گل پیچ GolPich
گزارش گل پیچ؛

مقصد نهایی پرندگان مهاجر از بشقاب فسنجان خوتكا تا باغ پرندگان

مقصد نهایی پرندگان مهاجر از بشقاب فسنجان خوتكا تا باغ پرندگان به گزارش گل پیچ بازار غیرقانونی فروش پرندگان مهاجر در فریدونكنار آنچنان قدرت گرفته است كه دیگر ردپای آن در منوی رستوران های معروف و باغ های پرندگان مشهود است، اما گویا عزمی برای مقابله با آن نیست.


به گزارش گل پیچ به نقل از مهر، هر سال از اوایل آبان تا اوایل اسفندماه، یک بازار غیرقانونی با گردش مالی باورنکردنی در شمال کشور شکل می گیرد. بازاری که با کشتار میلیونی پرندگان که از منطقه ازباران، سرخرود و فریدون کنار در استان مازندران شروع شده و حالا به سراسر خطه شمال کشور تسری پیدا کرده است.
مزه این پول باد آورده آنچنان زیر دندان سود جویان مزه کرده است که دیگر حتی یک نقطه امن در استان پهناور مازندران برای این مسافران بخت برگشته عرض های شمالی جهان باقی نگذاشته اند و همه آسمان سرزمین های شمالی کشور به خصوص آسمان مازندران تبدیل به شکارگاه شده است از میانکاله گرفته تا تالاب هاو آبندان های محلی آن هم به علت وجود یک غده وخیم سرطانی به نام «بازار فریدون کنار».
گردش میلیاردی خرید و فروش پرندگان مهاجر در بازار پرندگان فریدون کنار آنچنان زیر دندان متخلفان مزه کرده است که در تمام آسمان نوار شمالی کشور گسترش یافته است
فرزاد علیزاده فعال محیط زیست در اینباره به مهر می گوید: با این که نیروهای یگان حفاظت محیط زیست تقریباً هر شب در منطقه عملیات انجام می دهند اما حجم شکار به قدری بالاست که امکان جلوگیری وجود ندارد، و بازهم در تضادی آشکار می توان دید، هر روز اول بامداد جلوی بازار ماهی فروشان فریدون کنار شکارچیانی که شب قبل شناسایی اما دستگیر نشده اند پیروزمندانه و بی هیچ واهمه ای ماحصل شکار شب قبل را برای فروش به سماک شناخته شده می سپارند.
وی ادامه می دهد: سماکی که سرکرده مافیای کشتار پرندگان مهاجر است، بعد از چوب زدن لاشه های بی جان پرنده ها را قیمت گذاری می کند؛ و سر و کله خرده فروشان در بازارچه های محلی پیدا می شود و آنها از مرغابی ها و خوتکاها تا باکلان های حرام گوشت را برای فروش به مشتریان محلی و رستوران داران وارد میدان می شوند.
گستاخی بعضی از عرضه کنندگان محصول این صید غیرقانونی تا آنجا پیش رفته است که در سلف سرویس یکی از هتل رستوران های بزرگ منطقه، کاملاً علنی «فسنجان خوتکا» عرضه می شود.

اما داستان پرندگان فریدون کنار تنها به بشقاب جویندگان طعم های متفاوت ختم نمی گردد، شاید بنابراین هم تاکنون سرسختانه با آن برخورد نشده است، این بازار متقاضی دست به نقد و همیشگی دیگری هم دارد که در ظاهر دوستدار محیط زیست است؛ این مشتری خوشنام باغ های پرندگانی هستند که در سال های گذشته با اوج گیری شکار پرندگان در آسمان شمال کشور به شکل قارچ گونه ای رشد کرده اند.
هزینه چند صد میلیاردی برای ساخت باغ پرندگانی که قتلگاه پرندگان مهاجر است اما می توانست یک تالاب طبیعی باشد
محمد علی یکتا نیک کارشناس و فعال محیط زیست که بیشتر از دو دهه سال است بر روی تخلفات صید و شکار این حوزه کار کرده است؛ درباره توسعه باغ های پرندگان، باغ پرندگان تهران را مثال می زند که شاید بتوان آنرا مُعظم ترین باغ پرندگان کشور برشمرد، او می گوید: مسؤلان این باغ برای ساخت فاز دوم باغ پرندگان که با تازگی هم مورد بهره برداری قرار گرفت، ۳۵۰ میلیارد تومان هزینه صرف کرده اند، تا یک قفس بزرگ با ۱۲ پایه در ۶ هکتار زمین نصب شود در حالیکه با یک پنجاهم این پول، می توانستند این مکان را تبدیل به تالاب طبیعی دست ساز کنند و همه آن پرندگانی که با پول و قاچاق به باغ آورده اند، خودشان با بال های خودشان، هر سال به این تالاب مهاجرت کنند، درست همان کاری که امارات متحده عربی در وسط شنزارهایش انجام داده است. اما این پروژه ضد محیط زیستی با هدایت بعضی از افرادی که خودشان را پیشکسوت پرنده شناسی می دانند، تاکنون با هزینه چیزی حدود ۳ میلیاردی، هزاران پرنده را برای نمایش در این قفس چند هکتاری از صیادان و قاچاقچیان حیات وحش خریده است که با عنایت به شرایط صید و زیست نامتعارف از این میان این پرنده ها تنها نیمی شأن زنده مانده اند.

وی ادعای تکثیر در اسارت این پرندگان را که از جانب برخی عنوان شده است، نادرست می داند و می گوید: طبق قانون علمی، در روند صید از طبیعت نیمی از افراد صید شده در هنگام صید و جا به جایی تلف می شوند، و از باقیمانده ها هم حدود ۶۰ درصدشان در دو سال اول به علت عدم همخوانی با شرایط می میرند. ازاین رو حتی یک جفت این پرنده ها مثل «سهره» امکان جوجه آوری در شرایط اسارت را ندارد چه برسد به اینکه صدها گونه پرنده اعلام شده و موجود در باغ های پرندگان، تکثیر در اسارت شده باشند.
بدین سان باغ های پرندگان که باید هر ساله برای جبران تلفات گونه های ارزشمندشان پول خرج کنند، عاملی برای تزریق پول به سیستم قاچاق حیات وحش شده اند که یکی از این بازارها، بازار پرنده فریدون کنار است.

بازاری با گردش مالی ۲ میلیاردی در هر ماه که به قول مسؤلان اداره محیط زیست مازندران در ۶ ماه فعالیت ۸۰۰ هزار پرنده مهاجر را در خود می بلعد. ارزان ترین پرنده در این بازار خوتکای کوچک با ۱۵۰ گرم وزن است و پارسال حدود ۳۵ هزار تومان معامله می شده است؛ اما انواع مرغابی ها، غازها، حواصیل ها، فلامینگوها و حتی پلیکان ها هم با قیمت هایی از چند صد هزار تومان تا چند میلیون تومان قربانی این بازار بی سامان هستند.
سازمان محیط زیست برای برخورد وقت کشی می کند و با برخوردهای مقطعی در واقع کاری پیش نمی برد
یکتا نیک سازمان محیط زیست را بعنوان متولی اصلی طبیعت در ایران مقصر این فاجعه می داند و معتقد است: محیط زیست با وقت کشی و رفتارهای شعارگونه تنها کاری که انجام داده است، جمع کردن تورهای شکارچی ها است؛ در حالیکه چاره این معضل این روش نیست.
به قول وی اینکه چند ده نفر مأمور محیط زیست با بودجه سنگین به زمین های شکار بروند و چند تور هوایی و دامگاه غیرقانونی را جمع کنند، آن هم جمع کردن چند ده تور از میان تورهایی که غیر قابل شمارش است و تمامی آسمان را تسخیر کرده است چاره کار نیست، چون جلوی فعالیت غیرقانونی بازار فروش گرفته نمی گردد، اگر جلوی این بازار گرفته شود، متخلفان وقتی بازاری برای عرضه نداشته باشند با لاشه هایی که روی دستشان مانده چه می کنند؟ درحالیکه هم اکنون شکارچیان پرندگان را امشب صید می کنند و فردا در بازار پول شکار بی زحمتشان را نقد می کنند.

بر طبق قانون مکانیسم صید با «تور هوایی» و «کرست» ممنوع می باشد. متقاضیان شکار پرنده تنها می توانند مجوز شکار «دوما» که یک روش صید سنتی است را از سازمان محیط زیست، بگیرند. یکتا نیک می گوید: سازمان محیط زیست می تواند با عنایت به این قانون، به علت شکار حتی یکی از گونه های در معرض انقراضی که بی مهابا هر ساله از جانب شکارچیان در این فصل سیاه کشته می شوند را مستمسک قرار دهند و بگوید، در این بازار تنها به کسانی که مجوز صید شکار دریافت کرده اند، اجازه فروش می دهیم و با نظارت بر کار فروشندگان هم عرصه را بر متخلفان تنگ کند. فعالان محیط زیست سال قبل از معاون دادستان کل کشور در حقوق عامه خواستند به مبحث کشتار پرندگان در فریدون کنار ورود کند، علیزاده می گوید: پیگیری های این فعالان تابحال بی نتیجه مانده و این طور که به نظر می آید که سال جاری هم نه سازمان محیط زیست و نه دستگاه قضائی کشور قصد ندارد فکری به حال این آبروریزی ملی بکنند.

1399/07/19
22:38:45
5.0 / 5
1488
تگهای خبر: آب , باد , باغ , حفاظ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل