گل پیچ GolPich

طغیان بی سابقه آفات در جنگل های دست كاشت مناطق بیابانی ایران

طغیان بی سابقه آفات در جنگل های دست كاشت مناطق بیابانی ایران به گزارش گل پیچ مدیركل دفتر امور بیابان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری ضمن اشاره به طغیان گسترده آفات در جنگل های دست كاشت مناطق بیابانی ایران اظهار داشت: این طغیان گسترده كه به جهت برخی عوامل اقلیمی و انسانی رخ داده، سابقه نداشته است.وحید جعفریان در گفت گو با ایسنا ضمن اشاره به اینکه بخشی از جنگل های دست کاشت در مناطق بیابانی کشور مورد هجوم گسترده آفات قرار گرفته اند، اظهار نمود: در جنگل های دست کاشت مناطق بیابانی بیشتر از گونه «تاغ» استفاده شده است که گونه ای بسیار مقاوم و صبور در شرایط بیابانی است. این گونه علاوه بر اینکه در مقابل شرایط کم آبی، گرمای زیاد و آب و خاک شور مقاومت زیادی دارد، می تواند تثبیت کننده بسیار مناسبی هم برای ماسه های روان در مناطق بیابانی باشد.

وی با اعلان اینکه علاوه بر گونه «تاغ» گونه های گیاهی دیگری همچون «آتریپلکس» و «اسکنبیل» هم در جنگل های دست کاشت مناطق بیابانی وجود دارند، خاطرنشان کرد: این گونه ها مانند تمام گیاهان دیگر آفت های شناخته شده ای دارند که بعضی از این آفات جنبه عمومی دارد و می تواند تمام گیاهان را تحت تأثیر قرار دهد و برخی دیگر هم آفات اختصاصی هستند و فقط به گونه های خاصی هجوم می آورند.
تغییرات اقلیم و عوامل انسانی علت هجوم آفات به جنگل های دست کاشت بیابانی
مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری با اشاره به اینکه درحال حاضر جنگل های دست کاشت مناطق بیابانی گرفتار آفات عمومی و اختصاصی شده اند، اظهار داشت: برخی عوامل طبیعی مانند تغییر اقلیم، ترسالی ها و خشکسالی ها و افزایش دمای بیش از اندازه نرمال سبب طغیان آفات می شود. ازاین رو در دو سال گذشته شاهد گسترش آفات در جنگل های دست کاشت مناطق بیابانی بوده ایم به صورتی که هم اکنون آفت «ملخ کوهان دار تاغ» در مناطق بیابانی به شکل گسترده دیده می شود.

جعفریان در ادامه با اعلان اینکه آفاتی که جنبه عمومی تری برای پوشش گیاهی دارند هم از نظر تراکم در مناطق بیابانی بیشتر از سال های گذشته شده اند، اظهار نمود: برای مثال موش و موریانه درحال حاضر با تراکم زیادی جنگل های دست کاشت مناطق بیابانی را تحت تأثیر قرار داده است.

وی افزود: بارش های بیش از اندازه نرمال در بعضی مناطق خشک و بیابانی کشور طی دو سال گذشته می تواند یکی از علل این مورد باشد البته در کنار موضوعات اقلیمی نباید از عوامل انسانی که سبب صدمه به پوشش گیاهی می شود، چشم پوشی کرد. قطعا عوامل انسانی می تواند مهمترین تأثیر را در برهم زدن نظم طبیعت داشته باشد. جنگل های دست کاشت و تاغ زارها در مناطق بیابانی حدود ۶۰ سال پیش در شرایطی به وجود آمدند که آب های زیرزمینی نسبت به سال های اخیر وضعیت مناسب تری داشتند و پوشش گیاهی به سادگی به منابع آب دسترسی داشت.

جعفریان با اشاره به اینکه افت سطح آب های زیرزمینی در دشت های مناطق بیابانی کشور دسترسی گیاهان به منابع آبی را سخت کرد، اظهار داشت: درحال حاضر گیاهان باید انرژی زیادی را صرف رسیدن به آب کنند که این مورد سبب کاهش مقاومت پوشش گیاهی در مقابل آفات و امراض می شود. متاسفانه ما بیشتر از توان اکوسیستم از آن بهره بردیم که به دنبال آن پوشش گیاهی تخریب می شود و جوامع انسانی با تهدید مواجه می شوند.
فعال سازی سیستمی برای پایش مناطق بیابانی
مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری افزود: ما در سازمان جنگل ها با همکاری بخش های دانشگاهی و اجرایی کشور برنامه هایی را برای کنترل آفات و امراض دنبال می نماییم. از آنجایی که در عرصه های طبیعی محدودیت ها و ملاحظاتی جهت استفاده از مواد شیمیایی دفع آفات وجود دارد باید از روش های ایمن تری مانند تله گذاری استفاده نماییم همینطور سیستمی را جهت پایش مناطق و پیش آگاهی فعال کرده ایم. مبارزه با آفات باید به سرعت و در بهترین زمان صورت گیرد. درغیر این صورت اقدامات ما اتلاف منابع مالی را به دنبال خواهد داشت.

جعفریان ضمن اشاره به درنظر داشتن برنامه های آموزشی برای افراد محلی تصریح کرد: طغیان آفات سبب تخریب پوشش گیاهی می شود و این مساله در مناطق بیابانی کشور خسارت هایی جدی به دنبال دارد. امیدواریم با بهره گیری از سیستم پایش و پیش آگاهی بتوانیم خسارت ها را به حداقل برسانیم همینطور اگر تاب آوری اکوسیستم نسبت به بارندگی ها و خشکسالی های خارج از حد نرمال و هجوم آفات و امراض افزایش پیدا کند، گونه های گیاهی می توانند در این شرایط به خوبی مقاومت کنند. ازاین رو انتخاب بهترین نهال و گونه گیاهی، استفاده از گونه های متعدد، بهره گیری از بهترین روش کشت و دوره های آبیاری مناسب می تواند اکوسیستم را مقاوم و گونه گیاهی را کمتر در معرض آفات و امراض قرار دهد.

وی با تاکید بر اینکه کاشت گونه های مختلف در جنگل های دست کاشت تاب آوری اکوسیستم را بیشتر می کند، اظهار داشت: برخی آفات روی گونه های خاصی اثر بیشتری نسبت به سایر گونه ها دارند ازاین رو کاشت گونه های مختلف و سازگار با محیط سبب می شود که وضعیت پوشش گیاهی تا حدودی حفظ شود و خسارت ها به حداقل برسد.

مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری با اشاره به اینکه جنگل های دست کاشت در مناطق بیابانی کشور قدمتی حدود ۶۰ سال دارند و جزو میراث های گرانبها هستند، خاطرنشان کرد: امیدواریم بتوانیم با ارتقای سازگاری و تاب آوری، این جنگل ها را مدیریت و حفظ نماییم. رویکرد کلان مدنظر ما جلب مشارکت جوامع محلی است. جوانسازی پوشش تاغ زارها از دیگر برنامه های عملیاتی ما در سازمان جنگل ها است.
اگر تاغ زارها نبودند طوفان های ماسه ای روستاها و شهرهای بزرگ را دربرمی گرفت
به گفته جعفریان اگر جنگل های تاغ زار نبودند طوفان های ماسه ای و گرد و خاک تعداد زیادی از روستاها و حتی شهرهای بزرگ کشور را دربرمی گرفت و آنها را از بین می برد همینطور توسعه شهری و روستایی در اراضی بیابانی ایران مدیون جنگل های دست کاشت و تاغ زارها است.

وی با اعلان اینکه وسعت جنگل های دست کاشت مناطق بیابانی کشور حدود یک میلیون و ۳۵۰ هزار هکتار است، اظهار نمود: این جنگل ها در مناطق مختلف کشور همچون اطراف استان های تهران، قزوین، قم، اصفهان، کاشان، یزد، کرمان، سیستان و بلوچستان و... پراکنده اند و از گونه های مختلف مقاوم به شرایط خشکسالی هستند و سبب تثبیت ماسه های روان شده اند.

مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری در انتها اظهار داشت: در بعضی مناطق صدمه های گسترده تری به دنبال طغیان آفات و امراض نسبت به سال های گذشته مشاهده شده و می توان اظهار داشت که این طغیان گسترده مسبوق به سابقه نبوده است همینطور در بعضی مناطق همچون هرمزگان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی با آفت ملخ های مهاجر درگیر هستیم. تمام این عرصه تحت پایش و گزارش هستند و تمهیدات لازم برای آنها اندیشیده می شود.

منبع:

1399/06/19
14:53:49
5.0 / 5
1806
تگهای خبر: آب , آموزش , بارش , بارندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل