گل پیچ GolPich

مرگ ۴۰۱ پرنده در تالاب میقان

مرگ ۴۰۱ پرنده در تالاب میقان معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشكی كشور اظهار داشت: بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان فقط محدود به حیات وحش بوده و این بیماری در هیچ یك از واحدهای صنعتی گوشتی، مرغ مادر گوشتی و تخم گذار، مرغ اجداد و نیمچه گوشتی گزارش نشده است.سید بهمن نقیبی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه آنفولانزای فوق حاد پرندگان در حیات وحش سه استان مازندران، اردبیل و مرکزی مشاهده شده است، اظهار داشت: در استان های مازندران و اردبیل تلفات ناشی از این بیماری ناچیز بود که بلافاصله مبحث مختومه شد. در استان مرکزی تالاب میقان هم تا روز گذشته لاشه حدود ۴۰۱ قطعه پرنده از انواع مختلف عموما غاز خاکستری جمع آوری شده است و پیشبینی می شود که تلفات تا چند روز آینده هم ادامه داشته باشد.

وی افزود: بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان فقط محدود به حیات وحش بوده و در هیچ کدام از واحدهای صنعتی گوشتی، مرغ مادر گوشتی و تخم گذار، مرغ اجداد و نیمچه گوشتی این بیماری گزارش نشده است.

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور افزود: دسته های اولیه پرندگان مهاجر از آبان ماه برای زمستان گذرانی وارد کشور می شوند و معمولا به علت اینکه با پرندگان مختلف در راه تلاقی دارند امکان دارد بعضی از آنها بیماری آنفولانزا را به یکدیگر منتقل کنند. گاهی اوقات امکان دارد به علت مقاوم بودن پرنده اتفاقی رخ ندهد ولی به هنگام رسیدن به مقصد به علت استرس، تغییر شرایط اقلیمی و غذایی این بیماری خویش را به صورت بالینی نشان دهد.

وی در ادامه به کسانی که به صورت پراکنده طیور بومی نگهداری می کنند سفارش هایی کرد و اظهار داشت: این پرندگان بایستی در مکان های محصور نگهداری شوند تا از پرندگان آزادپرواز به دور باشند. محل زندگی آنها هر از گاهی بایستی ضدعفونی شود. هرگونه تلفات غیر عادی در میان این طیور در سریع ترین زمان ممکن به نزدیکترین خانه بهداشت، اداره دامپزشکی یا سامانه ۱۵۱۲ سازمان دامپزشکی اطلاع داده شود.

نقیبی همینطور تصریح کرد که مردم از هرگونه خرید وفروش طیور بومی به شکل دوره گردی اجتناب کنند.

وی ضمن اشاره به اینکه در واحدهای صنعتی اقدامات امنیت زیستی با درجات بالاتری رعایت می شود، اظهار داشت: واحدهای مرغداری مسئولین فنی و بهداشتی دارند که روزانه مصرف دان، آب، میزان تولید در واحدهای تخم گذار و تلفات را بررسی می کنند و هر گونه تغییر در این پارامترها را برپایه پروتکل های تعریف شده به اداره دامپزشکی گزارش می کنند. در ۱۶ استان کشور هم این امکان بوجود آمده است که پس از نمونه برداری در سریعترین زمان ممکن آزمایش های آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان انجام و این بیماری تشخیص داده شود.1399/09/10
22:49:49
5.0 / 5
1150
تگهای خبر: آب , بهداشت , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل