گل پیچ GolPich

اخطار نسبت به همزمانی كرونا و آلودگی هوا

اخطار نسبت به همزمانی كرونا و آلودگی هوا یك فعال محیط زیست ضمن بیان اینكه افزایش ذرات معلق كمتر از ۲.۵ میكرون طی شش ماهه دوم سال جاری می تواند اثرات مضاعفی بر شیوع كرونا داشته باشد، تصریح كرد: اجرای قانون هوای پاك طی این مدت باید از مطالبات جدی سازمان حفاظت محیط زیست و مردم باشد.سید محمد مجابی در گفت و گو با ایسنا ضمن اشاره به اینکه در بندهایی از سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه محیط زیست به مواردی درباره آلودگی هوا اشاره است که بعضی از این موارد به قانون هم تبدیل گشته اند، اظهار نمود: برای مثال به صورت مشخص در بند یک سیاست های ابلاغی درباره وضعیت هوا و مدیریت جامع آن، در بند ۵ به پایش مستمر و کنترل منابع و عوامل آلاینده و در بند ۷ به صورت مستقیم به مدیریت تغییرات اقلیم و مقابله با تهدیدات زیست محیطی اشاره شده است.

به گفته وی در بند ۴ سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه محیط زیست تاکید گردیده است که از انتشار انواع آلودگی های غیر مجاز ممانعت و تخریب محیط زیست هم جرم انگاری شود.

این فعال حوزه محیط زیست در ادامه با اشاره به اینکه بر طبق این سیاست های کلی، قانون هوای پاک با همکاری دولت و مجلس طی سال ۹۶ تصویب گردید، خاطرنشان کرد: درحال حاضر با عنایت به این که فصل سرد شروع شده است و همزمان با بیماری کووید ۱۹ و آنفلوآنزا هم دست و پنجه نرم می نماییم لازم است که قانون هوای پاک با قدرت بیشتری اجرایی شود.

مجابی با اشاره به اینکه آلودگی هوا و افزایش ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون طی شش ماهه دوم سال جاری می تواند اثرات مضاعفی بر شیوع کرونا داشته باشد و حتی تشدید کننده این بیماری باشد، اظهار داشت: در قانون هوای پاک به موضوعات مهمی اشاره شده است که باید در دستورکار قرار گیرد. بعنوان مثال در این قانون اشاره شده است که در شهرهایی که بیشتر از ۵۰۰ هزار نفر جمعیت دارند باید موتورخانه های آپارتمان ها، برج ها، واحدهای صنعتی و... مورد بازنگری و اصلاح قرار گیرند.

وی افزود: از موارد مهم دیگری که باید طی این مدت رعایت شود این است که نیروگاه هایی که در اطراف مناطق مسکونی وجود دارند به جای مازوت از سوخت های سبک استفاده کنند همینطور سوختی که در اختیار وسایل نقلیه و خودرو ها قرار می گیرد باید بر مبنای استانداردهای لازم باشد و خودرو های دودزا و آلاینده هم باید طبق قانون هوای پاک جریمه و حتی متوقف شوند.

مجابی در ادامه خاطرنشان کرد: چنانچه این تدابیر از حالا اتخاذ نشود با کاهش دما شاهد آلودگی بیشتر هوا خواهیم بود و از آنجایی که آلودگی هوا سبب ایجاد مشکلاتی در عملکرد ریه ها می شود امکان دارد که همزمان با شیوع بیماری کووید ۱۹ مشکلات تنفسی را برای آحاد جامعه افزایش دهد.

این فعال حوزه محیط زیست با اشاره به اینکه از طرفی افزایش ذرات معلق در هوا سبب می شود که امواج اشعه ماوراء بنفش کمتر به زمین برسد، اظهار نمود: این مورد خود می تواند روی ویروس ها اثرگذار باشد.

وی در انتها با تاکید بر اینکه اجرای قانون هوای پاک طی این مدت باید از مطالبات جدی باشد، اظهار داشت: دشوار می باشد که در زمان شیوع کرونا که بر سیستم تنفسی انسان اثر می گذارد با آلودگی هوا هم مواجه باشیم.

به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا، پیش از این عیسی کلانتری - رئیس سازمان حفاظت محیط زیست - گفته بود که متاسفانه سال جاری آلودگی هوا با شیوع کرونا مصادف شده است و بر مبنای مقالات علمی هر واحد افزایش در غلظت ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون، ۸ درصد تلفات بیماران کرونایی را بیشتر می کند و حتی در بعضی مقالات این رقم ۱۵ درصد است.
1399/07/16
21:59:50
5.0 / 5
1479
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل