گل پیچ GolPich

احتمال بارش های رگباری در بهار و تابستان

احتمال بارش های رگباری در بهار و تابستان گل پیچ: رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی ضمن اشاره به اینکه احتمال وقوع بارش های رگباری در فصل های بهار و تابستان افزوده می شود، اظهار داشت: در چنین شرایطی اگر سدها ظرفیت کافی نداشته باشند حتما سرریز می شوند.احد وظیفه در گفت و گو با ایسنا، در پاسخ به این پرسش که آیا بارش های رگباری برای بهار و تابستان سال ۱۴۰۰ پش بینی می شود؟ ضمن بیان اینکه همزمان با عبور از فصل زمستان و گرم شدن تدریجی هوا، بارش ها عموما شکل رگباری به خود می گیرند، اظهار نمود: اقلیم کشور بگونه ای است که با گذر از فصل زمستان و ورود به فصل بهار و گرم شدن جو، ساختار جو بگونه ای تغییر می کند که احتمال وقوع رگبار یا درصد فراوانی آن بیشتر می شود و علت آن هم تشدید شرایط همرفت است.

وی افزود: با گرم شدن تدریجی جو، رطوبت هم افزوده می شود و در نتیجه بخار آب بیشتر می شود. ازاین رو فراوانی ابرهای جوششی یا همرفتی در سامانه های جوی که شکل می گیرند، بیشتر و در این شرایط وقوع رگبارها محتمل تر می شود و بارش های یکنواخت زمستانی به بارش هایی تبدیل می شود که در بعضی نقاط بارش ملایم است و در بعضی نقاط بسیار شدید و رگباری است.

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی تصریح کرد: بارش های رگباری در زمستان هم رخ می دهد اما سرعت قائمی که سامانه های جوی در این فصل دارند به حدی نیست که شرایط برای بارش های رگباری فراهم گردد این در حالیست که در فصل بهار و تابستان شدت انرژی گرمایی نهانی که آزاد می شود به حدی است که سبب می شود سرعت قائم به صورت مقطعی در بعضی از مناطق یک سامانه جوی افزایش پیدا کند و در نتیجه سرعت رشد قائم زیاد شود. در این شرایط رشد قائم صورت انفجاری پیدا می کند و سبب می شود نزولات جوی به صورت رگباری باشد.

وظیفه در انتها صحبت های خود با اشاره به اینکه طی سالهای ۹۷ و ۹۸ بارش برف خوبی در ارتفاعات حوزه رودخانه های بزرگ جنوب غرب کشور داشتیم، اظهار نمود: طی این سال ها بارندگی های خوب و انتقال رطوبت مناسبی در این مناطق رخ داد و در فصل بهار با گرم شدن تدریجی جو همراه با بارش های رگباری و ذوب برف شاهد سیلاب هایی در رودخانه های بزرگی مانند دز، کرخه و کارون بودیم. در چنین شرایطی اگر سدها ظرفیت کافی نداشته باشند حتما سرریز می شوند و اگر سرریز سدها کنترل نشود دشت های پایین دست مانند دشت خوزستان زیر سیلاب می روند.

منبع:

1399/11/28
14:36:05
0.0 / 5
879
تگهای خبر: آب , بارش , بارندگی , بحران
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل