان برنامه و بودجه با هدف حمایت و كاهش هزینه های حمل و نقل عمومی و بهبود هوای شهرها، به استناد ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر تصویب كرد كه برای تبدیل خودرو های عمومی و مسافربر شخصی بنزین سوز به سی ان جی سوز (كارخانه ای و كارگاهی)، اصل و فرع تسهیلات مالی را كه به مالكان خودرو ها یا كارخانه ها پرداخت می شود، تضمین و بازپرداخت كند. این مصوبه بیشتر از یك میلیون و ۴۰۰ هزار خودرو را در برمی گیرد و همه خودرو های تاكسی، وانت، ون و مسافربر شخصی كشور شامل این مصوبه می شوند.
سقف تعهد دولت در این مصوبه برای پرداخت كمك بلاعوض به مالكان خودرو های یاد شده، بیشتر از ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است كه از محل صرفه جویی در مصرف بنزین سهمیه ای تامین و پرداخت خواهد شد.
درباره جزئیات این موضوع، علیرضا صادق آبادی - مدیرعامل شركت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران - با اشاره به موافقت شورای اقتصاد با پرداخت ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان كمك بلاعوض برای دوگانه سوز كردن خودرو ها اضافه كرد: این خودرو ها شامل ناوگان حمل و نقل عمومی یعنی تاكسی های سدان، ون، وانت بارهای پرمصرف و كم مصرف و خودرو های مسافربر شخصی است كه در سامانه وزارت كشور مشخص شده اند.
معاون وزیر نفت اضافه كرد: این مبلغ به استناد ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر از محل صرفه جویی در مصرف بنزین تامین می شود و هفته آینده، جزئیات و نحوه نام نویسی مالكان خودرو های بنزین سوز عمومی از راه اعلامیه های شركت ملی پالایش و پخش اعلام خواهد شد.
وی خاطرنشان كرد: پیشبینی می شود كه از محل اجرای این طرح، روزانه ۱۰ میلیون لیتر بنزین كمتر مصرف شود و از راه صادرات این مقدار، اصل و فرع وام شبكه بانكی به شركت ملی پالایش و پخش تسویه خواهد شد.
به قول صادق آبادی، در این طرح بانكهای عامل وامی را به ارزش ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به شركت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی پرداخت می كنند كه این شركت هم در قرارداد با كارخانجات خودروساز و همینطور كارگاه های تبدیل خودرو های بنزین سوز به دوگانه سوز، این مبلغ را به كارخانجات و كارگاه های تبدیل پرداخت می كند.

رد شایعات در مورد احتمال افزایش نرخ سوخت CNG
مدیرعامل شركت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران با رد شایعات در مورد احتمال افزایش نرخ سوخت CNG اظهار داشت: با اجرای این طرح ضمن كمك به ایجاد اشتغال سریع در كشور، هزینه های حمل و نقل مسافر حتی در مقایسه با بنزین هزار تومانی هم كاسته می شود چون كه رانندگان سوخت خویش را با نرخ ۴۵۰ تومان دریافت می كنند.
بنا بر اعلام شركت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی، او كاهش مصرف بنزین در كشور و امكان صادرات بنزین صرفه جویی شده به دیگر كشورها و همینطور كاهش آلاینده های سوخت بدلیل جایگزین كردن سوخت سی ان جی به جای بنزین را از دیگر مزایای اجرای این طرح دانست و اضافه كرد: اجرای این طرح، تاثیرات زیست محیطی قابل توجهی هم دارد.
صادق آبادی با اشاره به اینكه تمام ظرفیت ساخت و تولید تجهیزات خودرو های دوگانه سوز در كشور موجود است و نیازی به واردات تجهیزات دوگانه سوز كردن خودرو ها فراهم است، اضافه كرد: در جلسات با كارخانجات و كارگاه های تبدیل متوجه شدیم كه ماهانه امكان تبدیل ۲۰۰ هزار خودروی بنزین سوز به دوگانه سوز فراهم است و با عنایت به اینكه امكان دارد این ظرفیت در ماه های اول به صورت كامل فراهم نباشد، پیشبینی می نماییم كه حداكثر ظرف مدت یك سال این طرح به صورت كامل به سرانجام برسد.
او همینطور در مورد امكان تبدیل سایر خودرو های بخش خصوصی هم اظهار داشت: مالكان این خودرو ها می توانند به صورت مستقل با رفتن به كارگاه های تبدیل كه دارای مجوز سازمان ملی استاندارد و وزارتخانه های صنعت و نفت باشند، خودرو های خویش را با هزینه شخصی دوگانه سوز كنند، اما از محل تبصره ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر اعتباری برای تبدیل خودرو های شخصی در نظر گرفته نشده است و هدف این طرح، كاهش هزینه های ناوگان عمومی كشور است.1398/09/13
23:59:45
5.0 / 5
4557
تگهای خبر: آب , استاندارد , باد , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل