گل پیچ GolPich

۱۴ منطقه به مناطق چهارگانه تحت مدیریت محیط زیست افزوده شد

۱۴ منطقه به مناطق چهارگانه تحت مدیریت محیط زیست افزوده شد معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: در جلسه به تاریخ ۶ بهمن ماه شورایعالی محیط زیست کشور ۱۴ منطقه در ۱۰ استان به مساحت ۶۲۰ هزار هکتار به مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست افزوده شد.به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا کیومرث کلانتری اظهار داشت: از آغاز دولت یازدهم تابحال حدود دو میلیون و ۱۰۰ هزار هکتار به عرصه های مناطق تحت مدیریت سازمان اضافه شده است.

وی ادامه داد: الان سطح مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست در کل کشور حدود ۱۹ میلیون و ۱۰۰ هزار هکتار به عبارتی۱۱.۵۸ درصد مساحت کشور است که از متوسط دنیا (۱۴ درصد) ۲.۴۲ درصد کمتر است این در حالیست که بر مبنای بیانیه آیچی ژاپن در سال ۲۰۱۰ کنوانسیون تنوع زیستی مقرر شد کشورها تا آخر ۲۰۲۰ سطح مناطق حفاظت شده برای آب های داخلی و خشکی به ۱۷درصد و برای نواحی ساحلی و دریایی به ۱۰ درصد برسد.

معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: الان ۳۲ پارک ملی، ۵۳ پناهگاه حیات وحش، ۱۸۴ منطقه حفاظت شده و ۴۰ اثر طبیعی ملی تحت عنوان مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست داریم که در مجموع ۳۰۹ منطقه خواهد بود.

کلانتری در ادامه مناطق چهارگانه را سرمایه های ملی تلقی نمود و اظهار داشت: هدف از افزایش سطح مناطق تحت مدیریت حفظ ذخایر ژنتیکی شامل گیاهی و جانوری و چشم اندازهای طبیعی کشور برای این نسل و نسل های آتی است. بر مبنای قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران همه آحاد جامعه در حفظ و نگهداری آنها مسئولیت قانونی دارند.

وی ضمن اشاره به اینکه در این مناطق بهره برداری باید با رعایت ملاحظات و استانداردهای محیط زیستی صورت پذیرد، اظهارکرد: این مناطق تابحال کمتر مورد تعرض و تخریب قرار گرفته اند و از این به بعد هم باید هر گونه بهره برداری در آنها با رعایت ضوابط محیط زیستی باشد.

معاون محیط طبیعی سازمان در ادامه به پیگیری توسعه کیفی مناطق هم پرداخت و اظهار داشت: طبیعی است که با توسعه عرصه های محیط زیستی جدید باید توسعه امکانات و تجهیزات و نیروی انسانی هم پیگیری شود تا بتوانیم حفاظت کیفی در این مناطق داشته باشیم.

وی به رویکرد مشارکت مردمی پرداخت و اظهارکرد: سازمان حفاظت محیط زیست تمام تلاش خویش را به سمت استقرار رویکرد مدیریت مشارکتی با حضور و کمک جوامع محلی به کار خواهد گرفت تا هم حفاظت صورت پذیرد و هم توسعه پایدار اتفاق بیفتد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، کلانتری در انتها اظهار داشت: سازمان حفاظت محیط زیست مطابق قانون در این مناطق قائم مقام همه دستگاههای اجرایی در بهره برداری است ولی حق هیچ گونه واگذاری این مناطق را به غیر ندارد و بایستی برای نسل های بعدی حفظ شود.

منبع:

1399/11/09
13:12:50
0.0 / 5
829
تگهای خبر: آب , استاندارد , حفاظ , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل