گل پیچ GolPich
مدیرعامل شركت گاز استان مركزی:

مصرف سوخت نیروگاه شازند باید طبق سهمیه اعلامی باشد

مصرف سوخت نیروگاه شازند باید طبق سهمیه اعلامی باشد مرکزی مدیرعامل شرکت گاز استان مرکزی اظهار داشت: به ما اخطار داده شده است که مصرف سوخت نیروگاه حرارتی شازند باید طبق سهمیه اعلامی باشد.


محمدرضا سمیعی هفتم بهمن ماه در چهارمین جلسه کارگروه اضطرار کاهش آلودگی هوای اراک در مورد وضعیت تأمین و مصرف گاز در استان مرکزی بیان نمود: طی ۲۴ ساعت گذشته، مصرف گاز در استان مرکزی به ۲۱ میلیون مترمکعب رسید به صورتی که حدود ۱۱ میلیون مترمکعب در بخش خانگی، ۴.۵ میلیون در پالایشگاه و پتروشیمی، یک میلیون و ۸۵۰ مترمکعب در نیروگاه شازند و ۵۰۰ متر مکعب در cng و مابقی در سایر بخش ها مصرف شده است.

وی ضمن اشاره به جلسه کمیته سوخت شب گذشته، اظهار نمود: در این نشست تصمیماتی اتخاذ شد، اما دو سه ساعت پیش اخطار دادند که نیروگاه بیشتر از حد مجاز در حال مصرف سوخت گاز است. به ما فشار وارد می شود که مصرف نیروگاه طبق سهمیه اعلامی باشد.

سمیعی اضافه کرد: تصمیم بر این شده است که تخصیص گاز به نیروگاه ها برپایه شاخص آلودگی باشد و چون هوای اراک سالم می باشد، نیروگاه شازند می تواند مصرف مازوت داشته باشد.

سهم استان، خاموشی نیست

به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا، فرماندار شازند در این نشست اظهار نمود: سر دو راهی گیر کرده ایم، از یک سو مسئول امنیت هستیم و از سویی باید حافظ جان و سلامت مردم باشیم.

رجبی خاطرنشان کرد: دستورات کارگروه در شازند اجرایی شده است، اما در این شهرستان غیر از نیروگاه، صنایع آلاینده دیگری هم وجود دارد. شرایط خوبی حاکم نیست و اگر مردم هم اعتراض نکنند با عنایت به شرایط صدمه زننده به روستاها و شرایط کرونا، همچنان نگرانی ها پابرجا می باشد.

وی تصریح کرد: نیروگاه مازوت می سوزاند و در کنار آن خاموشی هم به استان تحمیل می شود، اما امروز اجازه خاموشی در شازند را ندادیم. در ازای مصرف مازوت و تولید ۹۰۰ مگاوات برق توسط نیروگاه، سهم استان خاموشی نیست.

اراک و سکون ادامه دار هوا

در این جلسه مدیرکل هواشناسی استان مرکزی اظهار نمود: از فردا شاهد سکون هوا در استان خواهیم بود و به علت عدم وزش باد انباشت آلاینده ها تا بامداد پنجشنبه را خواهیم داشت.

کمالی اظهار داشت: از پنجشنبه سامانه بارشی وارد کشور می شود که روی استان مرکزی شدت کمتری خواهد داشت و پیشبینی می شود از عصر جمعه تا شنبه بارش برف و باران به میزان یک تا ۱۵ میلیمتر داشته باشیم، همینطور دما تا روز جمعه افزایش می یابد به صورتی که شبهای گرمتری خواهیم داشت.

به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا، در این نشست حسین بختیاری فرماندار اراک هم تصریح کرد: نباید اجازه داد در حالیکه برق را قطع می کنند، گاز را هم اختصاص ندهند.

حمید اخوان از فعالان محیط زیست هم در این نشست اظهار نمود: در ایام ابتدایی آلودگی هوای اراک، اجازه مصرف مازوت در سه واحد نیروگاه داده شد و امید داشتیم که از هفته های بعد نگاه ویژه تری به استان مرکزی اعمال شود، اما باردیگر شاهدیم که خروجی های جلسه با ورودی ها متفاوت می باشد.

وی اظهارکرد: مدیرکل هواشناسی اعلام می کند، سکون هوا ادامه دارد، مدیرکل محیط زیست اعلام می کند، نیروگاه همچنان در حال مصرف مازوت است، مدیرعامل شرکت گاز اعلام می کند که اخطار دادند نیروگاه بیشتر از سهمیه در حال مصرف گاز است، با همه این تفاسیر انتظار می رود که در مقابل شرایط آلوده کننده هوا ایستادگی شود، اما خروجی جلسه چیز دیگری می شود و نیروگاه همچنان به مازوت سوزی ادامه می دهد.

مدیرعامل موسسه مردم نهاد سبز اندیشان اراک با تکیه بر اینکه از این شرایط عصبانی هستیم، اضافه کرد: ۴ هزار نفر شکایت از نیروگاه را امضا کرده اند، دیگر نمی دانیم چطور اعتراض نماییم که تصمیم درست اتخاذ شود، چه کسی گفته است هوای اراک سالم است؟ ایستگاه های سنجش آلودگی هوا حسگر سنجش so2 رو ندارند و مسلما اطلاعات درستی وجود ندارد. خروجی در مبدا درست کنترل نمی گردد و به دنبال مدیریت آلودگی در مقصد هستیم.

اخوان اظهار داشت: محاسبه روزهای ناسالم برپایه اپلیکیشن صورت می گیرد که گاهی اعداد این نرم افزار با اعداد محیط زیست همخوان نیست و کارگروه باید طبق رسالت اصلی خود محاسبه درستی داشته باشند و به مرکز انتقال دهد.

وی با اشاره به اینکه این جزئیات باید دیده شود تا تصمیم درستی اتخاذ شود، اظهار داشت: طبق مصوبه هیات وزیران، نیروگاه حرارتی شازند باید گازسوز باشد چه کسی به خود اجازه می دهد که بگوید نیروگاه بیشتر از حد مجاز گاز مصرف می کند؟ این فرد خویش را نشان دهد و جوابگوی مردم باشد.

اخوان خاطرنشان کرد: حقیقتا جرم اتفاق افتاده است و دادستان اراک باید ورود کند، محیط زیست اگر اقدام قضایی نمی کند عملا ترک فعل انجام داده است. نمی دانیم چرا زورمان به تهران نمی رسد، اگر کاری از دست موسسات مردم نهاد بر می آید، اعلام کنید، هزینه آن هم هرچه باشد پرداخت می نماییم.
1399/11/08
14:48:58
0.0 / 5
807
تگهای خبر: آلودگی , باد , بارش , دما
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل