گل پیچ GolPich

ماهواره ناسا میزان دی اكسید كربن شهرها را بررسی می كند

ماهواره ناسا میزان دی اكسید كربن شهرها را بررسی می كند به گزارش گل پیچ پژوهشگران ˮدانشگاه یوتاˮ و ناسا در یك پروژه مشترك، میزان انتشار دی اكسید كربن را با كمك داده های ماهواره ای بررسی می كنند.


به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا و به نقل از وب سایت رسمی دانشگاه یوتا، پژوهشی كه با همكاری ناسا و "دانشگاه یوتا" (UofU) صورت گرفته، انتشار دی اكسید كربن را در ۲۰ شهر سراسر جهان بررسی می كند و اولین شواهد مستقیم مبتنی بر ماهواره را در این مورد نشان میدهد.
باتوجه به این پژوهش، می توان دریافت كه چگونه بررسی ماهواره ای گازهای قوی گلخانه ای می تواند ابزاری را در اختیار شهرهای پرجمعیت بگذارد تا به ردیابی انتشار دی اكسید كربن، ارزیابی تأثیر تغییر سیاست ها و بهبود زیرساخت های مربوط به كارآیی انرژی بپردازند.
شهرهایی كه ۷۰ درصد انتشار دی اكسید كربن جهان را به خود اختصاص می دهند، با تولید انرژی، شهری سازی سریع و رو به رشد و افزایش جمعیت در ارتباط هستند؛ اما بعضی از شهرهای پرجمعیت نسبت به بقیه شهرها، دی اكسید كربن بیشتری تولید می كنند.
"دین وو" (Dien Wu) و "جان لین" (John Lin)، پژوهشگران دانشگاه یوتا به همراه پژوهشگران "مركز پروازهای فضایی گادرد" (GSFC) ناسا، برای درك بهتر این موضوع، یك بررسی مشترك را شروع كردند. آنها انتشار دی اكسید كربن را با كمك "رصدخانه مدارگرد كربن ۲" (OCO-2) ناسا در ۲۰ ناحیه شهری چند قاره محاسبه كردند.
شهرهایی كه طیف وسیعی از تراكم جمعیت داشتند، بر مبنای كیفیت و كمیت داده های رصدخانه مدارگرد كربن ۲ انتخاب شدند. در این بررسی، شهرهایی كه حداقل پوشش گیاهی را دارند، در اولویت بودند؛ چونكه گیاهان می توانند دی اكسید كربن را جذب و منتشر كنند و به پیچیدگی بررسی ها منجر شوند.


خیلی از دانشمندان و سیاست گذاران باور دارند كه بهترین راه برای برآورد كردن و درك تفاوت انتشار دی اكسید كربن بین شهرهای گوناگون، به كار گرفتن روش "پایین به بالا" است كه میزان انتشار سوخت های فسیلی ناشی از تجهیزات صنعتی، مزارع، حمل و نقل جاده ای و نیروگاه ها را گردآوری می كند.
روش پایین به بالا قبل از دسترسی به روش سنجش ازراه دور داده ها، تنها روش كارآمد بود. این روش می تواند میزان انتشار گازهای گلخانه ای را در شهرها به خصوص در نواحی شهری در حال توسعه تخمین بزند.
این گروه پژوهشی در بررسی خود، جهت بررسی میزان انتشار، از روش "بالا به پایین" استفاده كردند و جهت بررسی میزان دی اكسید كربن موجود در هوای نواحی شهری هم بررسی های ماهواره ای را به كار بردند.
"لین" اظهار داشت: پژوهشگران دیگر برای انجام دادن این بررسی ها، از آمار سوخت ها استفاده می نمایند. انجام دادن این گونه بررسی، به كیلومترها رانندگی نیاز دارد تا میزان انتشار محاسبه شود. ما این كار را با بررسی از فضا انجام می دهیم تا میزان تراكم دی اكسید كربن را در شهرها بررسی نماییم.
این پژوهش، در مجله " Environmental Research Letters" به چاپ رسید.1398/12/18
14:17:32
5.0 / 5
3496
تگهای خبر: سایت , كیفیت , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل