گل پیچ GolPich
تاجبخش:

تابستان گرمی در راهست

تابستان گرمی در راهست به گزارش گل پیچ رئیس سازمان هواشناسی با اشاره به اینكه تابستان پیش رو، در اغلب نقاط كشور بسیار گرم خواهد بود، اظهار داشت: در هفته آینده روند افزایش دما رخ خواهد داد و دمای هوای تهران تا حدود ۳۹ درجه پیشبینی می شود.به گزارش گل پیچ به نقل از مهر، سحر تاجبخش رئیس سازمان هواشناسی، بامداد امروز در نشست خبری، با اشاره به اینکه تابستان گرمی در راه داریم، اضافه کرد: تا روز سه شنبه روند کاهش دما ادامه خواهد یافت اما در هفته آینده روند افزایش دما رخ خواهد داد و دمای هوای تهران تا حدود ۳۹ درجه پیشبینی می شود.
وی با اشاره به اینکه از آغاز سال زراعی جاری تابحال بارش های قابل توجهی در کشور اتفاق افتاده، اما این بارش ها نسبت به سال قبل کمتر بوده است، اظهار داشت: با این حال، میزان بارش های سالجاری بالاتر از حد نرمال بوده است.
رئیس سازمان هواشناسی افزود: پیشبینی ما این است که در سال زراعی جاری، تمامی منابع آبی کشور از راه این بارش ها تأمین شود.
تاجبخش با اشاره به شروع شیوع بیماری کرونا در اسفند ماه تصریح کرد: بیشترین بارش های سیل آسا در حدود اسفند ۹۸ تا فروردین ۹۹ رخ داده که با عنایت به کاهش نیروهای حاضر در محل این سازمان، روزهای سختی را تجربه کردیم.
وی از وقوع ۸۰ سیلاب در بازه زمانی اسفند ۹۸ تا فروردین ۹۹ اطلاع داد و اظهار داشت: این سیلاب ها با عنایت به پایش و پیشبینی های انجام شده به شکل خوبی مدیریت شده اند؛ هر چند مشکلاتی هم در این حوزه وجود داشت.
رئیس سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه خیلی از استان های کشور همچون هرمزگان، سیستان و بلوچستان، کرمان و تهران بارش های بالاتر از حد نرمال داشته اند، توضیح داد: در استان هرمزگان بارش ها بیشتر از ۱۰ درصد بالاتر از حد نرمال بوده، در سیستان و بلوچستان بارش ها بالای ۵۰ درصد از حد نرمال به ثبت رسیده، در مناطقی از استان کرمان همچون کهنوج و قلعه گنج بارش ها بالای ۱۵۰ درصد بالاتر از حد نرمال به ثبت رسیده و در استان های تهران، البرز و شرق سمنان هم بارش های قابل توجهی را تجربه کردیم.
تاجبخش افزود: ایستگاه مهرآباد بارش های بالاتر از ۶۰ درصد از حد نرمال را برای تهران ثبت کرده که این میزان بارش در دوره های ۶۹ ساله اتفاق می افتد.
به گفته وی، شهرستان گرمسار با بارشی بیشتر از ۴۳ درصد بالاتر از حد نرمال هم دوره بازگشت ۸۹ ساله خویش را تجربه کرده است.
رئیس سازمان هواشناسی اضافه کرد: افزایش بارندگی ها نشان دهنده اثرات تغییر اقلیم در ایران است و ما موظف هستیم با عنایت به قوانین بالادستی همچون قانون مدیریت بحران برای پایش و مدیریت و پیشبینی های دقیق، تلاش بیشتری نماییم.
تاجبخش با اشاره به اینکه سال جاری در شهرستان زهک سیستان و بلوچستان بارندگی ها ۱۹۲ درصد بالاتر از حد نرمال به ثبت رسیده و در شهرستان چابهار آمار ۱۹۰ درصدی بالاتر از حد نرمال داشته ایم، اظهار داشت: بیشترین بارش ها تابحال در استان گیلان با ثبت ۸۲۰ میلیمتر بارندگی، در استان مازندران با ثبت ۶۸۰ میلیمتر و استان لرستان با ثبت ۵۸۰ میلیمتر بارندگی بوده است و کمترین بارش ها در استان های یزد، خراسان جنوبی و اصفهان با حدود بارش ۱۶۰-۱۲۰ میلیمتر به ثبت رسیده که در مجموع نسبت به سال قبل ۸ درصد پایین تر و نسبت به میانگین سالیانه ۳۰ درصد بالاتر از حد نرمال بوده است.
وی افزود: استان های غربی یعنی زاگرس میانی، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد بارندگی های زیر حد نرمال داشته است.
رئیس سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه به صورت کلی سال جاری ۲۰ درصد کمتر از حد نرمال سال قبل تا فروردین ماه بارش را تجربه کرده ایم، اظهار داشت: بارندگی ها تا فروردین ماه زیر ۳۰ درصد بود که بارش های بهاره ۱۰ درصد از این تفاوت را جبران کرد.
به گفته تاجبخش، بارش های بهاره سبب رشد علفزارها در اغلب نقاط کشور شده که می تواند زمینه ساز ایجاد حریق باشد و بنابراین هموطنان در هنگام حضور در طبیعت باید مراقب باشند.
وی با اشاره به اینکه تابستان سال جاری دمای کشور نسبت به میانگین بلندمدت افزایش خواهد داشت، اضافه کرد: در استان های آذربایجان غربی، ایلام و چهارمحال و بختیاری ۱.۱ درجه دما بالاتر از حد نرمال خواهد بود.
رئیس سازمان هواشناسی افزود: بارش های پاییز بر مبنای مدلهای هواشناسی دیرتر از نرمال آغاز می شود و با عنایت به این که بارش های موسمی در پاکستان و هند زودتر شروع شده، اثرات آن در جنوب و جنوب شرق کشور قابل مشاهده می باشد. این بارش ها نسبت به سال های گذشته دیرهنگام بوده و بررسی ها نشان داده است کمتر از حد نرمال خواهد بود.
تاجبخش با اشاره به اینکه بخش اعظمی از مدیریت منابع آب در کشور با عنایت به منابع آبی در زاگرس مرکزی انجام می شود، اظهار داشت: پیشبینی بارش محدود در این منطقه، ما را در مدیریت بهتر منابع آب در تابستان جاری هدایت می کند.
وی با اشاره به اینکه بعد از ۱۵ سال این سازمان عضو شورای اجرایی سازمان هواشناسی جهانی شده است، اضافه کرد: تنها ۳۷ کشور در این شورا حق رأی دارند که ایران با عضویت در آن بعنوان یکی از کشورهای دارای حق رأی قرار گرفته است.
رئیس سازمان هواشناسی افزود: در جلسه اخیر این شورا که در سال ۲۰۲۰ به صورت ویدئو کنفرانسی برگزار شد، دبیرکل سازمان هواشناسی جهانی اعلام نمود که سال ۲۰۱۹ جزو گرم ترین سال های تاریخ کره زمین به ثبت رسیده و با عنایت به این که پنج سال منتهی به این سال هم جزو گرم ترین سال های کره زمین بوده است، روند ذوب شدن این یخ های قطبی تشدید شده و باعث ایجاد استرس آبی در کل کشورهای جهان شده است.
تاجبخش اظهار داشت: بر مبنای الگوهای هواشناسی، کشورهای خاورمیانه همچون ایران، پاکستان، افغانستان و عراق بیشترین استرس آبی را تجربه می کنند و با عنایت به رشد جمعیت در کشورهای عراق، سوریه و پاکستان، وضعیت مخاطره آمیزی برای این کشورهای همسایه به وجود خواهد آمد اما کشور ما هم شرایط مساعدی نخواهد داشت.
وی وضعیت فعلی سازمان هواشناسی از نظر وجود شبکه تجهیزات و دیده بانی با عنایت به وظایف مدیریت بحران را مناسب ندانست و اظهار داشت: برای پیشبینی سیلاب ضروریست که تجهیزاتی به این شبکه افزوده شود.
رئیس سازمان هواشناسی افزود: شبکه رادارهای کشور هم نسبت به وسعت پنج میلیون و ۶۰۰ هزار مترمربعی کشور بسیار محدود بوده و تنها ۹ رادار فعال آن هم در مناطق غربی کشور وجود دارد و ما هیچ راداری در نیمه شرقی کشور نداریم.
تاجبخش، مسائل مربوط به تحریم ها و مشکلات اعتباری این سازمان را در عدم تأمین تجهیزات مؤثر دانست و اظهار داشت: هر چند سازمان مدیریت و برنامه ریزی کمک قابل توجهی در تأمین اعتبارات عمرانی و تملک دارایی های سرمایه ای امسال داشته است، اما هزینه های تأمین تجهیزات هم به شدت افزایش داشته است.
وی اضافه کرد: ایستگاه های خودکار اندازه گیری هواشناسی تعداد بسیار محدودی دارند و متوسط فاصله ایستگاه ها ۱۰۰ کیلومتر مربع است و این مساله سبب شده در خیلی از مناطق کشور، داده های قابل پایشی در دست نداشته باشیم.
رئیس سازمان هواشناسی به تاکید قانون مدیریت بحران بر ایجاد شبکه پایش سیلاب در این سازمان اشاره نمود و اظهار داشت: با همکاری میان دستگاهی، سازمان هواشناسی برای تأمین این شبکه پیشنهاداتی عرضه کرده است. به نظر می آید ایستگاه های باران سنجی وزارت نیرو با ایجاد دسترسی آنلاین به پایش بتوانند در این حوزه کمک کنند.
تاجبخش اظهار داشت: همینطور کم شدن تعداد پروازهای بین المللی با شیوع کرونا را از دیگر مشکلات این سازمان در پیشبینی های دقیق عنوان نمود و توضیح داد: برخی تجهیزات هواشناسی بر روی هواپیماهای مسافربری نصب می شود و داده ها و اطلاعاتی که از این طریق تأمین می شوند، از گیرنده های زمینی مهمتر هستند.
وی افزود: تعداد دیده بانی جهانی با کاهش پروازها از حدود ۲۰ هزار به ۲۰۰۰ واحد کاهش یافته که این مساله منجر به افزایش خطای مدلهای پیشبینی هواشناسی در خیلی از کشورها بویژه در کشور ما که داده های زمینی قابل توجهی هم ندارد، شده است.
این مقام مسئول همینطور از ایجاد اطلس باد کشور با هدف استفاده از انرژی های باد اطلاع داد و اظهار داشت: این اطلس تهیه و در اختیار سازمان انرژی های نو قرار گرفته است.

1399/03/19
11:14:28
5.0 / 5
2338
تگهای خبر: آب , باد , بارش , بارندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل