گل پیچ GolPich
در گزارش گل پیچ مطرح شد؛

سال جاری حال تالاب ها خوب است

سال جاری حال تالاب ها خوب است به گزارش گل پیچ مدیركل دفتر حفاظت و احیای تالاب های سازمان محیط با اشاره به اینكه وضعیت تالابهای كویری در اثر بارندگی های سال جاری مناسب می باشد، اظهار داشت: باوجود این شرایط همچنان تالاب گاوخونی آبگیری مناسبی نشده است.


مسعود باقرزاده کریمی مدیرکل دفتر حفاظت و احیای تالاب های سازمان محیط زیست در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در اثر بارندگی های مناسب، تقریباً تمامی تالاب های کشور آبگیری شده اند و سال جاری، سال خوبی برای حیات تالاب های ایران است.
وی تصریح کرد: ۷۰ درصد تالاب بختگان پرآب شده که این شرایط برای یک تالاب کویری بسیار مطلوب است. شکل گیری آبگیرهای ۱۰۰ هکتاری در دل کویرهای خشک
مدیرکل دفتر حفاظت و احیای تالاب های سازمان محیط زیست علاوه بر آبگیری بختگان، به شکل گیری آبگیرهای ۵۰ تا ۱۰۰ هزار هکتاری در دل کویرهای نیمه شمالی و جنوبی کشور اطلاع داد و اظهار داشت: هرچند سال جاری دریاچه ارومیه وضعیت مناسبی پیدا کرده است اما از آنجایی که دریاچه ارومیه در منطقه کوهستانی پرباران واقع شده است، بهبود شرایط آن دور از انتظار نبود.
باقرزاده کریمی افزود: آنچه سبب خرسندی ما شده است آبگیری تالاب های کویری همچون مهارلو، جازموریان، دریاچه نمک و حوض سلطان در دل کویر است.
مدیرکل دفتر حفاظت و احیای تالاب های سازمان محیط زیست با اشاره به اینکه همچنان وضعیت تالاب گاوخونی با آبگیری حدوداً ۴۰ درصدی مناسب نمی باشد، اظهار داشت: با وجود بارندگی های مناسب، به علت برداشت هایی که از زاینده رود صورت می گیرد آب به میزان لازم به این تالاب سرازیر نمی گردد.
باقرزاده کریمی با اشاره به اینکه تالاب هامون سال جاری مرطوب (در اصطلاح محلی ها دشتمال) شده است، اظهار داشت: بارندگی های مناسب سبب آبگیری این تالاب پرارزش مرزی شده اما جریان آب در آن کم عمق است. مذاکره جدیدی برای تأمین حقابه هامون صورت نگرفته است
وی با تاکید بر اینکه وضعیت هامون به صورت کلی وابسته به جریان آبی رودخانه هیرمند است، اظهار داشت: با تخلیه رسوبات و اتصال انهار به تالاب آب های حاصل از بارندگی به تالاب وارد شدند اما آبگیری کامل این تالاب بستگی به سیاست های افغانستان دارد. وی ادامه داد: بنابراین با جدیت مباحث دیپلماسی آب را در این حوضه فعال نگه داشته ایم. اما برای تخصیص حقابه هامون مذاکره جدیدی انجام نگرفته است.

1399/02/24
16:12:55
5.0 / 5
2630
تگهای خبر: آب , بارندگی , حفاظ , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل