گل پیچ GolPich

آغاز گشت پایش آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در تالاب میقان

آغاز گشت پایش آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در تالاب میقان به گزارش گل پیچ مركزی رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اراك اظهار داشت: گشت های مشترك محیط زیست و دامپزشكی شهرستان به منظور پیشگیری و پایش آنفلوانزای فوق حاد پرندگان شروع شد.


محمود رضا فراهانی در گفت گو با ایسنا، هدف از برگزاری این بازدیدها و گشت های مشترک را مراقبت و پایش این بیماری در سطح حیات وحش و پرندگان آبزی، کنارآبزی و مهاجر عنوان نمود و اظهار داشت: شناسایی بموقع کانون های بیماری در حیات وحش مطمئنا در مهار و کنترل بیماری به ما کمک خواهد نمود.
وی خاطرنشان کرد: هر ساله با سرد شدن هوا و ورود پرندگان غیربومی به تالاب میقان، احتمال انتقال و شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان افزایش می یابد که پایش و کنترل تالاب میقان بعنوان یکی از کانون های شیوع بیماری حائز اهمیت می باشد.
فراهانی با اشاره به اینکه تالاب میقان یکی از مهمترین زیستگاه های آبی شهرستان اراک است، اضافه کرد: تا زمان حضور پرندگان مهاجر در تالاب این پایش ها ادامه خواهد داشت تا در صورت مشاهده پرنده بیمار یا تلف شده ضمن هماهنگی لازم مبادرت به نمونه گیری شده و با برنامه ریزی صحیح و بر مبنای پروتکل های بهداشتی از شیوع بیماری و سرایت آن به دیگر پرندگان جلوگیری شود.
وی افزود: خوشبختانه تابحال هیچ موردی از مشاهده پرندگان آلوده و مبتلا در منابع آبی شهرستان گزارش نشده است.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اراک از شهروندان خواست در صورت مشاهده لاشه پرندگان بخصوص مرگ دسته جمعی آنها، مبحث را به اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اطلاع رسانی کرده و از لمس و دست زدن به این قبیل پرندگان پرهیز کنند چون که احتمال سرایت بیماری از پرنده به انسان وجود دارد.
منبع:

1399/08/06
12:29:06
5.0 / 5
1442
تگهای خبر: آب , باد , بهداشت , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل