گل پیچ GolPich

راهكارهای جایگزین انتقال آب

راهكارهای جایگزین انتقال آب به گزارش گل پیچ یك فعال حوزه آب ضمن انتقاد از اجرای پروژه های انتقال آب برای تامین آب آشامیدنی اظهار داشت: راهكارهای موثر زیادی برای صرفه جویی در مصرف و تامین آب آشامیدنی وجود دارد كه استفاده از آنها می تواند از لزوم اجرای طرح های انتقال آب بین حوضه ای و آثار مخرب آن بر منابع آب و محیط زیست جلوگیری كند.حسین رفیع در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه یکی از دلیلهای اصلی اجرای پروژه های انتقال آب به فلات مرکزی، تامین آب مورد نیاز صنایع آب بری است که در استان های کم آب کشور قرار دارند، اظهار نمود: انتخاب محل های نادرست بمنظور استقرار صنایع آب بر موجب می شود مجبور به انجام اقداماتی همچون انتقال آب شویم که خود آثار مخرب دیگری را به همراه دارد بدین سبب آنچه می تواند در مدیریت منابع آب و صرفه جویی در مصرف آب آشامیدنی تاثیر مثبتی داشته باشد انتقال صنایع آب بر به استان هایی است که دسترسی بیشتری به منابع آب دارند.

وی افزود: هم دولت و هم مردم در مدیریت منابع آب نقش بسیار مهمی دارند اما نقشی که دولت دراین زمینه ایفا می کند از اهمیت بیشتری برخوردارست.

مرجع ملی سازمان های مردم نهاد در کنوانسیون حفاظت از تالاب ها یکی از عوامل هدر رفت آب را سیستم انتقال آب درون شهری برشمرد و اظهار داشت: دولت باید در جهت اصلاح سیستم های انتقال آب درون شهری اقدام نماید چونکه فرسودگی آنها در خیلی از شهرهای بزرگ کشور موجب هدر رفت درصدی از آب می شوند و این میزان در بعضی از شهرها به بیش از ۳۰ درصد نیز می رسد.

رفیع همین طور ضمن تاکید بر لزوم جدا کردن خط انتقال آب آشامیدنی و آب شهری اظهار داشت: جدا کردن آب آشامیدنی از آب شهری موجب می شود که آب آشامیدنی برای مصارفی همچون شست وشو هدر نرود و به صرفه جویی در مصرف و تامین آب آشامیدنی کشور کمک نماید.

وی افزود: مساله مهمی که مردم باید در مدیریت مصرف آب رعایت نمایند، مصرف بهینه آب است. اگر در منازل و خصوصاً در ادارات بتوانیم در مصرف آب صرفه جویی و از کاهنده های آب در روشویی و دستشویی استفاده نمائیم، در حجم آب مصرفی شهرها کاهش شایان توجهی پیدا می کند.

این فعال حوزه آب یکی دیگر از راهکارهای مصرف بهینه منابع آب را توجه به مفهوم «آب خاکستری» دانست و اظهار داشت: آب خاکستری موضوعی است که حالا در دنیا مورد توجه جدی قرار گرفته است. منظور از آب خاکستری، آبی است که بعد از مصرف در یک بخش مانند شست وشوی برنج می تواند در بخش دیگری از ساختمان به مصارف دیگری مانند سیستم تخلیه آب سرویس بهداشتی یا در فضای سبز داخل یا خارج ساختمان استفاده مجدد شود.

وی افزود: از طرفی دیگر باید در توسعه شهرها تجدیدنظر صورت گیرد چونکه گسترش شهرها و افزایش جمعیت شهرها موجب اقزایش میزان تقاضای آب می شود و این مساله نیاز به تامین منابع جدید آبی را به وجود می آورد که متاسفانه در کشور از آن بهره مند نیستیم.

مرجع ملی سازمان های مردم نهاد در کنوانسیون حفاظت از تالاب ها درباره میزان هدررفت آب در بخش کشاورزی اظهار نمود: ما در مدیریت آب در بخش کشاورزی ضعیف عمل کرده ایم. قسمتی از قصور هدررفت آب در بخش کشاورزی مربوط به وزارت نیرو است چونکه ۳۰ تا ۵۰ درصد از آبی که از پشت سدها به سمت زمین های کشاورزی روانه می شود قبل از رسیدن به مقصد هدر می رود چون هنوز کانال های انتقال آب به زمین های کشاورزی راه اندازی نشده و اگر هم راه اندازی شده باشد دارای ایرادات اساسی است و موجب هدررفت آب در این بخش می شود.

رفیع در آخر ضمن انتقاد از وضعیت مدیریت منابع آب و راه اندازی بی ضابطه و بیش از حد سد در بستر رودخانه های کشور، اظهار داشت: وزارت نیرو باید دقیق اعلام نماید که چند درصد از آب های پشت سدهای کشور قبل از این که به مصارف مختلف برسد تبخیر می شود. پرسشی که هیچگاه وزارت نیرو پاسخی برای آن ارائه نکرده این است که چرا در کشوری که میزان تبخیر آب در آن بسیار بالا است این تعداد سد راه اندازی می شود؟
1399/08/27
21:09:14
5.0 / 5
1231
تگهای خبر: آب , بهداشت , حفاظ , خاك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل