گل پیچ GolPich

تلفات آلودگی هوا دو برابر آمار قربانیان تصادفات است

تلفات آلودگی هوا دو برابر آمار قربانیان تصادفات است به گزارش گل پیچ رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینكه سالانه ۳۰ هزار نفر به علت آلودگی هوا جان خویش را از دست می دهند، اظهار داشت: تصادفات جاده ای ما در كشور سبب مرگ ۱۶ هزار نفر در سال می شود اما آلودگی هوا تلفاتی حدودا دو برابر تلفات جاده ای به دنبال دارد.به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا، عیسی كلانتری در بیست و یكمین همایش ملی واحدهای صنعتی و خدمات سبز كه امروز در سازمان حفاظت محیط زیست انجام شد ضمن اشاره به روز زن و مادر اظهار نمود: هم اكنون بیشتر از ۵۰ درصد پرسنل سازمان محیط زیست را خانم ها می سازند.

وی اضافه كرد: امروز محیط زیست یك انتخاب الزامی است چونكه ما سال های طولانی به طبیعت فشار وارد كرده ایم همین طور افزایش جمعیت و افزایش نیاز سبب وارد شدن لطمه هایی به طبیعت شده است. امروزه هیچ صنعت و فعالیتی وجود ندارد كه دوستدار محیط زیست باشد. هم اكنون ما با دو نوع آلایندگی مواجهیم كه یكی از آنها سبب تغییر اقلیم و گرم شدن زمین می شود و دیگری اثرات مستقیمی بر سلامت مردم دارد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان این كه گاز كربنیك بطور مستقیم سبب گرم شدن زمین می شود، اشاره كرد: امروزه صنعت گاوداری در جهان ۷.۱ میلیارد تن در سال معادل گاز كربنیك تولید می كند و ۱۸ درصد از آلاینده های كه سبب تغییر اقلیم و گرم شدن زمین می شوند به گاوداری ها مرتبط هستند.

معاون رئیس جمهوری با اشاره به این كه مزراع و شالیزهای جهان ۱۷ درصد معادل گاز كربنیك را تولید می كنند اشاره كرد: هر صنعتی به نسبت اقداماتی كه انجام می دهند آلاینده است. ما در كشور خودرو ها را آلاینده اعلام می نماییم چونكه به صورت مستقیم خسارت هایی به سلامت مردم وارد میكند.

به گفته وی، هم اكنون حدود ۵۰ تا ۶۰ هزار هكتار از جنگل های زاگرس در حال خشك شدن است.

معاون رئیس جمهوری اضافه كرد: دولت دوم آقای روحانی هزینه های بسیاری را برای حفظ محیط زیست كرده است. متاسفانه هم اكنون برخی برنامه های زیست محیطی ما به سبب تحریم نیمه تمام مانده است قرار بود ما هر سال ۷۰ هزار كامیون نوسازی نماییم و كل مینی بوس ها و اتوبوس ها تا اختتام دولت نوسازی شوند همین طور قرار بود كه موتور سیكلت های كاربراتوری ظرف ۱۰ سال حذف شوند. تمامی این موارد به ۱۲۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد این در حالیست كه كل درآمد دولت صرف واردات كالاهای اساسی می شود و اولویت اول واردات كالاهای اساسی است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اشاره كرد: اگر ما از صنعت حمل و نقل به سبب آلودگی هوا گله داریم این آلودگی از بابت سوخت نیست. در سال ۹۶ گزارش هایی از مشهد داشتیم كه در چند پمپ بنزین سولفور گازوئیل بالای ۱۰ هزار پی پی ام بود. هم اكنون متوسط بنزین ما حدودا در كل كشور استاندارد است.

كلانتری با اشاره به این كه كشور ما پس از روسیه بیشترین شدت مصرف انرژی را دارد، اشاره كرد: ما روزانه ۸۵ تا ۹۰ میلیون لیتر بنزین مصرف می نماییم. كشور تركیه كه درآمد سرانه بیشتری نسبت به ما دارد و جمعیتی حدودا معادل جمعیت ما دارد مصرف روزانه بنزینشان كمتر از یك پنجم مصرف ماست.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به این كه پروژه های زیست محیطی به سبب تحریم ها نیمه تمام مانده است، اظهار داشت: قرار بود كه ما سالانه ۷۰ هزار كامیون نوسازی نماییم و كل مینی بوس ها و اتوبوس ها تا اختتام دولت نوسازی شوند.

وی افزود: هم اكنون ۸۱ درصد موتورسیكلت های ما اسقاطی هستند و ۶۰ درصد كامیون ها از زمان جنگ جهانی دوم هستند ما با این وضعیت انتظار هوای پاك را هم داریم. باید اظهار داشت كه ذرات معلق كمتر از ۲.۵ میكرون به صورت مستقیم وارد خون بچه های زیر شش ماه می شوند و مقصر ۶۱ درصد ذرات معلق كمتراز ۲.۵ میكرون خودرو های دیزلی هستند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درانتها با انتقاد از این كه عوارض آلایندگی محیط زیست به شهرداری ها و دهیاری ها پرداخت می شود و آنها صرف كارهای عمرانی و حقوق و مزایا می كند، اظهار نمود: هم اكنون بر طبق مصوبه بودجه سال ۹۹ مقرر است یك سوم این مبلغ صرف محیط زیست شود كه امیدواریم این مساله در مجلس به تصویب برسد.

۷۷ واحد صنعتی و خدماتی سبز در همایش ملی صنعت و خدمات سبز برگزیده شدند

به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا حمید جلالوندی - مدیر كل دفتر ارزیابی زیست محیطی سازمان حفاظت محیط زیست - در بیست و یكمین همایش ملی صنعت و خدمات سبز اظهار داشت: در همایش امروز از ۵۶ واحد صنعتی سبز و ۲۱ واحد خدماتی سبز تقدیر گردید كه از این ۷۷ واحد ۴ واحد صنعتی برگزیده و ۳ واحد خدمات برگزیده هستند.

مدیر كل دفتر ارزیابی زیست محیطی سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه اظهار نمود: هدف از این همایش ایجاد رویكرد زیست محیطی بین فعالان اقتصادیست و می تواند در بستر رقابت های بین المللی برای خیلی از واحدهای صنعتی كه كارهای فرامرزی نیز انجام می دهند مفید باشد.

وی با اشاره به اینكه پروسه این همایش به صورت خوداظهاری بوده است، اظهار داشت: واحدهای صنعتی بر طبق شاخص هایی كه در سامانه سازمان حفاظت محیط زیست تجمیع شده بود این شناخت را پیدا می كردند كه می توانند به آن حد نصاب برسند.

جلالوندی افزود: این سامانه را نیز نسبت به سال قبل تقویت كردیم و اشكالات نرم افزاری آنرا به حداقل رساندیم.

وی با اشاره به اینكه فاكتورهای انتخاب صنایع سبز نسبت به سال قبل تغییراتی داشته است، اظهار داشت: رعایت استانداردهای زیست محیطی، ایجاد سیستم پایش لحظه ای، ایمنی بهداشت و محیط زیست، استقرار نظام مدیریت سبز از شاخص انتخاب صنایع سبز بوده است.

جلالوندی درانتها اظهار نمود: انتظاری كه از فاكتورهای انتخاب صنایع سبز داشتیم این بود كه عملیاتی و اجرایی باشند و به شكلی نباشد كه در رقابت واحدهای كوچك و بزرگ، واحدهای كوچك نادیده گرفته شوند.
1398/11/27
23:11:03
5.0 / 5
3954
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل