گل پیچ GolPich

احیای تالاب هامون با تغییر نحوه معیشت جوامع محلی پیرامون آن

احیای تالاب هامون با تغییر نحوه معیشت جوامع محلی پیرامون آن گل پیچ: معاون محیط زیست دریایی و تالاب های سازمان محیط زیست آغاز پروژه بین المللی احیای تالاب هامون را یكی از مهم ترین دستاوردهای این حوزه در سال اخیر ارزیابی كرد.به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا احمدرضا لاهیجان زاده به مناسبت هفته دولت در تشریح دستاوردهای حوزه فعالیتش اظهار داشت: یکی از مهم ترین دستاوردهای این حوزه شروع به کار پروژه احیای تالاب هامون است. حمایت مالی این پروژه بر عهده اتحادیه اروپا و اجرای آن بر عهده ایران است. برنامه عمران ملل (UNDP) نیز وظیفه نظارت را بر عهده دارد.

معاون محیط زیست دریایی و تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست ضمن بیان اینکه عملیات اجرایی این پروژه از دو ماه پیش شروع شده است، درباره اهمیت این پروژه اظهار داشت: هدف ما این است که بتوانیم با تغییر نحوه معیشت جوامع محلی پیرامون هامون این تالاب را احیا نماییم از طرف دیگر امیدواریم با این پروژه کشور افغانستان نیز احیای هامون ترغیب شود.

وی انجام پروژه های مطالعاتی درباب حق آبه تالاب ها را از دیگرکارهای مهم انجام شده در حوزه معاونت محیط زیست دریایی و تالاب ها ذکر و اظهارکرد: تابحال کار مطالعاتی ۳۴ مجموعه تالابی و رودخانه ای به پایان رسیده است و درباب ۲۸ مورد دیگر هم در دست اجراست که تا آخر سال به نتیجه می رسد. وزارت نیرو بر طبق این مطالعات، حق آبه تالاب ها را تخصیص خواهد داد.

لاهیجان زاده از تصویب طرح های جامع مدیرت تالاب های انزلی، گمیشان و میانکاله و خلیج گرگان بعنوان یکی دیگر از اقدامات این معاونت در سال قبل نام برد.

معاون محیط زیست دریایی و تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست از همکاری این معاونت با شرکت های دانش بنیان آگاهی داد و اظهار داشت: با کمک شرکت های دانش بنیان، اهتمام داریم تا در پایش تالاب ها از تکنولوژی های جدید استفاده نمائیم. به همین دلیل عکس برداری هوایی از تالاب ها در دستور کار قرار گرفته که بعضی از آنها به پایان رسیده و تعدادی دیگر در دست اقدام است. اتصال این عکس ها به تصاویر ماهواره ای اطلاعات مفید و ارزشمندی را در اختیار پژوهشگران و علاقمندان قرار خواهد داد.

لاهیجان زاده با اشاره به تصویب مقرراتی برای اوراق کردن شناورهای از کار افتاده اظهارکرد: علاوه بر تدوین مقررات، هشت محل را برای این منظور مشخص کرده ایم تا شناورهای از کار افتاده در این محل ها اوراق شوند.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود درباره دریاچه ارومیه اظهار داشت: یکی از مهم ترین کارهایی که زیر نظر این معاونت انجام شده، نظارت بر پروژه های احیای دریاچه ارومیه است. خوشبختانه این پروژه ها به خوبی پیش می رود و در دی و بهمن ماه خبرهای خوشی دراین زمینه خواهیم داشت.

معاون محیط زیست دریایی و تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست تهیه سامانه جامع ژئوپورتال تالاب ها، تهیه اطلس زیستگاه های حساس دریایی خلیج فارس و دریای عمان به دو زبان انگلیسی و فارسی که مجموعه کاملی از اکوسیستم های خلیج فارس و دریای عمان است، تدوین اقدام ملی حفاظت از لاک پشت ها، برنامه مقابله با آلودگی های نفتی خلیج فارس و دریای عمان، نظارت بر بنادر و در نهایت تفاهم سه جانبه میان سازمان حفاظت محیط زیست، منطقه ی آزاد کیش و دانشگاه علم و صنعت جهت راه اندازی مرکز پایش مرجان ها از دیگر اقدامات معاونت محیط زیست دریایی و تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست برشمرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، لاهیجان زاده در آخر ضمن تشکر از قوه قضائیه درباره ابلاغ ممنوعیت صید ترال به دادستانی های شهرهای ساحلی و ضرورت برخورد با متخلفان اظهار داشت: با پیگیری هایی که توسط سازمان محیط زیست انجام شد، صید ترال ممنوع گردید. قوه قضائیه هم به این مساله ورود کرد و از حدود یک ماه پیش با ابلاغ به دادستانی های شهرهای ساحلی با متخلفان دراین زمینه برخورد قانونی می شود.
منبع:

1399/06/08
22:00:50
5.0 / 5
1856
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل