گل پیچ GolPich

خطر انقراض در كمین گونه های ماهیان آب شیرین در جهان

خطر انقراض در كمین گونه های ماهیان آب شیرین در جهان یک سوم از جمعیت ماهی های آب شیرین در جهان در معرض خطر انقراض قرار دارند و زیستگاه های آنها با ˮکاهش فاجعه بارˮ روبروست.


به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا، از سال ۱۹۷۰ میلادی حدود ۸۰ گونه ماهی آب شیرین منقرض شده و جمعیت برخی دیگر شاهد کاهش قابل ملاحظه ای بوده است.
کارشناسان محیط زیست در گزارشی اخطار داده اند که حدود یک سوم از ماهیانی که در رودخانه ها و دریاچه های سراسر جهان زندگی می کنند با خطر انقراض روبرو هستند چونکه زیستگاه های آنها در روند "زوال فاجعه بار" قرار دارد.
گونه های آب شیرین که بیشتر از نیمی از گونه های ماهی در جهان را می سازند در امرار معاش ۶۰ میلیون نفر و رژیم غذایی بسیاری دیگر نقش حیاتی دارند.
برپایه گزارش انتشار یافته توسط ۱۶ سازمان همچون صندوق جهانی حیات وحش و انجمن جانورشناسی لندن، ۳۰ درصد از ۱۰ هزار و ۳۳۶ ماهی بررسی شده در لیست قرمز گونه های در معرض خطر IUCN در معرض خطر انقراض قرار دارند.
جمعیت ماهیان آب شیرین مهاجر از سال ۱۹۷۰ تابحال ۷۶ درصد کاهش یافته در صورتی که ۸۰ گونه منقرض اعلام شده اند.
در این گزارش آمده است: در سرتاسر جهان زیستگاههای ماهیان آب شیرین با تهدیدهایی از قبیل تخریب، سدسازی روی رودخانه هایی با جریان آزاد، مصرف زیاد آب برای کشاورزی و آلودگی روبرو بوده اند.
به گزارش گل پیچ به نقل از اسکای نیوز، همینطور ماهیان به علت عواملی چون روش های مخرب ماهیگیری، صید بی رویه، تاثیرات تغییرات آب و هوایی، جرائم حیات وحش و حضور گونه های غیر بومی در معرض تهدید قرار دارند.
منبع:

1399/12/06
14:14:18
0.0 / 5
775
تگهای خبر: آب , آلودگی , زندگی , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل