گل پیچ GolPich

ممنوعیت برداشت چوب درختان شكسته و صدمه دیده در جنگل ها

ممنوعیت برداشت چوب درختان شكسته و صدمه دیده در جنگل ها معاون امور جنگل سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور ضمن بیان اینكه از آغاز سال جاری برداشت چوب درختان شكسته و صدمه دیده در جنگل ها ممنوع شده است، اظهار داشت: ما پیش از این بخشی از درختان كه به صورت تجمعی در جنگل ها افتاده بودند را نشانه گذاری و حدود ۵۰۰۰ متر مكعب از آنها را به محلی برای دپو منتقل كردیم.عباسعلی نوبخت در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه جنگل دو کارکرد اقتصادی و غیر اقتصادی دارد، اظهار نمود: کارکردهای بازاری و اقتصادی جنگل تنها حدود ۲۰ درصد است که شامل اقداماتی مانند کشت گیاهان دارویی می شود این درحالیست که مزایای غیراقتصادی جنگل ۸۰ درصد کارکرد آنرا شامل می شود. یکی از این کارکردها ذخیره و تولید سالانه ۱۵۰۰ متر مکعب آب در هر هکتار است.

وی با اشاره به اینکه درحال حاضر باتوجه به نوسانات اقلیمی در کشور ابتدا باید جنگل ها و مراتع را حفظ نماییم سپس به فکر احیا، توسعه و غنی سازی آن باشیم، خاطرنشان کرد: جنگل های شمال کشور وسعتی حدود دو میلیون و ۴۰۰۰ هکتار دارند. از این رو میزان آبی که سالانه در این جنگل ها تولید و ذخیره می شود حدود سه میلیارد و شش میلیون متر مکعب است که این عدد حتی از میزان ذخیره آب در بزرگترین سد کشور - کارون سه- بیشتر است.

نوبخت افزود: این جنگل ها نیاز آب بیشتر از نیمی از جمعیت کشور را که در قسمت های شمالی و جنوبی البرز زندگی می کنند، تأمین می کند. ما به جهت اینکه جلوی مهاجرت اکولوژیک از فلات مرکزی ایران را بگیریم احتیاج به حفظ پوشش های گیاهی داریم.

معاون امور جنگل سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری اضافه کرد: طرح های جنگلداری - که تا حدود چهار سال قبل در جنگل های شمال کشور اجرا می شد - حدود ۵۵۰ هزار متر مکعب چوب از جنگل را برداشت و استحصال می کردند این درحالیست که حالا نیاز چوبی صنایع مستقر در کشور ۵.۵ تا ۶ میلیون متر مکعب است. ازاین رو جنگل های شمال کشور حدود ۱۰ درصد از چوب مورد نیاز صنایع را تأمین می کردند.

وی با اشاره به اینکه بر مبنای کارکردهای مهم غیر اقتصادی جنگل تصمیم بر آن شد که هرگونه برداشت چوبی از جنگل های شمال ممنوع شود، خاطرنشان کرد: بهرحال برخی صنایع ما در کشور احتیاج به چوب داشتند که قرار شد برای کمک به آنها در ۹۲۸ هزار هکتار از عرصه هایی که مستعد زراعت چوب هستند، کار زارعت صورت گیرد. ما طی سال قبل در حدود ۱۰ هزار هکتار از این عرصه زراعت چوب را انجام دادیم و سال جاری هم در ۳۰ هزار هکتار این کار صورت خواهد گرفت و در نتیجه آن یک میلیون متر مکعب از نیاز چوبی صنایع تأمین می شود.

نوبخت با اشاره به اینکه سازمان جنگل ها تا آخر سال گذشته می توانست درختان شکسته، ریشه کن یا خشک شده و غیر قابل احیا را از جنگل ها برداشت کند، اظهار نمود: از آغاز سال جاری بر مبنای قوانین موجود دیگر مجوز این کار را نخواهیم داشت. ما طی سال های گذشته بخشی از درختان را که به صورت تجمعی در جنگل ها افتاده بودند نشانه گذاری و حدود ۵۰۰۰ متر مکعب از آنها را به محلی برای دپو در کنار جاده های جنگلی منتقل کردیم. این چوب ها بعد از بررسی ها و دریافت مجوزهای لازم می توانند در اختیار صنایع قرار گیرند.

معاون امور جنگل سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری در انتها با تاکید بر اینکه ما فقط می توانیم بخشی از چوب مورد هم صنایع را تأمین نماییم، اظهار داشت: ازاین رو باید به فکر واردات چوب با رعایت پروتکل های لازم باشیم.
1399/05/19
21:21:24
5.0 / 5
2047
تگهای خبر: آب , جنگل , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل