گل پیچ GolPich
یك مسئول:

نیروگاه حرارتی شازند سه برابر استاندارد دی اكسیدگوگرد وارد محیط می كند

نیروگاه حرارتی شازند سه برابر استاندارد دی اكسیدگوگرد وارد محیط می كند مرکزی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی اظهار داشت: هم اکنون نیروگاه حرارتی شازند به میزان سه برابر استاندارد گوگرد وارد محیط می کند.


رضا میرزایی چهارم دیماه در جلسه کارگروه طرح جامع کاهش آلودگی هوای کلانشهر اراک ضمن اشاره به آخرین آمار اعلام شده از جانب مرکز ملی هوا و اقلیم سازمان محیط زیست کشور در مورد هشت کلانشهر آلوده کشور، اظهار نمود: از آغاز فروردین ماه تا دوم دیماه در سال ۹۷، شهر اراک ۳۱ روز پاک، پارسال ۱۵ روز و امسال ۴۴ روز پاک داشته است.
وی با اشاره به اینکه تعداد روزهای سالم در این کلانشهر از ۱۶۴ روز در سال ۹۷ به ۲۰۶ روز در سال ۹۹ رسیده است، اضافه کرد: در مقایسه با کلانشهرها امسال که وضعیت هوا بهم ریخته است، سال جاری روز ناسالم برای تمام گروه های سنی نداشته ایم. در بعضی موارد شاخص ها برای لحظاتی و مقطعی افزایش می یابد. برای ثبت روز ناسالم برای تمام گروه های سنی میانگین ۲۴ ساعته مدنظر قرار می گیرد.
میرزایی خاطرنشان کرد: اینکه بعضی از رسانه ها اعلام می کنند به محض افزایش آلودگی هوا، ایستگاه سنجش آلودگی هوای شریعتی قطع می شود قابل پذیرش نمی باشد. قطع شدن مقطعی به مفهوم خارج کردن ایستگاه از مدار و عرضه اطلاعات غلط به مردم نیست و اگر می خواستیم اطلاعات غلط به مردم بدهیم، اپلیکیشن سنجش آلودگی هوا در اختیار مردم نبود.
وی با اشاره به اینکه لازم است به افرادی که این چنین رفتار می کنند حداقل تذکر داده شود، اظهار نمود: از آغاز سال جاری تهران بعنوان پایتخت ۷۶ روز، اراک ۲۷ روز، تبریز ۹ روز، کرج ۳۳ روز، مشهد ۵۰ روز، اصفهان ۶۹ روز، اهواز ۱۰۴ روز و شیراز ۲۶ روز هوای ناسالم داشته اند و در واقع اراک در میان کلانشهرها در جایگاه سوم به لحاظ کم بودن روزهای ناسالم قرار دارد. اراک هیچ روز ناسالمی برای تمام گروه های سنی نداشته است البته شاخص و پارامتر امکان دارد به صورت لحظه ای افزایش داشته است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست اراک با تکیه بر اینکه در این قیاس مشخص است که وضعیت اراک در میان کلانشهرها وضعیت بهتری است و این شرایط اتفاقی حاصل نشده و نتیجه اقدامات و مصوبات و تصمیمات به جای کارگروه بوده است، اظهار داشت: طی چند روز اخیر مبحث استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه شازند مطرح گردیده است، هم اکنون تمام نیروگاه های کشور از مازوت استفاده می نمایند و فقط مساله نیروگاه شازند نیست، نیروگاه حرارتی شازند در واقع جهت استفاده از مازوت در کنار پالایشگاه راه اندازی شده است ولی متاسفانه در زمان راه اندازی سیستم فیلتراسیون آن کامل نشد.
وی اظهار داشت: امروز بامداد چهارم دی ماه، میزان دی اکسید گوگرد واحد یک نیروگاه ۲۸۱۵، واحد دو ۲۸۷۶، واحد سه ۲۸۹۴ و واحد چهار ۲۴۹۲ است درحالی که استاندارد دی اکسید گوگرد ۷۰۰ است و محیط زیست بعنوان ضابط قضایی موظف است که اندازه گیری گوگرد را انجام و به مرجع قضایی اعلام نماید و هم اکنون نیروگاه حرارتی شازند به میزان سه برابر استاندارد دی اکسید گوگرد وارد محیط می کند.
میرزایی اضافه کرد: درمورد ناکس نیز، استاندارد ۲۰۰ است، اما واحد یک ۴۴۹، واحد دو ۲۸۳، واحد سه ۴۰۵ و واحد چهار ۳۹۰ ناکس وارد محیط می کند.
وی با تکیه بر اینکه محیط زیست مخالف استفاده از مازوت نیست بلکه اعتقاد دارد اگر احتیاج به مصرف مازوت است باید سیستم فیلتراسیون مناسب در نیروگاه نصب و فعال باشد، بیان نمود: متاسفانه مازوت مصرفی در نیروگاه شازند، مازوت کم کیفیتی است و مازوت با کیفیت به استان های دیگر فرستاده می شود. بنابراین باید نیروگاه به سمتی حرکت نماید که سیستم فیلتراسیون مناسبی داشته باشد یا مازوت دارای کیفیت به آن اختصاص پیدا کند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی افزود: هم اکنون طبق تصمیم کشور تمام نیروگاه ها در حال استفاده از مازوت هستند، اما وظیفه محیط زیست اعلام این مساله است، هرچند که تمام تلاش استان به این سمت بود که به هیچ عنوان از مازوت استفاده نشود اما بهرحال تصمیم کشوری است.1399/10/05
00:57:09
5.0 / 5
1127
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل