گل پیچ GolPich

مازوت ایران چند برابر آلوده تر از مازوت كشورهای پیشرفته است

مازوت ایران چند برابر آلوده تر از مازوت كشورهای پیشرفته است به گزارش گل پیچ مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اظهار داشت: مازوت تولید در ایران 35ppm هزارگوگرد دارد این درحالیست که مازوت مورد استفاده در کشورهای پیشرفته دارای 500ppm گوگرد است.به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا، حسین شهیدزاده در همایش یک روزه آلودگی هوا و صدا اظهار نمود: امسال هوای پایتخت آلوده تر از سال قبل است اما اختلاف این آلودگی تا حالا کمتر از ۱۰ روز است. آنچه که موجب بیشتر به نظر رسیدن روزهای آلوده شده سختگیرانه تر شدن روش اندازه گیری آلودگی هوا است.

وی در مورد دلیل تغییر شاخص آلودگی هوا توضیح داد: معیار اندازه گیری شاخص آلاینده های هوا توسط وزارت بهداشت اعلام می شود و این اندازه گیری تا سال قبل برمبنای استانداردهای سال ۲۰۰۹ انجام می شد اما از سال جاری برمبنای دستورالعمل جدید و استانداردهای سال ۲۰۱۹ نحوه محاسبه شاخص انجام می شود و شرکت کنترل کیفیت هوای تهران دخل و تصرفی در آن ندارد.

شهیدزاده روش مرسوم در محاسبه شاخص آلودگی هوا که از طرف وزارت بهداشت نیز ابلاغ می شود را روش EPA (سازمان محیط زیست آمریکا) اعلام نمود و اظهار داشت: سازمان بهداشت جهانی در زمینه محاسبه آلودگی هوا شاخص ندارد بلکه سفارش هایی را ارائه می دهد تا کشورها با عمل به آنها شرایط مطلوبی را ایجاد کنند. برای مثال می توان به سفارش ای در خصوص رساندن متوسط سالانه غلظت آلاینده های ۲.۵ میکرون به ۱۰ میکروگرم در متر مکعب اشاره نمود.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با اشاره به اینکه برمبنای استاندارد یورو ۴ گازوییلی که در تهران برای حمل و نقل توزیع می شود محتوای گوگرد آن ۵۰ppm است اما گازوییلی که در صنایع توزیع می شود، محتوای گوگرد آن بین ۳ تا ۷۰۰۰ppm است، اظهار داشت: مازوت تولیدی در ایران نیز ۳۵ هزار ppm گوگرد دارد، در صورتی که مازوتی که در کشورهای پیشرفته و در کشتی ها مصرف می شود، ۵۰۰ ppm گوگرد دارد.

شهیدزاده با اعلان اینکه بطور قطع گازوییلی که در کشور ما استفاده می شود از مازوتی که در کشورهای پیشرفته مورد استفاده قرار می گیرد آلوده تر است، اشاره کرد: پس نباید ابراز خرسندی نماییم که در صنایع بجای مازوت گازوییل استفاده می شود چونکه هر دو آلایندگی زیادی دارند و مصرف آنها خطرناکست.

وی در مورد جرم انگاری عدم اجرای قانون هوای پاک از طرف دستگاه های مسئول اظهار داشت: نباید انتظار داشته باشیم که زیرمجموعه دولت از هم شکایت کنند. هرچند سازمان محیط زیست ناظر اجرای قانون هوای پاک است اما بهترین ضمانت اجرائی برای این قانون که مجلس شورای اسلامی آنرا وضع کرده، خود مجلس است که ابزار قانونی هم در اختیار دارد حتی کمیسیون اصل ۹۰ به موضوع آلودگی هوا ورود کرده است.

شهیدزاده با اشاره به اینکه شهرداری تهران بوسیله بهینه سازی حمل و نقل عمومی نمی تواند معضل آلودگی هوا را حل کند، چونکه این مساله تنها حدود ۷ تا ۸ درصد بر کاهش آلودگی هوا مؤثر است، اظهار نمود: وقتی می توان آلودگی هوا را به صفر رساند که حمل و نقل عمومی، پاک و برقی باشد و تا زمانیکه از سوخت فسیلی در وسایل نقلیه عمومی استفاده می شود، نباید انتظار داشته باشیم آلودگی هوا به عدد صفر برسید.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با اعلان اینکه خودرو های دیزلی و گازوییلی مانند مینی بوس ها، اتوبوس های شرکت واحد، اتوبوس های خصوصی و کامیون ها بطور کلی سهم ۳۳ درصدی در آلودگی هوای تهران دارند، اشاره کرد: یکی از راهکارها این است که ناوگان نوسازی شود اما عملاً چنین کاری به سبب شرایط اقتصادی، امکان پذیر نیست و راهکار دیگر، استفاده از فیلتر دوده در اگزوز است که ۹۹ درصد آلودگی را جذب می کند و به جرأت می گویم، هوایی که از اگزوز خودرو های فیلتردار خارج می شود، پاک تر از هوای کنونی تهران است و به عبارتی، اگر مردم هوای اگزوز خودروی فیلتردار را استنشاق کنند، بهتر نفس می کشند.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه رفع معضل آلودگی هوای تهران چاره دارد و با مشارکت مجموعه حاکمیت و مردم این معضل حل می شود، اظهار داشت: اصلی ترین اقدام حاکمیت، عمل به قانون هوای پاک، کمک به توسعه زیرساخت های حمل و نقل پاک و افزایش وسایل حمل و نقل عمومی و مهم ترین مسئولیت مردم، عدم استفاده از خودرو ها و موتورسیکلت های آلاینده است.

شهیدزاده در آخر اظهارات خود از نتایج خوب نصب آزمایشی فیلتر دوده آگاهی داد و اشاره کرد: هرچند با بهره گیری از این قطعه، حجم قابل توجهی از میزان آلایندگی خودرو های دیزلی کاهش پیدا می کند اما نباید توقع داشته باشیم آلایندگی ناوگان فرسوده حمل و نقل عمومی تهران با نصب فیلتر دوده بطور کامل حل شود، چونکه ناوگان اتوبوسرانی پایتخت حتما نیاز به نوسازی و تعمیر دارد.

منبع:

1399/11/04
22:41:08
0.0 / 5
829
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل