گل پیچ GolPich
در كارگاه بین المللی كووید-۱۹ و الگوی مصرف آب مطرح شد

۴۹۲ شهر ایران با سرانه آبی بیش از ۱۵۰ لیتر برای هر نفر

۴۹۲ شهر ایران با سرانه آبی بیش از ۱۵۰ لیتر برای هر نفر آمارهای جهانی نشان میدهد كه با افزایش شیوع بیماری كووید-19 میران مصرف آب افزایش جدی یافته است و در ایران نیز متوسط سرانه آب مصرفی شهری 150 لیتر برای هر نفر در سال است كه 492 شهر مصرف سرانه آبی بیش از 150 لیتر برای هر نفر در سال را داشتند كه این امر نشان میدهد كه كشور نیازمند اصلاح الگوی مصرف آب است.


به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا بنفشه زهرایی، استاد دانشگاه تهران و مدیر گروه مدیریت منابع آب و هیدرولوژی امروز در کارگاه بین المللی "کووید-۱۹ و الگوی مصرف آب" با تاکید بر اینکه شیوع این بیماری اثرات زیادی را بر مصرف آب داشته و سبب افزایش منابع آب شده است، اظهار داشت: این بیماری علاوه بر تحت تاثیر قرار دادن منابع آبی، منابع غذایی و انرژی را متاثر کرده است، ضمن آنکه طبق آمارها مصرف انرژی در بخش حمل و نقل عمومی کاهش و در بخش خودرو های شخصی افزایش یافته است.
وی با تاکید بر اینکه در زمان های قرنطینه میزان مصرف آب دو برابر شده است، اظهار نمود: برمبنای مطالعاتی که در ایتالیا انجام شده حتی این بیماری بر روی رژیم غذایی خانوارها نیز تغییر به وجود آورده است.
زهرایی، با اشاره به رسیدن جمعیت کره زمین به ۹ میلیارد و ۶۰۰ نفر تا سال ۲۰۵۰، اشاره کرد: پیش بینی ها نشان میدهد تا سال ۲۰۵۰ مصرف غذا دو برابر خواهد شد و مصرف سرانه آب به بیش از ۵ هزار میلیارد متر مکعب خواهد رسید و با روند کنونی کووید-۱۹ این میزان مصرف روند افزایشی خواهد داشت.
استاد دانشگاه تهران با اعلان اینکه میزان مصرف انرژی تا سال ۲۰۵۰ افزایش ۲۷ برابری را تجربه خواهد کرد، تصریح کرد: تولید محصولات غذایی که یکی از منابع مصرف کننده آب محسوب می شود، روند افزایشی خواهد داشت و این در حالیست که جهان با پدیده تغییر اقلیم مواجه می باشد و دراین پدیده انتظار می رود که راندمان بخش کشاورزی تغییرات قابل توجهی خواهد داشت، به شکلی که خاورمیانه ۲۵ درصد کاهش راندمان در حوزه کشاورزی به سبب تغییر اقلیم را تا سال ۲۰۸۰ دارد.
وی با تاکید بر اینکه کشورهای خاورمیانه فشار مضاعفی را در اثر این پدیده تجربه می کنند، اظهار داشت: ۱۲ کشور از ۱۷ کشور خاورمیانه تحت استرس شدید آبی هستند و این در حالیست که تامین آب در این کشورها حتی در وضعیت عادی با دشواری هم راه است.
مدیر کل دفتر مدیریت مصرف و ارتقای راندمان آب و آبفا، تصریح کرد: برمبنای پیش بینی بانک جهانی، بیشترین میزان خسارت اقتصادی ناشی از محدودیت منابع آبی متوجه کشورهای خاورمیانه است، به گونه‎ای که این کشورها ۶ تا ۱۴ درصد از GDP را تا سال ۲۰۵۰ بعنوان خسارت ناشی از تغییر اقلیم از دست می دهند که خسارت قابل توجهی است.

۲۸میلیون ایرانی تحت استرس آبی
وی با اشاره به وضعیت ایران در این شرایط، اظهار داشت: برمبنای نقشه های توزیع جمعیت، ۵۰ درصد مردم در کنار آبریز فلات مرکزی و ۲۵ درصد در حوضه خلیج فارس که ۵۰ درصد آب تجدیدپذیر را در خود دارد، ساکن هستند. این ناسازگاری توزیع جمعیت سبب کاهش تاب آوری خواهد شد.
به گفته وی تا سال ۲۰۱۵ حدود ۵۰ میلیون نفر از جمعیت ایران تحت استرس آبی بودند که با افزایش بارش ها و کوشش های انجام شده این میزان به ۲۸ میلیون تا ۳۰ میلیون نفر رسید، ولی در کمترین حالت ۲۸ میلیون نفر از جمعیت ایران همیشه تحت استرس آبی قرار دارند.
زهرایی، با اعلان اینکه این عدد نشان دهنده لطمه پذیر بودن سیستم تامین آب آشامیدنی است، اظهار نمود: تغییرات آب و هوایی و محدودیت منابع آبی دلایلی است که باید سرمایه گذاری برای افزایش تاب آوری را ارتقا دهیم.

اضافه برداشت از آب های زیر زمینی
وی برداشت آب از منابع زیر زمینی را قابل توجه دانست و اشاره کرد: میزان برداشت آب های زیر زمینی به ۱۴۰ میلیارد متر مکعب رسیده است، ضمن آنکه ۸۳ درصد از تامین آب روستایی، ۶۳ درصد از آب صنعتی و ۵۷ درصد آب شهری وابسته به منابع زیر زمینی بسیار ناپایدار است که حتی در وضعیت عادی گرفتار مشکل هستند.
این عضو هیات علمی دانشگاه تهران متوسط سرانه آب مصرفی شهری را ۱۵۰ لیتر برای هر نفر در سال ذکر کرد و افزود: آمارها نشان میدهد که ۴۹۲ شهر مصرف سرانه بیش از ۱۵۰ لیتر برای هر نفر در سال را داشتند که این امر نشان میدهد کشور نیازمند اصلاح الگوی مصرف آب است.1399/08/22
20:16:32
5.0 / 5
1239
تگهای خبر: آب , بارش , بیماری , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل