گل پیچ GolPich
آلودگی هوا ۲۰ برابر حد مجاز شد

ریزگرد مردم شرق كرمان را خانه نشین كرد

ریزگرد مردم شرق كرمان را خانه نشین كرد به گزارش گل پیچ طوفان شن و ریزگردها بار دیگر شرق استان کرمان را فرا گرفت و باعث بسته شدن راه ۴۳ روستا در این شهرستان شده است.خبرگزاری مهر؛ گروه استان ها- اسمام حمودی: طوفان و تند باد از بامداد امروز استان کرمان را فرا گرفته است و باعث بروز مشکلاتی برای مردم این استان شده است، این در حالیست که به علت شدت باد و وجود کانون های بیابانی در جنوب و شرق استان کرمان گزارش های اولیه از طوفان شن در مناطق جمعیتی اطراف باطلاق جازموریان و کویر ریگان حکایت دارد.
بیشترین مشکل در شهرستان ریگان و فهرج گزارش شده است و به علت افزایش آلودگی هوا و کاهش دید افقی مردم خانه نشین شده اند.
رفت و آمد در جاده اصلی کرمان به سمت سیستان و بلوچستان و به خصوص چابهار به سختی انجام می شود.
آلودگی هوا ۲۰ برابر حد مجاز است
دید افقی کاهش یافته و شدت شن گرفتگی جاده ها سبب شده دسترسی به روستاهای شهرستان ریگان به سختی صورت گیرد. شن گرفتگی کانالهای آب مزارع و باغ ها، معابر عمومی، راه ها و خانه های مردم بر مشکلات افزوده است و سرعت باد با نزدیک شدن به غروب آفتاب بیشتر می شود.

میزان آلایندگی هوا در گزارش های اولیه ۲۰ برابر حد مجاز گزارش شده است و برخی از مردم به علت مشکلات تنفسی به مرکز اورژانس شهر ریگان مراجعه نموده اند.
رئیس مرکز هواشناسی استان کرمان در گزارش گل پیچ به نقل از مهر می گوید: طبق بررسی آخرین نقشه های پیش یابی هواشناسی امروز و فردا (جمعه در اغلب مناطق استان وزش باد نسبتاً شدید تا شدید و خیزش احتمالی گرد و خاک پدیده غالب جوی خواهد بود.
طوفان شن در استان کرمان ادامه دارد
حمیده حبیبی، اضافه کرد: ضمن اینکه در جنوب شرق استان خصوصاً منطقه زهکلوت، وزش باد و گردو خاک تا روز یکشنبه ادامه خواهد داشت.
وی اظهار داشت: ازاین رو کاهش کیفیت هوا، کاهش میزان دید افقی و احتمال اختلال تردد در کلیه محورهای مواصلاتی استان کرمان به استان های همجوار محتمل می باشد. همینطور از امشب کاهش محسوس دما در استان آغاز و تا اواسط هفته آینده ادامه خواهد داشت. احتمال خسارت سرمازدگی به محصولات زراعی و باغی خصوصاً در جنوب استان دور از انتظار نیست.
فرماندار ریگان هم در گزارش گل پیچ به نقل از مهر ضمن اشاره به مشکلات امروز این شهرستان اظهار داشت: از نیمه شب گذشته طوفان شدید در شهرستان ریگان شروع شده است و به علت وجود کویر لوت اغلب مناطق شهرستان درگیر طوفان و ریزگردها شده است.
ستاد بحران شهرستان تشکیل شد / ‏‬ کاهش شدید دید افقی
امین باقری اضافه کرد: ستاد بحران در شهرستان تشکیل شده و امداد رسانی به در راه ماندگان و مردم شهرستان در حال انجام می باشد و از مسافران می خواهیم به علت شدت طوفان و تا آخر تند باد در مسافرت اجتناب کنند.

وی افزود: شدت طوفان در حال افزایش می باشد و دید افقی هم به شدت کاهش یافته است به صورتی که تا کنون بیشتر از ۳۰ خودرو در جاده ریگان به چابهار در شن گرفتار شده اند و سرنشینان آنها در مکان های امن اسکان یافته اند.
شدت طوفان در حال افزایش می باشد و دید افقی هم به شدت کاهش یافته است به صورتی که تا کنون بیشتر از ۳۰ خودرو در جاده ریگان به چابهار در شن گرفتار شده اند و در مکان های امن اسکان یافته اند
فرماندار ریگان اظهار داشت: به علت آلودگی بالای هوا ۲۰ نفر به مراکز درمانی مراجعه نموده اند بنابراین از ساکنان شهرستان ریگان می خواهیم تا اطلاع ثانوی از منزل خارج نشوند.
وی اظهار داشت: کودکان، سالمندان، بیماران تنفسی و قلبی باید احتیاط بیشتر انجام دهند.
وی همینطور از شن گرفتگی راه های روستایی اطلاع داد و بیان نمود: ۱۰۰ روستا در محاصره قرار گرفته است و دسترسی به این روستاها ناممکن شده است.
فرماندار ریگان افزود: همه دستگاههای امدادی در آماده باش قرار دارند و پیشبینی می شود این وضعیت تا فردا ادامه خواهد داشت.
شرق کرمان کانون ریزگردها در کشور است
مدیرکل محیط زیست استان کرمان در گزارش گل پیچ به نقل از مهر، ریگان را یکی از کانون های اصلی بروز ریزگردها در کشور اعلام نمود و اضافه کرد: این منطقه به علت وجود کویر لوت، کاهش رطوبت و تغییرات اقلیمی به کانون ریزگردها در استان کرمان تبدیل گشته است.
ریگان به علت وجود کویر لوت، کاهش رطوبت و تغییرات اقلیمی به کانون ریزگردها در استان کرمان تبدیل گشته است
مرجان شاکری اضافه کرد: خشکسالی یکی از علل اصلی افزایش کانون های شنی در شهرستان ریگان است در منطقه جازموریان هم به علت خشک شدن این باطلاق و بستر خشک منطقه مستعد بروز طوفان شن و ریزگرد است.
وی خاطرنشان کرد: حل مشکل ریزگردها در شرق استان کرمان به همت مدیران در سطح استان و ملی نیاز دارد.
هم حالا وزش باد شدید در استان کرمان ادامه دارد و شدت وزش باد در شرق و جنوب استان بیشتر است.


منبع:

1399/11/04
18:21:42
0.0 / 5
942
تگهای خبر: آب , آلودگی , باد , باغ
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل