گل پیچ GolPich
در پی تصویربرداری از یوزپلنگ ماده و توله هایش در خارتوران؛

سناریوی انقراض یوزپلنگ ماده منتفی است بعلاوه فیلم

سناریوی انقراض یوزپلنگ ماده منتفی است بعلاوه فیلم به گزارش گل پیچ سمنان مدیركل حفاظت محیط زیست استان سمنان از رویت و تصویربرداری از پنج قلاده یوزپلنگ آسیایی در پارك ملی توران اطلاع داد و اظهار داشت: خوشبختانه این تصاویر كه یك یوزپلنگ مادر و توله هایش را نشان می دهد، سناریوی انقراض یوزپلنگ آسیایی ماده را منتفی و امید باردیگر ای به حیات وحش تزریق می كند.


امیر عبدوس در گفتگو با ایسنا با اشاره به اهمیت این تصویربرداری از یوزها، اظهار نمود: اهمیت این تصویربرداری از آن جهت است که آخرین گزارش مستند ما از مشاهده یوزهای ماده در پارک توران به رویت تابستان سال قبل در منطقه چاه شیرین برمی گشت.
وی افزود: مشاهده نشدن طولانی مدت یوزهای ماده، این دلهره و اضطراب را بوجود آورده بود که با عنایت به این که یوزهای تلف شده در محور عباس آباد میان دشت در این هفت هشت سال همگی ماده بودند، امکان دارد که پارک ملی توران دیگر یوزپلنگ ماده نداشته باشد که خوشبختانه تصویربرداری امروز این امید را زنده کرد.
عبدوس با بیان این که البته گزارش های دامداران، مردم محلی و مشاهدات میدانی و همینطور بررسی ردپاها در پارک توران گویای این بود که یوزپلنگ ماده در پارک توران وجود دارد، اضافه کرد: علیرغم این گزارش های ثبت نشده، تصویربرداری امروز، تصویر امیدوارکننده و مستندی از حضور یوزپلنگ آسیایی در پارک ملی توران است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان با بیان این که محیط زیست استان به موازات حفاظت از زیستگاه ها، تکثیر در اسارت را هم در برنامه داشته، تصریح کرد: خوشبختانه تلاشهای زیادی برای حفاظت از یوزپلنگ آسیایی در پارک ملی توران صورت گرفته و از همین رو بود که اگر قرار بود که دیگر شاهد یوزهای ماده در این زیستگاه مهم نباشیم، هزینه های انجام شده به شکلی بر بادرفته تصور می شد.
وی با بیان این که حقوق دامداران منطقه با اعتبارات دولتی با هدف حفاظت از یوزپلنگ ایرانی پرداخت شده بود، اظهار نمود: اقداماتی از قبیل این که، این منطقه از دامداران تخلیه شده، حدود پنج کیلومتر از محور عباس آباد – میان دشت به صورت دوطرفه با هدف کاهش تصادفات حیات وحش، فنس کشی و تابلوهای هشداردهنده در منطقه نصب و حداکثر سرعت در این محور به ۸۰ کیلومتر کاهش یافته و... که اقدامات پرهزینه ای هم بودند، همه و همه با هدف حفاظت از یوزپلنگ صورت گرفته است. بنابراین مشاهده خانواده پنج قلاده ای امروز بسیار امیدوارکننده بوده و نشان داده است که این تلاش ها به بار نشسته است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان در پاسخ به پرسش ایسنا در مورد چگونگی تصویربرداری امروز(پنج شنبه، ۲۵ اردیبهشت۹۹)، اظهار داشت: این تصاویر از راه دوربین های تله ای صورت گرفته و تصاویر مادر و سه توله از چهار توله آن کاملا گویا است. البته بررسی های همکاران ما نشان داده است که این یک خانواده پنج قلاده ای است که دربر گیرنده ماده یوز و چهار توله است، باآنکه در تصاویر ثبت شده تنها تصویر مادر و سه توله آن قابل رویت است.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4

1399/02/26
14:29:32
5.0 / 5
2557
تگهای خبر: آب , باد , حفاظ , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل