گل پیچ GolPich
در گزارش گل پیچ مطرح شد؛

یوزهای ایرانی در خطر انقراض تصادفی

یوزهای ایرانی در خطر انقراض تصادفی به گزارش گل پیچ مدیرعامل انجمن یوز پلنگ ایرانی با اشاره به اینكه هیچ شواهدی از افزایش جمعیت یوزهای ایرانی وجود ندارد، از خطر جدی انقراض تصادفی حدود ۴۰ یوز باقیمانده اطلاع داد.گروه جامعه- خبرگزاری مهر، روز نهم شهریورماه به یاد صدمه دیدنِ گروهی از یوزهای ایرانی در شهرستان بافق روز ملی یوزپلنگ ایرانی نام گرفته است.
مرتضی پورمیرزایی مدیرعامل انجمن یوزپلنگ ایرانی در گفتگو با خبرنگار مهر به مناسبت این روز از آخرین برنامه های حفاظتی برای حفاظت از بازماندگان یوز در ایران و فرصت ها و چالش های حفاظتی سخن گفت.
وی در پاسخ به این سؤال که چند فرد یوز در ایران باقی مانده اند این طور پاسخ داد که از لحاظ آماری از پایش یوزها در بدترین شرایط اطلاعاتی قرار داریم.
چون هنوز مجوز رسمی برای دوربین گذاری و سرشماری امسال صادر نشده در حالیکه سال پیش از نیمه تابستان دوربین گذاری ها با مجوز رسمی انجام شد.
وی افزود: اطلاعاتی که از تعداد یوزها هم اکنون داریم مربوط به گزارش هایی است که محیط بان های مناطق عرضه می کنند و پیگیر آن هستیم تا زمانی که دام ها وارد مناطق تحت حفاظت نشده به پایش بپردازیم.
پورمیرزایی با بیان این نکته که در این مسئله همکاری مناسبی از جانب ادارات منابع طبیعی استان ها با محیط زیست اتفاق نمی افتد، تصریح کرد: با صدور مجوز از جانب منابع طبیعی به صورت رسمی در عموم مناطق زیست یوزها، از آغاز زمستان تا پانزدهم فروردین ماه دام ها وارد منطقه می شود و این زمان با افزایش بارندگی ها در سال های اخیر تسریع شده است و منابع طبیعی اجازه می دهد که دام ها زودتر وارد مراتع شود بدون توجه به این نکته که ورود دام به این مناطق چه خطراتی برای زادآوری یوزها به وجود می آورد.
مدیرعامل انجمن یوزپلنگ ایرانی در پاسخ به این سؤال که تا چه زمانی امکان سرشماری وجود دارد، اظهار داشت: پیشبینی می کنم تا اواخر آبان و اوایل آذرماه که هنوز دام ها وارد مناطق نشده اند، این شرایط فراهم باشد.
پورمیرزایی در ادامه این طور توضیح داد که با تاکید بر آخرین منابع جهانی درباره آمار یوزها که یک مقاله جهانی انتشار یافته در سال ۲۰۱۷ و یک کتاب اکولوژی یوزها است، برآورد شده که حدود ۴۰ تا ۵۰ فرد یوز در ایران وجود دارد که احتمالاً کمتر از ۴۰ فرد یوز هم باقیمانده است.
وی افزود: حالا هیچ شواهدی از افزایش جمعیت یوزها در کشور وجود ندارد، اگر واقعیت نگر باشیم باید بگوییم جمعیت یوزها رو به کاهش است.
روش تکثیر در اسارت ردیف بودجه جدایی از حفاظت از مناطق دارد
پورمیرزایی در واکنش به قول برخی کارشناسان محیط زیست که روش تکثیر در اسارت را مناسب ندانسته و گفته اند این روش فایده ای برای افزایش جمعیت یوزها ندارد و این هزینه ها باید صرف حفاظت از زیستگاه های طبیعی شود، اظهار داشت: این ادعا را قبول ندارم به چند دلیل، اول اینکه در دستگاه های دولتی ردیف بودجه های جداگانه برای مسائل دیده شده است؛ برای خرید تجهیزات محیط بانان، خرید موتور، خرید پروانه چرای دام و به صورت کلی حفاظت از مناطق تحت حفاظت و ردیف بودجه مشخصی دارد و پروژه های حفاظتی همچون تکثیر در شرایط نیمه اسارت از منابع جداگانه ای استفاده می نمایند.
وی در ادامه بیان داشت: دومین دلیل مخالفتم با این دیدگاه این است که پروژه های شبیه به پروژه تکثیر در شرایط نیمه اسارت در کشورهای دیگر اجرایی شده و نتایج خوبی هم به دنبال داشته است، البته همزمان هم حفاظت از زیستگاه ها باید دنبال شود.
جمعیت ۳ نفره در اسارت یوز ۱۰ درصد کل جمعیت موجود را تشکیل می دهند
پورمیرزایی با اشاره به اینکه این پروژه ها هم می توانند منابع جدیدی برای حفاظت به وجود بیاورد اظهار داشت: اینکه گفته می شود کمک به افزایش جمعیت نمی کند به عقیده من بر مبنای اطلاعات درست و بر اساس واقعیت نیست، با این استدلال که سه نفر از جمعیت ۳۰ نفره یوز پلنگ ایرانی در اسارت هستند که در واقع ده درصد از جمعیت موجود را می سازند، اگر دو فرد جدید به این جمعیت اضافه شود، حداقل می توانیم ۳۰ درصد جمعیت را حفظ نماییم و اگر بتوانیم از این یوزها یک نسل جدید به وجود بیاوریم به خودی خود پرارزش است و بعد هم می توانیم برای تنوع ژنی آنها کار نماییم.
مدیرعامل انجمن یوز ایرانی با اشاره به شواهدی در ادامه حیات طبیعی یوزه ای بزرگ شده در شرایط نیمه اسارت در نامیبیا و آفریقای جنوبی وجود دارد اظهار داشت: یوزهایی که در این کشورها از دست انسان، شیر خورده اند و با روش های درست شکار را آموزش دیده اند، روش های طبیعی زیست و شکار را به توله هایشان هم یاد داده اند.

پورمیرزایی تصریح کرد: باید به این نکته توجه داشته باشیم که از میان ۳ یوزی که هم اکنون در شرایط نیمه اسارت در توران نگهداری می شوند، هیچکدام در اسارت متولد نشده اند و تنها تفاوت آنها با نمونه های خارجی این است که در محیط های محصور کوچک هستند.
هیچکس نمی تواند ادعا کند بیشتر از ۵۰ یوزپلنگ باقی مانده است
وی افزود: خیلی ها می گویند ازدیاد نسل یوز در اسارت به درد نمی خورد به نظرم این تعبیر اشتباه است هیچکس نمی تواند ادعا کند با بیشتر از ۵۰ یوز داریم و وقتی برای یک گونه این شرایط پیش می آید، یعنی به شرایط بحرانی رسیده و مهم تر از مساله افزایش جمعیت و حفظ زیستگاه، حفظ افراد باقیمانده است.
یوزهای ایرانی در شرایط انقراض تصادفی
پورمیرزایی اظهار داشت: اگر واقع بین باشیم به این مسئله واقفیم که هم اکنون اوضاع یوزها به جایی رسیده که حفظ گونه ارجح تر است، یوزه ای ایرانی در شرایط انقراض تصادفی قرار گرفته اند و امکان دارد هر روز بر اثر تصادف، حمله سگ و … در محل زیستشان تلف شوند، البته حفاظت از زیستگاه ها هم باید ادامه یابد.
شرایط جمعیت یوزها در منطقه توران مثل سال قبل است
وی با اشاره به اینکه جمعیت یوزها نسبت به سال های گذشته تغییر خاصی نداشته و مشاهداتی که از خانواده های یوزپلنگ در منطقه حفاظت شده توران گزارش می شود، طی چند سال قبل هم اتفاق افتاده است اظهار داشت: به نظر می آید شرایط توران سال جاری هم همچون گذشته است، هرچند اطلاعات شفافی هم از این منطقه در سال های گذشته از این در دسترس نبوده است از اما در بقیه مناطق مثل میاندشت سال های گذشته گزارش هایی از وجود خانواده های یوزپلنگ وجود داشت که سال جاری این گزارش ها داده نشده است.
پورمیرزایی به توجه سازمان محیط زیست طی دو سال قبل به مسئله احیای یوزها اشاره نمود و اظهار داشت: سازمان محیط زیست در این دو سال، بودجه های قابل توجهی برای حفاظت از یوز خرج کرده است همچون این هزینه ها می توان به خرید پروانه های دام در منطقه توران، هزینه کرد برای تجهیز محیط بانان، استخدام چند محیط بان خاص پروژه حفاظت از یوز و اجرای پروژه تکثیر در شرایط نیمه اسارت را برشمرد.
خرید چند صد پروانه چراگاه از جانب محیط زیست
به گفته وی محیط زیست طی این دو سال، سیاست گذاری های محسوسی در حفاظت از یوزپلنگ انجام داده و سال گذشته هم مجدداً بودجه ای برای خرید پروانه چراگاه در خراسان شمالی اختصاص داد که چند صد پروانه چراگاه از این طریق خریداری شد.
در اجرای پروژه های تکثیر در شرایط نیمه اسارت یوزها دخیل نیستیم
مدیرعامل انجمن یوزپلنگ ایرانی درباره گمانه زنی هایی که از همکاری این سازمان غیردولتی با سازمان محیط زیست در پروژه تکثیر در نیمه اسارت وجود دارد، توضیح داد:
ما در این پروژه با سازمان محیط زیست هیچ گونه همکاری مشخصی نداریم، ما در واقع اجرای این پروژه را با عنایت به شرایط موجود به سازمان محیط زیست پیشنهاد دادیم و پیگیری کردیم که سازمان محیط زیست این پروژه را پیش ببرد.
وی در ادامه توضیح داد: انجمن یوزپلنگ ایرانی با معرفی مشاوران خارجی، برگزاری کارگاه هایی برای محیط بانان زیستگاه های یوز و فراهم آوری زمینه چینی برای بازدید معاون وقت طبیعی سازمان به منطقه توران و همینطور برگزاری جلساتی با رئیس سازمان محیط زیست و عرضه پروتکلی به محیط زیست که در همین زمینه تدوین شده بود زمینه چینی کرد اما هم اکنون در اتفاقاتی که در پروژه تکثیر یوزپلنگ در منطقه حفاظت شده توران در جریان است، دخیل نیستیم.
پورمیرزایی به تشریح فعالیتهای حفاظتی و مشارکتی این انجمن برای حفاظت از یوز پرداخت و اظهار داشت: سال جاری محیط بانانی را مسئول آبرسانی به آبشخورهای یوز در توران کردیم، البته این برنامه در سال های قبل از آن هم در منطقه میان دشت رخ داده بود. تجهیزاتی هم برای محیط بانان توران تهیه کرده ایم.
این کارشناس محیط زیست از همکاری انجمن یوزپلنگ ایرانی برای خرید پروانه های چرای دام در توران هم اطلاع داد و اظهار داشت: برای این مهم با اداره کل سمنان همکاری می نماییم. البته مبحث به علت عدم توافق محیط زیست و منابع طبیعی سمنان، به مشکل اداری خورده است.
وی اضافه کرد: در همین راستا معاونت محیط طبیعی با سازمان جنگل ها مکاتبه داشته و ما هم با فراکسیون محیط زیست مکاتبه کردیم تا مساله را بتوان حل کرد. توافقی هم با دامداران نهایی شده که منتظر حل مشکل منابع طبیعی هستیم.
" رد یوز" در غرب کشور در پروژه جستجوگران امید دنبال می شود
وی از اجرای پروژه ای به اسم "جستجوگران امید" اطلاع داد و اظهار داشت: این پروژه پاسخی به این سؤال است که چه تعداد یوز در مناطقی که تحت حفاظت رسمی نیستند، وجود دارد؛ در واقع چون گزارش های فراحوزه ای از زیستگاه های غیررسمی وجود داشت اما پژوهش کاملی بر روی آنها انجام نشد مقرر است، از راه این پروژه مناطق خارج از محدوده های تحت حفاظت و احتمالات وجود یوز را بررسی علمی نماییم، البته این پروژه در حال اجراست.
وی خاطرنشان کرد: این پروژه ها نخستین تلاش منسجم و جدی جهت بررسی وضعیت زیست یوز خارج از مناطق شناخته شده است.
مدیرعامل انجمن یوز با اشاره به گزارش های غیر رسمی که در چند نقطه از کشور، همچون مشاهده یوز در شهرستان خواف وجود دارد، بیان داشت: رد یوز در این منطقه دیده شده است در منطقه بردسکن هم مشاهده دو مورد یوز گزارش شده که باید این مسائل بررسی شود.
وی اضافه کرد: برای اجرای این پروژه درخواست مجوزهای دوربین گذاری از جانب انجمن داده شده و برای نخستین بار است که در خراسان رضوی به جمع آوری اطلاعات محلی می پردازیم.
پورمیرزایی در ادامه اظهار داشت: برای اجرای این پروژه، گروه های مردمی شکل گرفته و کارگاه های آموزشی در خراسان رضوی هم پیشبینی شده است.
به گفته مدیرعامل انجمن یوزپلنگ ایرانی کرمانشاه، کرمان و خراسان جنوبی از دیگر مناطقی هستند که "رد یوز" در آن گزارش شده است، گزارش مشاهده یوز در کرمانشاه از جانب مرزبانان بوده که تایید اولیه شده است.
این کارشناس اضافه کرد: سال های خیلی زیادی است که در غرب کشور یوز مشاهده نشده است و این گزارش ها می تواند امیدبخش باشد اما باید بررسی های دقیق تری صورت گیرد.


منبع:

1399/06/10
15:58:23
5.0 / 5
1731
تگهای خبر: آب , آموزش , بارندگی , بحران
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل