گل پیچ GolPich
وزیر جهاد كشاورزی اعلام كرد؛

راه اندازی ۶ و دو دهم میلیون هكتار طرح آبخیزداری و آبخوانداری در كشور

راه اندازی ۶ و دو دهم میلیون هكتار طرح آبخیزداری و آبخوانداری در كشور وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: تابحال ۶.۲ میلیون هکتار آبخیزداری و آبخوانداری در کشور انجام شده است و پیشبینی می شود این رقم تا آخر دولت به هفت هکتار افزایش پیدا کند.به گزارش گل پیچ به نقل از مهر، کاظم خاوازی ظهر شنبه در آئین افتتاح نخستین پارک آبخیز کشور در منطقه گردشگری گردو اراک، اظهار نمود: بخشی از کشور ما درگیر سیل است و ازاین رو آبخیزداری و آبخوانداری کاری است که حتما باید در کشور با آن پرداخت.
وی ضمن اشاره به اینکه تابحال ۶.۲ میلیون آبخیزداری و آبخوانداری در کشور انجام شده است، اضافه کرد: تقریباً کمتر از ۴ درصد حوضچه های آبخیز ایران گرفتار سیل نیست و در هر نقطه ای از ایران، امکان سیل های شدید وجود دارد. و در ۲۸ درصد از اراضی کشور سیل از شدت بسیار بالا برخوردار می باشد.
وی تصریح کرد: به ازای هر هکتار آبخیزداری که انجام می دهیم، ۴ تن در سال رسوبات پشت سدها را کاهش می دهیم و ۹ تن در سال فرسایش خاک را کم می نماییم.
وی افزود: به صورت متوسط دبی قنات های چاه های ما با آبخیزداری سه و نیم برابر می شود. فعال شدن هر رشته قنات یعنی یک روستا و آبادی فعال می شود و مجموعه زندگی تحت تاثیر قرار می گیرد. ازاین رو یکی از کارهای بزرگی که در این زمان اتفاق افتاده است، بحث آبخیزداری و آبخوانداری است.
وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: ظرفیت جنگل های دنیا چهار میلیارد هکتار است که سهم ایران از این جنگل ها خیلی کم است. این جنگل های نقش بسیار زیادی در حفظ بقای انسان دارند.
خاوازی افزود: تقریباً میتوان گفت، سالیانه چیزی حدود ۳۷ میلیارد تن بی اکسید کربن را با استفاده از جنگل ها جذب می نماییم. ازاین رو باید قدر درختکاری و قدر جنگل ها را بدانیم.
وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: دولت در سال ۹۹ توجه ویژه ای به جنگل کاری نشان داده است و امسال ۴۷ هزار هکتار کار غنی سازی جنگل ها انجام شده و در همین راستا هم با هدف بیابان زدائی بیشتر از ۳۵ هزار نهال کاشته شده است.
وی تصریح کرد: در مجمع سال جاری بیشتر از ۳۳۰ هزار درخت کاری انجام داده شد و امیدواریم با همکاری مردم و نهادهای مختلف در حوزه درختکاری، جنگل کاری، بیابان زدائی و حفظ این منابع اتفاقات خوبی رخ دهد.

1399/12/19
15:08:47
0.0 / 5
383
تگهای خبر: آب , باد , جنگل , جهاد كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل