گل پیچ GolPich
مهر از كابوس مرگبار پرندگان مهاجر در میانكاله گزارش می دهد؛

هزاران پرنده مهاجر در خواب غفلت مسؤلان می میرند

هزاران پرنده مهاجر در خواب غفلت مسؤلان می میرند به گزارش گل پیچ هزاران بال پرنده مهاجر طی دو سال گذشته در تالاب میانکاله تلف شده اند و با وجود علت یابی، سازمان محیط زیست تنها از احتمال لایروبی خلیج گرگان در آینده ای مبهم خبر می دهد.


خبرگزاری مهر، گروه جامعه: چند سالی است که با شروع پاییز و زمستان، اخبار هولناکی از شکار پرندگان مهاجر در آسمان شهرهای شمالی به گوش می رسد، کارشناسان پیشبینی کرده اند چیزی حدود یک میلیون پرنده مهاجر هرساله در مازندران شکار می شوند و محیط زیست بعنوان دستگاه متولی طی این چند سال راه مماشات و گاهی برخوردهای ضربتی و موقتی را پیش گرفته است. در این شرایط دو سالی است که سر و کله مصیبت دیگری بر سر راه پرندگان مهاجر در تالاب های مازندران هم پیدا شده است و فلامینگوها، چنگرها، اردک ها و غازهایی که از مناطق سردسیر نیمکره شمالی به عرض های پایین تر حرکت می کنند، نه تنها در آسمان و حوالی تالاب فریدون کنار که این دفعه اگر برای زمستان گذرانی در ذخیره گاه طبیعی تالاب میانکاله فرود بیایند، اسیر یک مرگ مرموز و دلخراش می شوند. چیزی حدود ۸۰ هزار بال پرنده مهاجر سال قبل بر اثر این مرگ مشکوک جان خویش را از دست دادند و مسؤلان سازمان محیط زیست، اعلام نمودند تنها سازمان دامپزشکی می تواند درباره علت این مسئله نظر دهد، بعد از کشته شدن هزاران بال پرنده در سال گذشته، عیسی کلانتری رئیس سازمان محیط زیست در اینباره اظهار داشت: تلفات پرندگان در میانکاله در گزارش سازمان دامپزشکی بر اثر رکود آب و شرایط بی هوازی اتفاق افتاده که در شرایط بی هوازی باکتری های موجود در آب و خاک مبادرت به ترشح سم بوتولیسم می کنند.
وی عنوان کرد: از آنجایی که آب تالاب راکد است و جریان ورودی ندارد و چند روز اخیر بارندگی هم نداشته شرایط بی هوازی برای باکتری ها بوجود آمده که چاره دامپزشکی و پزشکی در این مورد وجود ندارد و فقط باید لاشه پرندگان تلف شده را سریع جمع آوری کرد. بعد از علت یابی این اتفاق از جانب سازمان دامپزشکی بعنوان دستگاه متولی، رئیس سازمان محیط زیست ضمن اشاره به وضعیت تالاب های کشور اظهار داشت: در این ۲ سال قبل حق آبه ۴۰ تالاب در کشور به تصویب شورایعالی تالاب ها رسیده و وزارت نیرو و سازمان محیط زیست تفاهم کردند که حق آبه محیط زیست در اولویت قرار بگیرد. امیدواریم در یک سال آینده برای ۸۰ تالاب دیگر با وزارت نیرو برای تأمین و تعریف حق آبه تالاب ها به تفاهم برسیم. امیدوارم وزارت نیرو با سعه صدر با مسئله برخورد کرده و مطابق قانون هم عمل کند. حالا با گذشت یکسال از وقوع این تلفات سنگین برای محیط زیست ایران و جهان، باز هم تلفات پرندگان میانکاله شروع شده است و احمدرضا لاهیجان زاده معاون محیط زیست در امور تالاب ها در جریان نشست خبری که سه شنبه هفته گذشته برگزار شد، اعلام نمود: لایروبی خلیج گرگان چاره کار است. وی با اشاره به اینکه عملیات لایروبی خلیج گرگان کمکی به افزایش آب نمی کند و تنها باعث تبادل جریان آب در این محدوده می شود، عنوان کرد: یکی از عوامل تلفات پرندگان در میانکاله این است که تبادل آب کافی وجود ندارد و این مسئله باعث کاهش اکسیژن آب می شود.
از زمان علت یابی این فاجعه زیست محیطی حدود یک ساله می گذرد و سال جاری برای دومین سال متوالی شروع شده و در خبرها آمده است تا امروز بیشتر از هزار بال پرنده در تالاب میانکاله تلف شده اند. اما جز جمع آوری لاشه پرندگان خبری از هیچ اقدام ضربتی برای پیشگیری از یک فاجعه مجدد نیست، گویی این اتفاق برای متولیان محیط زیست کشور یک شوخی است. آنچنان که رئیس سازمان محیط زیست تابستان سال جاری درباره آن سخن گفته و این گونه اتفاقات را امری طبیعی دانست و اظهار داشت: این دست اتفاقات در دنیا سابقه داشته است. شاید این اظهار نظر علیرضا هاشمی کارشناس پرنده شناسی بی مورد نباشد که گفته است بعید به نظر می آید مبهم یا غیرمبهم بودن علت مرگ پرندگان مهاجر تفاوتی برای سازمان متولی داشته باشد چونکه در همان استان مازندران که ۴۳ هزار پرنده مهاجر تلف شدند، سالانه ۵۰۰ هزار تا یک میلیون پرنده مهاجر به صورت غیر قانونی در منطقه فریدون کنار و نقاطی دیگر در استان مازندران صید می شوند اما سازمان حفاظت محیط زیست برای پیشگیری از آن هم اقدام تأثیرگذاری نمی نماید. در این شرایط اگر علت اصلی تلفات پرندگان هم برای این سازمان مشخص باشد هم نمی دانم چقدر می توان امیدوار بود که اقدامی در جهت جلوگیری از آن انجام دهد.منبع:

1399/11/19
20:52:10
0.0 / 5
704
تگهای خبر: آب , باد , بارندگی , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل