گل پیچ GolPich
در یك مطالعه بررسی شد

عوامل موثر بر پدیده گرد و خاك در خاورمیانه

عوامل موثر بر پدیده گرد و خاك در خاورمیانه به گزارش گل پیچ یافته های به دست آمده از یك مطالعه نشان داده است كه در منطقه خاورمیانه مدیریت منابع آب اهمیت فراوانی دارد و اگر مدیریت درست و اقدامات اساسی جهت ترمیم و احیای پوشش گیاهی انجام نشود، مناطق مستعد گسیل گرد و خاك وسیع تر و شدت فعالیت آنها بیش تر خواهد شد.


به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا، طوفان های خاک یکی از پدیده های مخرب زیست محیطی است که سالانه سبب خسارت های مالی، مشکلات تنفسی و قلبی، کاهش دید افقی و بروز حوادث و تصادف های شدید و مرگ ومیر می شود.

سارا کرمی، استادیار و نسیم حسین حمزه، دانش آموخته پژوهشکده هواشناسی به همراه دیگر همکارانشان در این پژوهش همکاری داشتند.

در این مطالعه پدیده گرد و خاک در منطقه خاورمیانه در دوره آماری ۱۰ ساله (۲۰۰۹ تا ۲۰۱۸) از دیدگاه های مختلف مورد بررسی قرار گرفته است.

نتایج این پژوهش نشان داد که بیشترین مقادیر شار گرد و خاک از جنوب شرقی عربستان، جنوب شرقی عراق، منطقه ای واقع در مرز دو کشور عراق و سوریه، مناطقی واقع در نیمه غربی ترکمنستان و بخش هایی از کشورهای قزاقستان و ازبکستان صورت می گیرد. همینطور در مناطقی از سواحل شمالی خلیج فارس و دریای عمان واقع در کشور ایران، مرز سه کشور افغانستان، پاکستان و ایران و مناطق مرکزی ایران، شار گرد و خاک مشاهده می شود.

باآنکه الگوی شار گرد و خاک در سال های مختلف تشابه زیادی دارد، ولی در سال های اخیر میزان شار گرد و خاک در بخش بزرگی از منطقه کاهش نسبی داشته است.

یافته های این مطالعه، بر مبنای بررسی میانگین سالانه شاخص آئروسل یا هواویز نشان داد که بیشترین میزان ذرات آئروسل در شرق سوریه، بخش بزرگی از کشور عراق، جنوب غربی ایران و سواحل خلیج فارس است. آئروسل ها ذرات بسیار ریز معلق در هوا مثل گرد و غبار هستند.

همینطور میزان آئروسل در غرب ترکمنستان و مرز ایران، پاکستان و افغانستان هم قابل توجه است. بر این اساس مشخص می شود که الگوی شاخص آئروسل مشابه شار گرد و خاک است.

داده های شاخص آئروسل از سال ۲۰۱۵ به بعد دردسترس نیست. بنابراین نمی توان الگویی برای تغییرات آن ارائه نمود. ولی با این وجود مقایسه مقادیر میانگین سالانه این شاخص نشان داده است که میزان گسیل گرد و خاک در این دوره ۱۰ ساله در سال ۲۰۰۹ نسبت به دیگر سال ها به صورت قابل توجهی بیشتر بوده است. در این سال میزان شار گرد و خاک هم در بعضی مناطق به صورت قابل توجهی افزایش داشته است.

میانگین سالانه شاخص پوشش گیاهی در منطقه خاورمیانه در این بازه زمانی نشان داده است که پوشش گیاهی کافی در این منطقه وجود ندارد.

در مناطقی که فاقد پوشش گیاهی هستند، مثل عربستان، کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس، مناطق مرکزی ایران و... مقادیر سالانه این شاخص تغییر زیادی ندارد، ولی در بعضی مناطق دارای پوشش گیاهی مثل دامنه های زاگرس در ایران و مناطق شمالی کشور عراق، سوریه و افغانستان، تغییرات قابل مشاهده هستند. شاخص پوشش گیاهی در سال های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۱ در بیشتر مناطق کم تر از سایر سال ها است.

بررسی مقادیر بارش تجمعی سالانه در این بازه زمانی در خاورمیانه نشان داده است که در بیشتر مناطق بارش کم تر از ۲۵۰ میلی متر است. کم ترین بارش در این منطقه مربوط به شمال شرقی آفریقا، جنوب عربستان، بخش هایی از کشورهای یمن و عمان، جنوب شرقی ایران و غرب افغانستان و پاکستان است.

مقایسه بارندگی سال ها نشان داده است که در سال ۲۰۱۰ میزان بارش در سرتاسر منطقه، دریای مدیترانه، منطقه ای در کشور ازبکستان و مرز پاکستان و افغانستان کاهش شدیدی داشته است.

یافته های این مطالعه از آن حکایت می کند که به صورت کلی از آن جا که بخش عمده ای از خاورمیانه را کشورهای در حال توسعه می سازند و رخدادهای حدی بخصوص خشکسالی های شدید در سال های اخیر به وفور در این منطقه رخ داده است، این منطقه صدمه پذیری زیادی دارد.

پژوهشگران این مطالعه معتقدند که در این منطقه مدیریت منابع آب اهمیت فراوانی دارد و چنان چه مدیریت درست و اقدامات اساسی جهت ترمیم و احیای پوشش گیاهی که خود وابسته به منابع آب موجود در منطقه است، انجام نشود، مناطق مستعد گسیل گرد و خاک وسیع تر و شدت فعالیت آنها بیشتر خواهد شد. در این صورت پدیده های گرد و خاک شدید و فراگیر نه تنها ساکنان این منطقه بلکه بخش بزرگی از جهان را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

نتایج این مطالعه به صورت مقاله علمی پژوهشی در دوفصل نامه «نیوار» سازمان هواشناسی کشور، انتشار یافته است.

منبع:

1399/06/03
13:49:43
5.0 / 5
2054
تگهای خبر: آب , بارش , بارندگی , ترمیم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل