گل پیچ GolPich
حفظ طبیعت پیش شرط توسعه است

جدال تیغ صنعت با طبیعت نیلكوه

جدال تیغ صنعت با طبیعت نیلكوه فعالیت كارخانه سیمان گالیكش كه به جهت مشكلات زیست محیطی از هفتم مهرتعطیل بود با نصب سیستم های فیلتراسیون باردیگر از سرگرفته شد اما نگرانی ها برای افزایش مجدد آلودگی همچنان ادامه دارد.خبرگزاری مهر، گروه استان ها- اعظم محبی: یکی از مطالبات قدیمی اقشار مختلف گلستان، استقرار و راه اندازی صنایع بزرگ و مادر در استان بوده تا از این طریق قسمتی از چالش ها همچون اشتغال و سطح درآمد پایین و دیگر محرومیت ها کم شود که در این راه اهتمام و کوشش های ناکافی و ابتری را در زمینه پتروشیمی گلستان شاهد می باشیم.
علیرغم تمامی دستاوردهای ناشی از استقرار و فعالیت کارخانه سیمان اما همچنان پارادوکس صنعت با طبیعت به دغدغه خیلی از اهالی منطقه و طرفداران محیط زیست تبدیل گشته است.
کارخانه سیمان گلستان به سبب انقضای بگ هاوس (فیلتراسیون) به سبب آلایندگی از هفتم مهرماه خاموش شد و هفته گذشته پس از ۲۳ روز تعطیلی با ترخیص فیلتر از گمرک تهران فعالیت خودرا با مجوز محیط زیست از سر گرفت.
کارخانه سیمان علاوه بر آلودگی هوا، مشکلات زیست محیطی دیگری مانند تخریب رویشگاه های جنگلی و دست اندازی به چشم اندازهای محیطی و آلودگی بصری در نیلکوه را به دنبال دارد که در این خصوص نیازمند طرح ریزی تمهیدات همچون احیا گونه های گیاهی در معادن برداشت شده هستیم.
طبق نظر فعالان و صاحبنظران محیط زیست استقرار واحدهای صنعتی در مجاورت رویشگاه های جنگلی استان، رویه ناصواب و مذمومی است که لزوم دارد با اعمال اصلاحات و ضوابط بخشنامه های مربوطه برای استقرار واحدهای صنعتی، دیگر شاهد تکرار راه اندازی چنین واحدهایی پیرامون مناطق مسکونی و زیستگاه های باارزش نباشیم.

استاندار گلستان در این خصوص به خبرنگار مهر اظهار داشت: در سال مزین به جهش تولید با تمام تلاش کوشیدیم مشکل کارخانه را رفع نماییم.
هادی حق شناس اضافه کرد: برای ترخیص فیلترهای کارخانه سیمان که به سبب مشکل ارزی در گمرک بودبه وزیر صمت و رئیس گمرک نامه نوشته تا ترخیص صورت گرفت.
وی بیان کرد: الان کارخانه با سیستم جدید فیلتراسیون کار خودرا آغاز نموده و مشکلی در این خصوص ندارد.
پایش آنلاین خروجی ذرات غبار کارخانه
معاون نظارت و پایش محیط زیست گلستان هم درباب مشکلات کارخانه به خبرنگار مهر اظهار داشت: فیلترهای کارخانه سیمان در مرحله آزمایش بوده و پایش آنلاین آن به سامانه محیط زیست متصل است.
عبدالوحید ریاضی فر اضافه کرد: از یک آبان شروع مجدد فعالیت کارخانه را شاهد بودیم که باید با نمونه گیری، ادامه فعالیت آن توسط آزمایشگاه محیط زیست تأیید شود.
اگر فعالیت کارخانه با آلودگی ادامه می یافت بر روی گونه های گیاهی و جانواری و زیست انسان ها اثر مخربی داشت وی بیان کرد: در ابتدا کارخانه سیمان مشکل آلایندگی نداشت و فیلترهای آن به صورت مرتب کار می کرد و پایش آنلاین و خود اظهاری هم انجام می شد ولی در ادامه به سبب انقضای فیلترها گرفتار مشکل شد.
ریاضی فر توضیح داد: به سبب اینکه تاریخ انقضای فیلترها سال ۹۹ به انتها می رسید مسئولان کارخانه به دنبال خرید فیلتر بودند اما به سبب مشکلات ارز ترخیص در گمرک زمان برد.
وی افزود: کارخانه این مساله را به محیط زیست اعلام و درخواست مهلت کرد و نتایج تست های محیط زیست هم نشان داد که خروجی کارخانه بیش از اندازه مجاز بوده و اخطارهای لازم داده شد.
ریاضی فر با اعلان اینکه اخطارهای سازمان محیط زیست ۲۰ روز است، اضافه کرد: ستاد تسهیل و رفع موانع تولید به کارخانه یک ماه مهلت داد تا خروجی خودرا استاندارد کند برای اینکه در سال جهش تولید باید از این بخش حمایت شود.

وی اشاره کرد: مسئولان کارخانه نتوانستند بموقع فیلترها را از گمرک ترخیص کنند در نتیجه کوره ها از هفتم مهر خاموش شد.
معادن کارخانه آلودگی منظر دارند
ریاضی فر بیان کرد: خروجی کارخانه غبار است و باید در حد استاندارد باشد که فیلتر این عمل را انجام می دهد تا مواد مضر وارد محیط زیست نشود.
وی اظهار داشت: معادن کارخانه، مجوز لازم را داشته و از نظر ضابطه مشکلی ندارد اما به سبب جانمایی نامناسب، مشکل آلودگی بصری و آلودگی منظر دارد پس محیط زیست به مسئولان اعلام نموده که در پهنه هایی که کار برداشت آن تمام شده باید با گونه های درختی سازگار با منطقه احیا شود.
ریاضی فر با اعلان اینکه کارخانه پساب خاصی ندارد، توضیح داد: هر واحد صنعتی که بیش از ۵۰ پرسنل داشته باشد باید تصفیه خانه داشته باشد تا مشکلی در زمینه پساب ایجاد نشود.
ذرات خروجی کارخانه به بیش از اندازه استاندارد رسید
رئیس محیط زیست گالیکش و مینودشت هم در این خصوص به خبرنگار مهر اظهار داشت: استانداردی که محیط زیست برای ذرات خروجی کارخانه سیمان تعریف کرده ۱۰۰ میلی گرم است ولی در گالیکش با اختتام مهلت انقضای فیلترهای بگ هاوس کارخانه این رقم به ۲۵۰ میلی گرم رسید.
علی اکبر یزدی با اعلان اینکه الان مشکل کارخانه برطرف شده است، بیان کرد: کارخانه جزو واحدهای آلاینده نیست برای اینکه سیستم های آن طبق استاندارد و به روز است.
وی با اعلان اینکه علاوه بر پایش آنلاین ذرات خروجی غبار، به صورت ماهیانه و فصلی توسط آزمایشگاه محیط زیست نمونه گیری انجام می شود، اظهار داشت: کارخانه کمتر از یک ماه با آلایندگی فعالیت و باوجود داشتن مهلت کوره های خودرا خاموش کرد.

یزدی اشاره کرد: اگر فعالیت کارخانه با آلودگی ادامه می یافت مطمئناً بر روی گونه های گیاهان و جانوری و زندگی انسان ها تأثیر می گذاشت.
وی اظهار داشت: کارخانه خارج از مناطق چهارگانه محیط زیست و در مناطق آزاد قرار دارد و محیط زیست بر نحوه برداشت مواد اولیه و معادن نظارت می کند.
طبق نظر کارشناسان محیط زیست رسوب غبار سیمان بر روی فتوسنتز، ترشح و باروری گیاه تأثیر گذاشته و تحقیقات عمده ای که در مورد تأثیر مواد آلاینده بر روی پوشش گیاهی مناطق اطراف صنایع سیمان در بیشتر نقاط دنیا انجام شده، بطور واضح تخریب حیات گیاهی در نتیجه ورود مواد متصاعد شده به اثبات رسیده است پس باید موارد زیست محیطی کارخانه سیمان گالیکش و همین طور نحوه استحصال معادن با دقت بیشتری صورت گرفته تا علاوه بر حفظ اشتغال، از تخریب طبعیت جلوگیری شود.

1399/08/07
12:11:07
5.0 / 5
1457
تگهای خبر: آب , آلودگی , استاندارد , جنگل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل