گل پیچ GolPich
پای آموزش همگانی لنگ می زند؛

جفا به تنوع زیستی گلستان

جفا به تنوع زیستی گلستان به گزارش گل پیچ كم توجهی به آموزش های همگانی سبب غفلت از حفاظت از محیط زیست گلستان و جفا به تنوع زیستی و اكوسیستمی استان شده است.خبرگزاری مهر، گروه استان ها- زهرا بهرامی: گلستان دارای اکوسیستم های مختلف دریا، دشت، کوه و جنگل است و این تنوع اکوسیستمی، تنوع زیستی را در استان رقم زده است.
تنوع زیستی مفهومی است که امروزه در سه سطح ژن، گونه و اکوسیستم مطرح می شود و تابحال حدود دو میلیون گونه موجود زنده روی کره زمین شناسایی و نامگذاری شده اند. دانشمندان هم حدس می زنند این رقم تا حدود ۱۰ میلیون قابل افزایش باشد.
سازمان ملل در سال ۱۹۹۲ کنفرانسی را درباره پشتیبانی از محیط زیست برگزار کرد که یکی از دستاوردهای آن انعقاد پیمان تنوع زیستی است که ایران هم این معاهده را در سال ۱۳۷۵ تصویب کرد و به آن پیوست.دو سال قبل رضا مقدسی، قائم مقام سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور بدون اشاره به وضعیت تنوع زیستی کشور با تاکید بر این که وضع جهانی تنوع زیستی حال خوبی ندارد، اظهار نمود که ۱۲ درصد گونه های پرندگان، ۲۵ درصد گونه های پستانداران و ۳۰ درصد گونه خزندگان در معرض انقراض هستند و هرساله پنج میلیون هکتار از جنگل های گرمسیری از بین می روند.
غفلت از تنوع زیستی گلستان
رئیس اداره نظارت بر حیات وحش محیط زیست گلستان در مورد تنوع زیستی استان به خبرنگار مهر اظهار نمود: در گلستان در یک اکوتون بزرگ و محل تلاقی زیستگاه های مختلف دریا، دشت، کوه و جنگل قرار داریم و همین مساله سبب شده گلستان یکی از بی نظیرترین استان های کشور از نظر اکوسیستم های طبیعی باشد.
محمود شکیبا توضیح داد: تنوع اکوسیستمی گلستان سبب بالا رفتن تنوع زیستی در آن شده است و می توانیم در محدوده کوچک استان تنوع گونه های گیاهی و جانوری را شاهد باشیم.
مردم و مسؤلان در مقابل محیط زیست آگاهانه رفتار نمی کنند چونکه نسبت به ارزش آن اشرافیت ندارند وی ادامه داد: به علت تنوع بالای زیستی در گلستان، انواع گونه های جانوری و گیاهی بیابانی، جنگلی، دریایی و کوهستانی وجود دارد و در این محدوده بسیار کوچک می توان روباه ترکمنی را در دشت های شمال استان و منطقه نیمه بیابانی، فوک خزری را در دریا، مرال و شوکا را در جنگل های استان و کَل و بُز را در مناطق صخره ای و کوهستانی آن مشاهده کرد.
رئیس اداره نظارت بر حیات وحش محیط زیست گلستان با اشاره به اینکه گلستان زیستگاه انواع پرندگان شکاری همچون بالابان و دلیجه و سایر گونه های باارزش مانند قرقاول، کبک و تیهو است، افزود: خیلی از گونه های گیاهی و جانوری گلستان از گونه های پرارزش جهانی محسوب می شوند و ارزش حمایت و حفاظت دارند.
وی افزود: گلستان از نظر اکولوژیکی بسیار پرارزش است و کافی است به جای کوشش برای صنعتی شدن استان به اکوتوریسم بیشتر دقت کنیم و با هزینه بسیار پایین فقط آن چیزی را که داریم خراب نکنیم و امکانات اولیه را در آن فراهم نماییم.کوتاهی کرده ایم
شکیبا خاطرنشان کرد: به علت عدم آگاهی و آموزش تنوع زیستی استان مورد غفلت قرار گرفته است؛ مردم و مسؤلان در مقابل محیط زیست آگاهانه رفتار نمی کنند چونکه نسبت به ارزش آن اشرافیت ندارند ازاین رو در صدد حفاظت از آن هم نیستند.
وی اظهار داشت: این کوتاهی را از جانب تمام ارگان ها از آموزش و پرورش تا دانشگاه و ارگان های نظارتی شاهد هستیم؛ ما به جای اطلاع رسانی در مورد اکوسیستم پرارزش استان بیشترین وقت را روی برخورد با متخلفان گذاشته ایم؛ در شرایطی که اگر روی آموزش وقت می گذاشتیم نتیجه موثرتری در حفاظت شاهد بودیم.
شکیبا با تاکید بر اینکه بخش قابل توجهی از تخریب محیط زیست گلستان از سر ناآگاهی اتفاق می افتد، بیان نمود: بعنوان مثال ما گونه باارزش سرخدار را داریم که برای درمان بیماری های سرطانی در جهان مورد استفاده قرار می گیرد اما عده ای در استان این گونه باارزش را برای درست کردن قلیان قطع می کنند.
گلستان فقط حدود ۶ درصد منطقه حفاظت شده داردو بعد از پیروزی انقلاب یک منطقه حفاظت شده در استان به وجود نیامده است یک کارشناس حوزه محیط زیست اعتقاد دارد که آگاهی از تعداد گونه های جانوری و گیاهی در استان برای بسیاری مهم نیست اینکه گلستان از نظر تنوع زیستی در چه شرایطی قرار دارد و چگونگی بهره برداری و حفاظت از گونه های باارزش استان حائز اهمیت می باشد.
رمضانعلی قائمی به خبرنگار مهر اظهار نمود: با عنایت به موقعیت جغرافیایی و اقلیمی گلستان چند تیپ اکوسیستمی را در بر می گیرد و دارای تنوع زیستی خوبی است؛ در استان گونه های مختلف پرندگان، ماهیان، دوزیستان، خزندگان و پستانداران را داریم.
وی با اشاره به اینکه تنها ۳۰۰ گونه پرندگان در استان شناسایی شده و تحقیقات برای شناسایی سایر گونه ها در استان ادامه دارد، اظهار داشت: برای خیلی از مردم عدد مهم نیست اینکه گلستان از نظر تنوع زیستی در چه شرایطی قرار دارد و چگونگی بهره برداری و حفاظت از گونه های باارزش استان حائز اهمیت می باشد.
این پیشکسوت محیط زیست اضافه کرد: گلستان دارای تنوع زیستی متنوعی است و در این استان گونه هایی همچون روباه ترکمنی، سمندر آبی و برخی از پرندگان را داریم که از گونه های در خطر انقراض جهانی هستند.دست کاری های غیر معقولانه بلای جان تنوع زیستی استان
وی به چالش های موجود هم اشاره و بیان نمود: ما دست کاری های غیر معقولانه ای در طبیعت استان داریم که سبب تخریب تنوع زیستی گلستان می شود و گاهی آن (تخریب) در چارچوب طرح ها و برنامه های به ظاهر مهم انجام می شود.
قائمی با اشاره به اینکه در مقابل تنوع زیستی منحصربفرد استان غفلت های زیادی انجام شده، افزود: اگر ما پذیرفته ایم که گلستان سرزمینی مهم به لحاظ تنوع زیستی است سوال اینجاست چرا در اعلام مناطق حفاظت شده استان کوتاهی کرده ایم.
وی توضیح داد: در شرایط مطلوب باید بین ۱۷ تا ۲۰ درصد از مساحت یک استان منطقه حفاظت شده باشد در شرایطی که گلستان با این تنوع زیستی بالا و اکوسیستمی فقط حدود ۶ درصد منطقه حفاظت شده دارد و بعد از پیروزی انقلاب یک منطقه حفاظت شده در گلستان به وجود نیامده است.
این استاد دانشگاه افزود: این غفلت هم به مسؤلان و هم خواست مردم منطقه باز می گردد؛ اگر ما معتقدیم که زیستگاه های کلیدی و مهم جانوری و گیاهی و همینطور گونه های در خطر انقراض استان باید حفظ شوند باید در چارچوب منطقه حفاظت شده و یا پناهگاه حیات وحش و … این مناطق را ارتقا دهیم.وی با اشاره به اینکه پس از پیروزی انقلاب خراسان جنوبی ۲۵ منطقه حفاظت شده و خراسان شمالی ۱۵ منطقه حفاظت شده درست کردند اما در توسعه منطقه حفاظت شده گلستان غفلت شده است، متذکر شد: اگر معتقدیم که بهره برداری اصولی و بر اساس ظرفیت در گلستان باید اتفاق بیفتد ناگزیر هستیم قوانین محکم تری برای حفاظت از آن پیشبینی نماییم.
وی تاکید کرد: با قوانین عام نمی توانیم جلوی فعالیتهای انسانی و اجرای طرح و برنامه هایی که مخرب تنوع زیستی استان هستند را بگیریم و باید مناطق پرارزش و منحصر بفرد زیستی استان را بعنوان منطقه حفاظت شده اعلام و قوانین سختگیرانه تری در آن اعمال نماییم.
تنوع زیستی بالای گلستان و ظرفیت های پرارزش اکولوژیکی آن در سایه غفلت از آموزش های همگانی مورد تخریب قرار می گیرد و به عزم و اراده مسؤلان برای حفاظت نیاز دارد؛ نکته ای که نباید بیشتر از این مورد غفلت قرار گیرد.

1399/03/03
22:20:41
5.0 / 5
2602
تگهای خبر: آب , آموزش , بیماری , جنگل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل