گل پیچ GolPich
در پارك فناوری گیلان صورت گرفت

تبدیل گیاه مخرب آزولا به گازوئیل، نفت و كود زیستی

تبدیل گیاه مخرب آزولا به گازوئیل، نفت و كود زیستی گل پیچ: پژوهشگران پارك علم و فناوری گیلان گیاه مخرب محیط زیست (آزولا) را به ماده اولیه زیست پالایشگاه ها تبدیل كردند.


به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا، آزولا یک جلبک آبزی است که روی سطح آب شالیزارهای برنج، کانال ها، استخرها و رودخانه ها زندگی می کند. آزولا در ایران یک گیاه وارداتی است. در سال ۱۳۶۳ جلبک غیربومی آزولا از کشور فیلیپین وارد شد و با اهداف تولید علوفه برای دام و طیور و تهیه کود سبز برای مزارع برنج استان گیلان در منطقه رهاسازی شد و از آنجا به تالاب انزلی راه پیدا کرد.

رشد بیش از حد آزولا در استان گیلان الان یک مسئله جدی در اکوسیستم بی نظیر این منطقه شمرده می شود. هم اکنون، این گیاه مفید، بعنوان یک گیاه مضر در آب تلقی می شود؛ برای اینکه این گیاه با رشد سریع و سازگاری زیادی با محیط، پوشش سطحی متراکمی را تشکیل می دهد که مانع قایق سواری و ماهی گیری شده و موجب مسدود شدن کانال های آبیاری و آبراه ها می شود. همین طور با کاهش اکسیژن، کیفیت آب را می کاهد و رشد آبزیان را متوقف می کند.

پارک علم و فناوری استان گیلان با هدف حل این مسئله زیست محیطی مهم و بعنوان پیشرو در تبدیل علم به فناوری و حل معضلات جاری استان و دادن ارزش افزوده به این گیاه مضر، با پشتیبانی از این پروژه تحقیقاتی بوسیله واحد مستقر در آن پارک با تشکیل تیم تحقیقاتی با مدیریت دکتر ابوعلی گلزاری دکتری مهندسی محیط زیست از دانشگاه تهران و پژوهشگران دانشگاه صنعتی توکیوی ژاپن و دانشگاه صنعتی دلفت هلند توانستند از این ماده بعنوان ماده اولیه زیست پالایشگاه استفاده کنند و این گیاه را به نفت زیستی و گازوئیل و بیوچار و کود زیستی تبدیل کردند که این گیاه که گیاهی مضر بود با فناوری نوین، همزمان با تصفیه فاضلاب برای تولید سوخت زیستی مورد استفاده قرار گرفت و این گیاه می تواند در مقیاس زیاد برای تولید مواد ذکر شده مورد استفاده قرار گیرد.
برمبنای اعلام اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، آزولا به خاطر کاربرد زیاد آن بعنوان کود سبز در مزارع برنج، بعنوان مکمل غذایی برای حیوانات آبزی و چارپایان، غذای انسان، دارو، تصفیه آب، کود زیستی، کنترل علف های هرز و پشه ها، برای حذف فلزات مختلف از آب، برای حذف کردن ترکیبات نیتروژن دار از آب و کاهش تبخیر آمونیاک که در استفاده از کود شیمیایی نیتروژن دار تولید می شود، به شکل گسترده ای موردمطالعه قرارگرفته است، این کاربردهای مفید پژوهشگران را بر آن داشت تا از آن به عنوان" معدن طلای سبز" یاد کنند.
منبع:

1399/08/06
22:52:57
5.0 / 5
1505
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل