گل پیچ GolPich
معاون وزیر جهاد:

اختصاص۳۰هزار هكتار زمین به زراعت چوب

اختصاص۳۰هزار هكتار زمین به زراعت چوب گل پیچ: رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور اظهار داشت: امسال در یک اقدام جهشی 30 هزار هکتار زراعت چوب همزمان با روز ملی خاک آغاز می شود.به گزارش گل پیچ به نقل از صداوسیما، مسعود منصور با اشاره به اینکه متوسط زراعت چوب سالانه سه تا چهار هزار هکتار است اظهار داشت: امسال نهال کاری این اقدام جهشی شروع شده است و به موازات آن هم استحصال چوب که حاصل زراعت چوب در سالهای قبل است به میزان یک میلیون متر مکعب انجام می شود.
وی با اشاره به اینکه زراعت چوب امسال نیاز چوب در ۴ تا ۵ سال دیگر را تامین خواهدنمود اضافه کرد: در سال ۹۵ پیش از توقف بهره برداری از چوب جنگل های هیرکانی شمال حداقل ۵۰۰ هزار متر مکعب بطور رسمی چوب در سال برداشت می شد، اما امسال با زراعت چوب در سالهای قبل یعنی پس از توقف بهره برداری از جنگل های هیرکانی یک میلیون برداشت در نظر گرفته شده است که به صورتی این توقف برداشت را جبران می کند.
رئیس سازمان جنگل ها و مراتع و آبخیزداری کشور اظهار داشت: توقف بهره برداری از جنگل های هیرکانی یک ضرورت بود که در بند پی ماده ۳۸ قانون برنامه ششم توسعه به الزام قانونی آن اشاره شده است و این سازمان نیز با قوت آنرا اجرا می کند.
منصور اشاره کرد: به موازات اجرای توقف بهره برداری از جنگل های هیرکانی چند کار دیگر نیز باید صورت گیرد اول حفاظت ما باید هدفمند و هوشمند باشد و با تقویت عوامل حفاظتی از جنگل های هیرکانی حفاظت نماییم تا بتوانیم با قاچاق چوب مبارزه نماییم.
وی اضافه کرد: کار دومی که لازم است و در قانون نیز به آن اشاره شده توقف بهره برداری به مفهوم راهسازی جنگل نیست، چون جنگل اکوسیستم زنده است و کارهایی مانند مبارزه با آفات و کارهای بهداشتی و حفظ حصارهای موجود در آن باید صورت گیرد که در مجموع این کارها بعنوان طرح جایگزین در کنار کارهای مطالعاتی دیگری است که انجام می دهیم.
رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری با اشاره به اینکه قسمتی از صنایع چوبی ما باید نیازشان از پوشش گیاهی به دست آید اظهار داشت: بر این اساس باید زراعت چوب گسترش یابد بنا بر این شورای سیاست گذاری چوب تشکیل شده که در حال سیاستگذاری هستند و قسمتی از اراضی کشاورزی ما نیز می تواند تبدیل به زراعت چوب شود یعنی تغییر الگوی کشت دهند و قسمتی از اراضی ملی که مستعد هستند با کمک مرکز تحقیقات و مراتع شناسایی شدند که این اراضی نیز باید به زراعت چوب بپردازند.
منصور اضافه کرد: البته از محصولاتی مانند بازیافت نیشکر حتی سرشاخه نخل و سنگ هم می توان کاغذ و مواد سلولزی تولید کرد که از این مسئله نباید غفلت کرد.
وی اظهار داشت: واردات چوب با پوست ممنوعست و چوب با شرایط چیپس وارد می شود، در صورتیکه سالانه باید یک تا دو میلیون متر مکعب واردات چوب داشته باشیم، اما با شرایط ارزی فعلی کشور، واردات چوب خیلی صورت نمی گیرد.


منبع:

1399/09/22
12:17:10
5.0 / 5
1142
تگهای خبر: آب , بهداشت , جنگل , حفاظ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل