گل پیچ GolPich
در گفت و گو با رئیس كمیسیون كشاورزی مجلس تشریح شد:

چالش آلودگی هوا از ضرورت مونیتورینگ هوشمند صنایع تا میدانی كه فرمانده واحد ندارد

چالش آلودگی هوا از ضرورت مونیتورینگ هوشمند صنایع تا میدانی كه فرمانده واحد ندارد مرکزی مساله آلودگی هوای اراک در فصل سرد سال، سرجهازی این کلانشهر شده است و هر سال در پاییز و زمستان باید منتظر ناسالم بودن هوای این شهر باشیم.


اراک از آغاز سال ۱۳۹۹ تابحال ۴۶ روز ناسالم را تجربه کرده است و این درحالی است که تعداد روزهای ناسالم در مدت مشابه سال قبل حدود ۲۸ روز بوده است و امسال به علت پایداری هوا تعداد روزهای ناسالم برای گروه های حساس در اراک به دلیل افزایش ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون بالا رفته است.
به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا، با وجود اینکه نسبت به سالهای گذشته شاهد کاهش ۵۰ درصدی تعداد روزهای ناسالم در اراک هستیم، اما معضل آلودگی این شهر هنوز به پایان نرسیده است و هرسال باید نگران این هوا بود که تردد گروه های حساس مانند سالمندان، بیماران ریوی، قلبی و عروقی، کودکان و زنان آبستن و... را سخت می کند.
امروز ۲۳ آذرماه از ساعت ۱۱ بامداد کیفیت هوای اراک کاهش یافته است و با عدد ۱۰۵ نشان داده است که هوا برای گروه های حساس ناسالم می باشد، البته ایستگاه شریعتی عدد ۱۱۴ را نشان داده است که حاکی از آلودگی بیشتر در این منطقه است، اما سوال اینجاست که چه زمانی اراک از بند این هوای ناسالم خلاص می شود و آیا دولت، سال جاری در لایحه بودجه اعتباری مناسب را برای کاهش آلودگی هوا و کنترل ریزگردها که اراک در تابستان ها با آنها درگیر است پیشبینی کرده است؟
مسئله آلودگی هوا از حالت استثنا خارج شده است
رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، محیط زیست و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با ایسنا، با تکیه بر اینکه یکی از مهمترین موضوعاتی که در حوزه محیط زیست قابل تامل و دقت است مساله آلودگی هواست، اظهار نمود: خیلی از شهرهای بزرگ کشور خاصه کلانشهرها همچون شهر اراک بعنوان یکی از مهمترین شهرهای صنعتی کشور درگیر آلودگی هوا هستند.
سید جواد ساداتی نژاد خاطرنشان کرد: در سالهای اخیر اگر فقط در تهران بعنوان پایتخت مشکلات آلودگی داشتیم، این روزها در شهرهای کوچک هم به علت آلودگی هوا و ریزگردها مدارس تعطیل می شوند و این نشان داده است که مساله از یک حالت استثنا جنبه عمومی پیدا کرده است و باید برنامه کلانی را در مبحث آلودگی هوا در کشور داشته باشیم.
لزوم مونیتورینگ هوشمند صنایع
وی با تکیه بر تمرکز نسبت به شناسایی و نظارت بر منابع آلودگی هوا، اظهار داشت: یکی از منابع آلودگی هوا، صنایع هستند و باید مونیتورینگ صنایع و موظف بودن این واحدها به استفاده از فیلترها جدی گرفته شود.
ساداتی نژاد اضافه کرد: آلودگی ناشی از صنایع از آن حکایت می کند که از بُعد نظارتی ضعیف عمل می شود به صورتی که در طول روز فیلترهای صنایع فعال می باشند و در طول شب که کنترل و نظارت به دقت روز صورت نمی گیرد فیلترها غیرفعال و دریچه ها برای خروج آلاینده ها باز می شود، بنابراین باید سیستم مونیتورینگ هوشمند در این راستا اعمال کرد تا میزان آلایندگی روزانه، شبانه و لحظه ای رصد شود و صنایع آلاینده بدانند در صورت ایجاد آلودگی باید خسارت پرداخت کنند.
فرار خودروسازان از بحث محیط زیست با چانه زنی
وی با اشاره به اینکه در کنار صنایع، آلاینده های متحرک مانند خودرو ها و موتورها هم منابع آلودگی هستند، متاسفانه شرکتهای خودروساز به علت اینکه همیشه با استفاده از نظام چانه زنی از بحث محیط زیست فرار کنند، هنوز در حوزه رفع عناصر آلاینده استانداردهای لازم را رعایت نمی کنند و الزامی در اجرای کاهش آلایندگی در خودرو و میزان مصرف سوخت نیست و این ضعف مشهود است.
رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: به نظر می آید محیط زیست باید از فضای چانه زنی در قبال منابع آلاینده، به فضای قاطعیت در برخورد و ایستادگی تغییر رویه دهند تا این بحث یک مرتبه در کشور حل شود و کارخانجات بزرگ خودروساز بدانند که سد محیط زیست قابل رد کردن به بهانه های مختلف و زمان خریدن نیست.
عوارض آلایندگی در جای خود هزینه شود
وی ضمن اشاره به تصویب قانون هوای پاک در مجلس دهم، اظهار داشت: مطابق قانون مشخص است جرائمی که بابت آلایندگی صنایع دریافت می شود، باید صرف چه کاری شود، اما شاهد می باشیم بارها جرائم آلودگی در شهرداری ها و دهیاری ها صرف پرداخت حقوق شده است در حالیکه جریمه آلایندگی باید در حوزه محیط زیست و در جهت رفع آلودگی و کمک به صنایع برای رفع منابع آلاینده صرف شود، البته با عنایت به هزینه بالای کاهش آلودگی در صنایع، دولت و بانک ها باید به صنایع کمک کنند.
ساداتی نژاد به تشکیل صندوق محیط زیست اشاره نمود و اضافه کرد: هم اکنون منابع ناشی از عوارض آلایندگی وارد صندوق می شود و می توان با پرداخت تسهیلات به صنایع جهت کاهش آلودگی ها اقدام نمود. البته در کنار صنایع و خودرو ها، معادن، کوره های آجرپزی و آتش سوزی ها هم در تولید آلودگی موثرند.
هوای پاک فرمانده واحد می خواهد/تعدد افراد برابر است با فرار از پاسخگویی
وی ضمن اشاره به ضعف مفرط در حوزه محیط زیست و اینکه این ضعف قدری با تصویب قانون هوای پاک التیام یافت، بیان نمود: میدان و نوع برخورد و رسیدگی در حوزه هوای پاک باید متولی و فرمانده مشخصی داشته باشد، زمانی که تعداد افراد درگیر در حوزه های آلودگی فراوان باشند، بطور قطع فرار از پاسخگویی اتفاق می افتد در حالیکه باید نگاه ویژه ای به تمرکز اختیارات و مدیریت در این عرصه داشت.
رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس یازدهم افزود: در بودجه ۱۴۰۰، مجلس و کمیسیون تلاش می کند در حوزه پشتیبانی از رفع آلودگی هوا و ریزگردها اعتباراتی که تخصیص یافته و مکفی نیست، ارتقا یابد و در حوزه قانون هوای پاک هم به نظر می آید که بعضی از بندهای قانون نیازمند بازبینی باشد که کمیته محیط زیست کمیسیون به مساله ورود خواهد نمود.
منبع:

1399/09/23
22:50:58
5.0 / 5
1051
تگهای خبر: آب , آلودگی , استاندارد , تردد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل