گل پیچ GolPich

شناسایی عوامل موثر بر حیات و مرگ تالاب گمیشان در دستور كار دانشگاه تهران

شناسایی عوامل موثر بر حیات و مرگ تالاب گمیشان در دستور كار دانشگاه تهران محققان دانشگاه تهران با انجام تحقیقاتی عوامل موثر بر حیات و نابودی تالاب های دریای خزر را با محوریت تالاب گمیشان اجرایی كردند.


به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا محققان دانشگاه تهران با حمایت صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوری، عوامل موثر در گسترش و نابودی تالاب های دریای خزر با محوریت تالاب گمیشان را با انجام پژوهشی بررسی کردند تا با کمک آن مدیریت سواحل را بهتر عملی کنند.
تالاب ها محیط های دینامیکی منطقه ساحلی محسوب می شوند. آنها به شدت تحت تأثیر تغییر تراز دریا، محیط های خشکی و بخصوص میزان ورودی رودخانه ها و اثرات انسانی قرار دارند. از سویی نقش آنها در زیست بوم و اثرات محیطی، ناحیه ای و حتی جهانی غیر قابل انکار است.
تالاب ها را می توان جزء اشکال ثانویه منطقه ساحلی بر شمرد که توسط ماسه های سدی، جزایر سدی و هم در آب های آزاد توسط جزایر مرجانی تشکیل می شوند. محیط تالابی در دریای خزر محیط حساس اکولوژیکی محسوب می شوند که تحت تاثیرات تغییرات سیستم های خشکی و دریایی قرار می گیرند. به علت تغییرات شدید دریای خزر تحول این اشکال نزدیک به ساحل هم صدمه پذیرتر و تحولات مورفولوژیکی آنها نسبت به تالاب های دریای آزاد سریع تر است.
تالاب گمیشان در منتهی الیه سواحل شرقی ایران بعنوان تنها منطقه بکر دریای خزر به حساب می آید که چندین بار و در ترازهای مختلف تشکیل شده و هم به صورت کامل از بین رفته است. تصاویر ماهواره ای در سال ۲۰۱۶ نشان داده است که متاسفانه تالاب گمیشان به صورت کامل خشک شده است. شواهد زمینی و داده های ماهو اره ای نشان داده است که این تالاب از سال ۱۸۵۰ میلادی تا کنون حداقل ۳ بار تشکیل و خشک شده است.
در این پژوهش ابتدا جلگه ساحلی بخش شرق دریای خزر با استفاده از تصاویر ماهواره و بازدید میدانی مورد مطالعه دقیق قرار گرفت و سپس مراحل بعدی گسترش و نابودی تالاب گمیشان بررسی گردید. نقشه برداری زمینی، نمونه برداری و پردازش تصویر همچون برنامه های مورد نظر در انجام این پروژه بود.
تالاب ها در زیست بوم ۳ مقیاس محلی، ناحیه ای و جهانی نقش دارند و آنها پالس های قوی از شرایط آب و هوایی را بروز می دهند ازاین رو اجرای چنین طرحی ضروریست.
کاربرد این پژوهش با عنایت به نقش و اهمیت دریای خزر جنبه های مختلف را در بر گیرد. از آنجاکه تغییرات دریای خزر بر همه فعالیتهای کنونی ساحلی همچون سکونتگاهی، زیستی، ارتباطی، توریستی، تفریحی تأثیر می گذارد، ازاین رو زمینه های استفاده و کاربرد نتایج آن گسترده است.
منبع:

1399/04/31
14:14:10
5.0 / 5
2484
تگهای خبر: آب , توریست , سیستم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل