گل پیچ GolPich
در گفت وگو با گل پیچ اعلام شد

استقرار صنایع با برنامه آمایش سرزمینی بدون آب

استقرار صنایع با برنامه آمایش سرزمینی بدون آب به گزارش گل پیچ به قول دبیر كارگروه آب ستاد توسعه فناوری های توسعه آب، خشكسالی، فرسایش و محیط زیست در بین كشورهای خاورمیانه، ایران حدودا كمتر از 10 درصد از آب های شور را برای تصفیه استفاده می نماید كه دلیل آن وجود دو رشته كوه البرز و زاگرس است كه سبب شده ایران نسبت به سایر كشورهای اطراف از بارندگی نسبتا خوبی برخوردار باشد؛ ضمن آنكه استقرار صنعت در مناطق بدون آب همچون معضلات كشور است و این امر سبب شده كه از خلیج فارس و یا دریای خزر آب را به ایران مركزی منتقل نماییم تا آب را به صنعتی كه قبلا بدون توجه به ˮآمایش بدون آبˮ بوجود آمده بود، برسانیم.


دكتر جهانگیر پرهمت، دبیر كارگروه آب ستاد توسعه فناوری های آب، خشكسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری در گفتگو با ایسنا با اشاره به اینكه در حوزه آب كشور ۳ محور اصلی مطرح است، یكی از این محورها را "حفاظت از منابع آب موجود"، دانست و اضافه كرد: كشور منابع آب محدودی دارد و لازم است هم از نظر كیفی و هم از نظر كمی حفاظت شود. از نظر كمی ما یكسری مخازن آب داریم كه میلیاردها سال طول كشیده است تا آبخوانی در دل زمین ایجاد شود و میلیون ها سال هم طول كشیده تا بر اثر بارندگی، آبخوان ها پر شوند و حفاظت از این منابع یكی از وظایف ما است.
وی با اشاره به اینكه كشور در زمینه حفاظت از آب با كمبودهایی مواجه می باشد، یكی از وظایف ستاد توسعه فناوری آب و خشكسالی معاونت را توسعه فناوری ها در این حوزه دانست و اظهار نمود: محور دوم "تامین آب" است؛ چونكه زنده ماندن و امنیت غذایی هر جمعیتی به آب وابسته است.پرهمت افزود: بخشی از آب مورد نیاز كشور از بارندگی تأمین می شود و كمبودهای آن هم باید برطرف شود؛ ازاین رو با استفاده از روش های مختلف باید استحصال آب صورت گیرد و استحصال آب می تواند از راه منابع مختلف مانند "آب های غیر متعارف" باشد؛ یعنی آب هایی كه آلوده شدند و با استفاده از روش هایی آنها را تصفیه و قابل شرب نماییم.
وی آب دریا و آب های شور را از دیگر منابع آب غیر متعارف نام برد و خاطرنشان كرد: استحصال آب از این منابع بازار كسب و كار وسیعی در دنیا دارد و در همه كشورهای دنیا (به غیر از كشورهایی با بارندگی زیاد) برای تأمین آب مورد نیاز خود به این روش ها روی آورده اند.
دبیر كارگروه آب ستاد توسعه فناوری های آب، خشكسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی افزود: در بین كشورهای خاورمیانه، ایران حدودا كمتر از ۵ تا ۱۰ درصد از آب های شور برای تصفیه استفاده می نماید، دلیل آن وجود دو رشته كوه عظیم "البرز" و "زاگرس" است كه سبب شده ایران نسبت به سایر كشورهای اطراف از بارندگی نسبتا خوبی برخوردار باشد و اگر این دو رشته كوه نبودند، ایران هم مانند كشور عربستان، منطقه ای خشك و كویری بود.
توسعه صنعت بدون تأمین آب مورد نیاز
وی با تاكید براینكه وجود این دو رشته كوه سبب شده است كه مقداری از آب مورد نیاز از راه بارندگی مرتفع شود، اظهار داشت: مابقی نیازهای آبی كشور می تواند از تصفیه آب دریا تامین شود، ضمن آنكه قرار است از این به بعد صنعت كشور متناسب با منابع آب در كشور توزیع شود و این همان كاری است كه باید در گذشته انجام می شد، ولی اقدامی در جهت آن صورت نگرفت.
پرهمت، استقرار صنعت در مناطق بدون آب را یكی از معضلات كشور نام برد و افزود: این امر سبب شده كه از خلیج فارس و یا دریای خزر آب را به ایران مركزی منتقل نماییم تا آب را به صنعتی كه قبلا بدون توجه به "آمایش بدون آب" بوجود آمده بود، برسانیم. الان نمی توانیم این صنعت را به جای دیگری منتقل نماییم.
به قول وی، زمانی كه ما سرمایه گذاری و جمعیت را از آب دور كردیم، باید آب را به سمت سرمایه گذاری و جمعیت سوق دهیم كه این تصور در دنیا مردود است.


وی محور سوم حوزه آب را "نحوه مصرف آب" ذكر كرد و افزود: آب محدود است و باید در نحوه مصرف آن صرفه جویی شود؛ ضمن آنكه باید دقت كنیم كه آب آلوده نشود. این در شرایطی است كه بر مبنای آمارهای وزارت نیرو سالانه حدود ۹۰ میلیارد متر مكعب آب تجدیدپذیر در كشور مصرف می شود كه بخشی از آن به مصارف شرب می رسد و بخش دیگر آن در حوزه های كشاورزی، صنعت و بخش دیگر به صورت پنهان برای محیط زیست در رودها رهاسازی می شود كه به نظر می آید این میزان جزو ۹۰ میلیارد متر مكعب مصرف آب در كشور است.
این محقق حوزه آب با اشاره به سدسازی و اختصاص هزینه های بالا جهت تصفیه آب برای شرب، اظهار نمود: آبی كه با بالاترین استانداردها تصفیه می شود و قابل شرب است، در خانه ها یا به مصارف آبیاری باغچه ها می رسد و یا در فلاش تانك ها به هدر می رود! به عبارت دیگر بهترین آب های كشور صرف پایین ترین كاركردها می شود.
پرهمت با تاكید بر اینكه ستاد توسعه فناوری های آب و خشكسالی معاونت علمی ریاست جمهوری در زمینه توسعه فناوری های در رابطه با این سه محور برنامه هایی را در دستور كار دارد، تصریح كرد: در تلاش هستیم تا فناوری هایی را كه به صورت هوشمند مصرف آب را كنترل می كنند، توسعه دهیم.
وی در عین حال با تاكید بر اینكه ما بطور قطع نیازمند شناسایی و استفاده از منابع جدید آب هستیم، اظهار داشت: ما بطور قطع منابع دیگری به غیر از منابع آبی موجود نیاز داریم كه یكی از منابعی كه می تواند در اختیار ما قرار گیرد، چشمه های آب شیرین كف دریاها است.
راهكارهایی برای تأمین آب
دبیر كارگروه آب ستاد توسعه فناوری های توسعه آب، خشكسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی ریاست جمهوری با اشاره به اینكه برای تأمین كمبودهای آبی كشور چندین منبع را در اختیار داریم، تصریح كرد: هر كدام از این منابع فناوری های خاصی را می طلبد كه از آن جمله می توان به روش های تصفیه آب های لب شور اشاره نمود. عمده فناوری هایی كه برای این منظور در كشور وجود داشته، وارداتی است. بگونه ای كه بیشتر از ۷۰ درصد فناوری هایی كه برای تبدیل آب دریا به آب آشامیدنی مورد استفاده قرار می گیرد، وارداتی است؛ ازاین رو ستاد برنامه مفصل و جامعی را در این حوزه تهیه كرده است و با اجرایی كردن این برنامه ها امیدواریم بیشتر از ۷۰ درصد از این تكنولوژی ها در داخل تولید شود و كمتر از ۳۰ درصد آن وارداتی باشد. بزودی خبرهای خوشی از جانب معاونت علمی در زمینه بومی سازی بخشی از این تكنولوژی ها توسط محققان و صنعتگران كشور اعلام خواهد شد.
پرهمت، استحصال آب از رطوبت هوا در مناطق ساحلی و مناطقی كه رطوبت هوا بالا است را از دیگر منابع تأمین آب در كشور دانست و با اشاره به اینكه برای این امر نیازمند فناوری های پیشرفته هستیم، اظهار داشت: برنامه هایی از جانب ستاد در زمینه مردمی كردن كسب و كارهای این فناوری ها در حال اجرا می باشد. هم اكنون فناوری هایی برای استحصال آب از رطوبت در كشور وجود دارد، ولی اقتصادی بودن آن بسیار مهم می باشد.
دبیر كارگروه آب ستاد توسعه فناوری های آب و خشكسالی با تاكید بر ضرورت اجرای روش های مدیریت مصرف آب، اظهار داشت: مسائلی چون میزان مصرف آب در بخش كشاورزی، انتقال آب، كاهش تبخیر و كاهش هدر رفت آب همچون مسایلی است كه در مدیریت آب مطرح است، ولی از جانب دیگر سالانه حدود سه میلیارد متر مكعب آب پشت سدها تبخیر مستقیم می شود كه این میزان معادل ظرفیت ۱۵ سد "امیركبیر" است.
تهران؛ غول عظیم تخریب آب و خاك
پرهمت، شهر بزرگ تهران را یكی از منابع آلوده كننده و تخریب كننده خاك در پایین دست توصیف كرد و در اینباره توضیح داد: با هر بار بارندگی، آلودگی های نفتی، آسفالت و سایر آلاینده ها از سطح شهر شسته شده و با جریان آب برده می شوند و این آلاینده ها باعث می شوند لایه های خاك پایین دست تخریب شده و از بین بروند. تخریب لایه های خاك تنها چالش در این حوزه نیست، بلكه كیفیت خاك هم از بین خواهد رفت؛ ازاین رو شهر بزرگ تهران بعنوان غول عظیم تخریب آب و خاك در پایین دست به حساب می آید.
وی با اشاره به اینكه همه آلاینده های كره زمین، به علت سیال بودن آب در حركت است، اظهار داشت: متاسفانه شهرهای كشور در بالادست آبخوان ها و سفره های آب های زیر زمینی ایجاد شده، ضمن آنكه زباله ها هم در بالادست آبخوان هایی است كه آب آنها را مستقیما مصرف می نماییم و این در شرایطی است كه حفاظت از منابع آبی بسیار مهم می باشد و لازم است روش هایی را به كار گیریم كه قابلیت كنترل آلاینده ها را داشته باشد.
دبیر كارگروه آب ستاد توسعه فناوری های آب و خشكسالی، میزان فاضلاب شهر تهران را سالانه حدود ۲۰۰ میلیون متر مكعب دانست كه این میزان معادل مخازن سد امیركبیر می شود و اضافه كرد: این فاضلاب از بالادست شهر تهران به پایین دست می رود و لازم است این آب ها تصفیه شوند تا آلاینده های آن در آبخوان ها و سفره های آب های زیر زمینی پایین دست وارد نشوند. بر این اساس در این حوزه مطالعاتی را در دست اجرا داریم. در این طرح در صدد هستیم كه یا منابع آلوده كننده آب را در بالادست كنترل نماییم و به پایین دست نرود و یا این منابع تصفیه شود. تصفیه این منابع یكی از مأموریت های اصلی ستاد به حساب می آید.1398/10/28
14:54:57
5.0 / 5
4285
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل