گل پیچ GolPich
ورود ناكس به تابلوی نمایش شاخص های آلایندگی

چرا آلاینده ناكس در تهران طی روزهای كرونایی تغییری نكرده است؟

چرا آلاینده ناكس در تهران طی روزهای كرونایی تغییری نكرده است؟ به گزارش گل پیچ این روزها تصویری از وضعیت آلاینده نیتروژن دی اكسید در شهرهای بزرگ دنیا دست به دست می شود كه نشان داده است این آلاینده طی روزهای كرونایی در ۷ شهر بزرگ دنیا به جز تهران نسبت به مدت های مشابه پارسال كاهش داشته است.به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا، طی روزهای اخیر تصویری از وضعیت آلاینده «نیتروژن دی اكسید» در شهرهای مختلف جهان همچون دهلی نو، تهران، لندن، مادرید، لس آنجلس، مسكو، میلان و پراگ انتشار یافته است. در این تصویر كه متعلق به روزهای اول تا پنجم آوریل ۲۰۲۰ (۱۳ تا ۱۷ فروردین ۹۹) است، نشان داده می شود كه آلاینده نیتروژن دی اكسید در تمام شهرهای ذكر شده به جز تهران به سبب شیوع بیماری كووید ۱۹، شرایط قرنطینه و كاهش تردد در خیابان ها نسبت به مدت مشابه سال قبل كاهش یافته است.
اما گاز نیتروژن دی اكسید چیست و چرا از شدت آن در تهران طی روزهای شیوع بیماری كاسته نشده است؟

حسین شهیدزاده -مدیر عامل شركت كنترل كیفیت هوای تهران - در پاسخ به این پرسش به ایسنا می گوید: آلاینده ناكس از منابع مختلفی همچون منابع متحرك، نیروگاه ها، مصارف خانگی و تجاری، صنایع، جایگاه های سوخت و... تولید می شود. این منابع هر كدام سهم متفاوتی در تولید ناكس دارند. برای مثال در شهر تهران ۳۵ درصد آلاینده ناكس توسط منابع متحرك و ۳۲ درصد آن توسط نیروگاه ها تولید می شود. مصارف خانگی، اداری و تجاری و صنایع هم هر كدام به ترتیب سهم ۱۴ و ۸ درصدی در تولید این آلاینده دارند.

مدیرعامل شركت كنترل كیفیت هوای تهران در پاسخ به این پرسش كه چرا آلاینده نیتروژن دی اكسید در تهران در مقایسه با سایر شهرها تفاوتی نسبت به سال قبل نكرده است، توضیح داد: تصویری كه از آلاینده ناكس در شهرهای مختلف جهان انتشار یافته مربوط به روزهای ۱۳ تا ۱۷ فروردین ماه است. فراموش نكنیم كه در این بازه زمانی برخی از كارمندان به محل كار خود بازگشتند علاوه بر آن طرح ترافیك هم لغو شده و برای قطع زنجیره بیماری، استفاده از خودروی شخصی سفارش شده است ازاین رو اصلی ترین منبع تولید آلاینده ناكس در پایتخت ما فعال بوده است.
ورود ناكس به تابلوی نمایش شاخصهای آلایندگی

شهیدزاده با اعلان اینكه در سال های گذشته كمتر پیش آمده بود كه آلاینده ناكس در شهر تهران شاخص اصلی آلودگی هوا باشد، اظهار می كند: سال جاری نحوه محاسبه این آلاینده بر مبنای مصوبات جدید وزارت بهداشت و سازمان حفاظت محیط زیست تغییراتی كرده و محاسبه آن سختگیرانه تر شده است ازاین رو طی سال جدید میزان آلاینده ناكس در شهر تهران بعنوان یكی از شاخصهای آلایندگی نمایش داده خواهد شد.

به گفته وی ما از آغاز سال تابحال در پایتخت ۱۴ روز هوای پاك و ۱۵ روز هوای قابل قبول داشته ایم و در این بازه زمانی هیچ روزی به سبب افزایش آلاینده ناكس هوا در شرایط نامطلوب قرار نگرفته است اما در بعضی روزها باوجود هوای مطلوب، آلاینده ناكس تبدیل به آلاینده غالب و شاخص شده و شاخص آن حتی از ذرات معلق بیشتر بوده است.

به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا، گاز «نیتروژن دی اكسید» می تواند سبب ایجاد مشكلات جدی تنفسی و التهاب چشم در انسان شود. اختلال در بویایی، خستگی، تحریك گلو، ناراحتی های اعصاب و افزایش برونشیت حاد از دیگر اثرات قرارگیری در معرض گاز نیتروژن دی اكسید است.
1399/01/30
19:58:54
5.0 / 5
2741
تگهای خبر: آلودگی , بهداشت , بیماری , تردد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل