گل پیچ GolPich

گوزن زرد ایرانی در معرض خطر انقراض

گوزن زرد ایرانی در معرض خطر انقراض به گزارش گل پیچ مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان محیط زیست با اشاره به اینکه گوزن زرد ایرانی به شدت در معرض خطر انقراض قرار دارد، اظهار داشت: در چارچوب برنامه کوتاه مدت زیستگاه مناسبی برای این گونه در نظر گرفته می شود و با جلب مشارکت مردمی و ایجاد شرایط مناسب، مازاد جمعیت مراکز تکثیر و پرورش گوزن زرد کشور به آنجا منتقل و در این مراکز مدیریت می شوند.به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا شهاب الدین منتظمی در جلسه ارائه گزارش پیشرفت کار برنامه عمل مدیریت گوزن زرد ایرانی که با حضور مدیران و کارشناسان نظارت بر امور حیات وحش استان های دارای مراکز تکثیر و پرورش گوزن زرد، اساتید دانشگاه، برخی متخصصان حیات وحش کشور به صورت مجازی برگزار شد، اظهار داشت: در این نشست در مورد چالش های اجرای برنامه عمل مدیریت گوزن زرد در مراکز تکثیر و پرورش موجود در کشور صحبت و پیشنهاداتی برای رفع چالش ها عرضه شد.

وی ضمن اشاره به خطر انقراض گوزن زرد ایرانی اظهار نمود: یکی از اصلی ترین اهداف سازمان حفاظت محیط زیست حفاظت گونه های موجود در کشور است چون که گونه های جانوری و گیاهی نیازمند حفاظت در مقابل اقدامات توسعه طلبانه انسان ها هستند و در تمام دنیا همینطور است.

منتظمی افزود: گوزن زرد ایرانی یکی از گونه هایی است که به شدت در معرض خطر انقراض قرار دارد. این گوزن ها در زیستگاه های محدود درجزیره «اشک» در آذربایجان غربی و پارک ملی دز در خوزستان رهاسازی شده اند و در مراکز تکثیر و پرورش گوزن زرد در استان های ایلام، یزد، فارس، آذربایجان غربی و مازندران در مراکز تکثیر و پرورش نگهداری می شوند.

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان محیط زیست اضافه کرد: اولویت سازمان حفاظت محیط زیست، حفاظت از گونه در زیستگاه خود است ولی اگر در جایی به این نتیجه برسیم که گونه های جانوری در معرض انقراض هستند، مداخله خواهیم کرد و هم اکنون برای گوزن زرد مجبور به انجام این کار هستیم.

وی در ادامه اظهار داشت: نظرات کارشناسان استان ها در این خصوص عنوان شد و با جمع بندی نظرات و پیشنهادات کارشناسان و اساتید دانشگاه راهکارها و برنامه های مدیریتی جمعیت گوزن زرد ایرانی تصمیم گرفته شد تا در چارچوب برنامه زمان بندی کوتاه مدت زیستگاه مناسبی در نظر گرفته شود و با مشارکت مردمی و با ایجاد شرایط مناسب مازاد جمعیت مراکز تکثیر و پرورش گوزن زرد کشور به آنجا منتقل نماییم و در آنجا مدیریت شوند.

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان افزود: باتوجه به آنکه پیشگیری از انقراض این گونه عزم ملی را می طلبد، با جلب مشارکت مردمی در حفاظت از این گونه می توان در برنامه ای کوتاه مدت، گام هایی در جهت پیشگیری از انقراض این گونه پرارزش برداشت و با معرفی این گونه به زیستگاه های اصلی، مقدمات احیای این گونه در زیستگاه را هم فراهم نمود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست گوزن زرد ایرانی همچون گونه های بسیار مهم در دنیا به حساب می آید. این گوزن طبق فهرست عرضه شده از سوی اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت، در رده EN قرار دارد و در معرض خطر به حساب می آید.

منبع:

1399/11/19
21:58:12
0.0 / 5
730
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل