گل پیچ GolPich

۱۳ نكته درباره تاثیر كرونا بر تولید پسماند

۱۳ نكته درباره تاثیر كرونا بر تولید پسماند گل پیچ: به دنبال شیوع ویروس كرونا و افزایش استفاده مردم از لوازم حفاظتی مانند ماسك و دستكش، میزان پسماند تولیدی استان و شهر تهران طی دو ماه گذشته بیشتر شده است.


به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا، با توجه به شیوع کرونا از اوایل اسفند ماه تابحال شاهد افزایش میزان تولید پسماندهای بیمارستانی و شهری بوده ایم که موجب اتخاذ تمهیداتی از طرف مسئولان برای دفع آنها شده است. در ادامه به ۱۳ نکته درباره تغییر میزان، نحوه دفع و ترکیب پسماندها طی ۲ ماه گذشته اشاره شده است.
* در گذشته پسماندهای بیمارستانی به سه دسته «عادی»، «عفونی، تیز و برنده» و «شیمیایی و دارویی» تفکیک می شدند اما حالا بمنظور کاهش و از بین بردن خطر شیوع این بیماری، تاکید و تصویب گردید که علاوه بر رعایت ضوابط مربوط به پسماندهای بیمارستانی - که از گذشته نیز اجرا می شد - در بخش هایی از بیمارستان ها که بیماران کرونایی بستری می شوند، پسماندها داخل کیسه های دولایه و سه لایه قرار بگیرد و به رغم رعایت تمامی این ضوابط تمام پسماندهای بیمارستانی - که در گذشته به عادی و عفونی تفکیک می شدند - در دسته بندی پسماند عفونی قرار می گیرند و بعنوان پسماند عفونی در کهریزک دفن می شوند.
* از همان روزهای ابتدایی شیوع کرونا در اوایل اسفند ماه سال ۹۸ شاهد افزایش میزان پسماندهای تولیدی بیمارستان ها بوده ایم و با افزایش تعداد بیمارستان های مخصوص مبتلایان به ویروس کرونا، مراجعه کنندگان و افرادی که در بیمارستان ها بستری می شدند میزان پسماند تولیدی بیمارستان ها بیش از پیش افزایش پیدا کرد.
*میزان پسماند تولید شده روزانه در بیمارستان های شهر تهران در اوایل اسفند ۹۸، به ۸۰ تن و در اواخر اسفند ماه به ۹۰ تن رسید و با عنایت به افزایش تعداد مراجعه کنندگان و افراد بستری شده این میزان در فروردین ماه بین ۸۰ تا ۱۱۰ تن در روز متغیر شد.
*میزان پسماند تولید شده در بیمارستان های سایر شهرهای استان تهران در اوایل اسفند ماه و پیش از آن ۱۱ تن در روز بود و در فروردین ماه با ۱۰ تن افزایش به ۱۱ تا ۲۰ تن در روز افزایش یافت.
*پسماند شیمیایی و دارویی سهم کمی در میزان پسماند دارند و به اشخاص حقیقی و حقوقی برای دفن نهایی در یکی از سایت های مجاز کشور واگذار می شوند. میزان تولید پسماند شیمیایی و دارویی در اوایل اسفند ماه ۳ تن در روز بود و بعد از شیوع کرونا بین ۳ تا ۴ تن در روز متغیر شد یعنی دستخوش تغییر چندانی نشده است.
* پسماندهای شیمیایی و دارویی همراه سایر پسماندهای بیمارستانی شامل پسماند عادی و عفونی و تیز و برنده در کهریزک دفن نمی شوند.
*بنابر اطلاعاتی که مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری شهر تهران ارائه کرده است، در ایام اخیر میزان پذیرش پسماندهای بیمارستانی در مراکز دفن کاهش یافته و بار دیگر به همان ۸۰ تن در روز نزدیک شده است که نشان از ارتباط مستقیم بین مراجعه کنندگان و بستری شدگان با میزان پسماند تولید شده در بیمارستان ها دارد.
*با شیوع کرونا در کشور، بیشترین نظارت ها متوجه بیمارستان ها بوده است و سایر مراکز درمانی مانند درمانگاه ها و مراکز خرد درمانی در اولویت های بعدی قرار گرفته بودند وهمین مساله موجب شد یک سری تخلفات از طرف این مراکز صورت گیرد و از شرایط پیش آمده سوءاستفاده کنند. دو مورد گزارش «تخلیه غیر مجاز پسماندهای پزشکی در عرصه های طبیعی» یکی در اسفند ماه ۹۸ در اراضی کشاورزی جنوب شهرستان ورامین و مورد دوم فروردین ماه ۹۹ در شهرستان ری در استان تهران بود.
* متولی مراکز درمانی که مبادرت به تخلیه غیر مجاز پسماندهای بیمارستانی در عرصه های طبیعی می کنند به مراجع قضایی معرفی و بر طبق حکم مرجع قضایی با آنان برخورد می شود. به استناد ماده ۱۶ قانون مدیریت پسماندها و ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی این اقدام تهدید مقابل بهداشت عمومی به حساب می آید و جرایم در نظر گرفته شده برای این افراد قابل بخشش نیست چون اقدام متخلفان می تواند موجب انتشار ویروس کرونا شود.
* پیش از شیوع کرونا میزان ورود پسماندهای شهری پایتخت به «مجتمع پردازش و دفع پسماند آرادکوه» از ۷۵۰۰ تن در روز به ۴۹۰۰ تن رسیده یعنی حدود ۵۰۰۰ تن کاهش پیدا کرده بود اما حالا به علت توقف عملیات تفکیک زباله و استفاده مردم از وسایل حفاظتی شامل ماسک و دستکش و... به میزان پسماندها اضافه شده و میزان پسماند شهری پایتخت بار دیگر به ۷۰۰۰ تا ۷۵۰۰ تن در روز رسیده است.
*با شیوع کرونا و احتمال آلودگی برخی پسماندهای خانگی به پسماندهای مبتلایان به کووید ۱۹ که در قرنطینه خانگی به سر می برند و حتی افرادی که بدون هیچ علائمی ناقل ویروس کرونا هستند، عملیات تفکیک پسماندهای شهری و فعالیت سالن های پردازش شهرداری در مجتمع دفع زباله آرادکوه متوقف و تصمیم بر آن شد که تمامی پسماندهای شهری و خانگی جمع آوری و بدون انجام پردازش یا ورود به دستگاه ریجکت سوز و کمپوست به صورت مستقیم دفن شوند.
*طبق ماده ۵ قانون مدیریت پسماند در شرایط شیوع کرونا و چه پیش از آن، مدیران اجرایی پسماندها موظف می باشند بر طبق معیارها و ضوابط وزارت بهداشت ترتیبی اتخاذ کنند تا سلامت، بهداشت و ایمنی عوامل اجرایی تحت نظارت آنها تامین و تضمین شود. وزارت بهداشت علاوه بر پروتکل های گذشته از همان روزهای آغاز شیوع کرونا پروتکل های بهداشتی جدیدی را برای اصناف مختلف و عوامل درگیر در مدیریت پسماند تدوین کرد و در شرایط کنونی با حساسیت، شدت و حدت بیشتری باید رعایت و اجرا شوند.
*به مظور پیشگیری از شیوع کرونا ملزم هستیم که ملاحظات بهداشتی و زیست محیطی را رعایت نماییم و در این حین استفاده از ابزار حفاظتی مانند ماسک و دستکش و... اجتناب ناپذیر است بدین سبب به جهت اینکه از این وسایل کمتر استفاده نماییم باید تا حد امکان در خانه بمانیم و برای کارهای غیر ضروری از خانه خارج نشویم تا بتوانیم زنجیره انتقال این ویروس را قطع نماییم و در نتیجه میزان تولید پسماندهای بیمارستانی و خانگی را کاهش دهیم.
* مردم چه بیمار و دارای علایم بیماری چه سالم و فاقد علایم بیماری باشند باید پسماندهایی که ممکنست به ویروس کرونا آلوده باشد را داخل کیسه های در بسته قرار دهند سپس آنها را در سطل زباله خانگی یا مخازن شهری دفع کنند تا اگر پاکبان ها، زباله گردها و کودکان کار عوامل حفاظتی را رعایت نکرده بودند، به این ویروس مبتلا نشوند.

منبع:

1399/02/05
21:19:38
5.0 / 5
2753
تگهای خبر: آلودگی , باد , برند , بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل