گل پیچ GolPich

وجود 19 پارك آبخیز در كشور

وجود 19 پارك آبخیز در كشور به گزارش گل پیچ مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری ضمن اشاره به وجود 19 پارک آبخیز در کشور اظهار داشت: یکی از اهداف اصلی پارک های آبخیز کنترل سیل ورودی به شهرها است.ابوالقاسم حسین پور در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه ما در کشور ۱۹ پارک آبخیز داریم که سطحی حدود ۴۶ هزار هکتار را شامل می شود، اظهار نمود: از سویی دیگر برای راه اندازی ۲۵ پارک آبخیز دیگر نیز برنامه ریزی هایی صورت گرفته است و برای طراحی و راه اندازی در دست مطالعه و بررسی هستند.

وی با اعلان اینکه متاسفانه تا حالا در تهران پارک آبخیز نداشته ایم، اشاره کرد: یکی از دلیلهای این مساله محدودیت هایی است که توسعه شهری در بالادست ارتفاعات تهران به وجود آورده است. گسترش بیش از اندازه شهر در شیب و ارتفاعات شمالی باعث شده است که در این حوزه ها محدودیت هایی ایجاد شود. بااینکه نمی توان اظهار داشت که در شهر تهران هیچگونه ظرفیتی برای راه اندازی پارک آبخیز وجود ندارد اما به هر حال این مساله باید بررسی شود.

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری در ادامه با اشاره به اینکه پارک آبخیز نوعی پارک طبیعی است که سیل ورودی به شهرها را کنترل می کند و سبب توسعه تفرجگاه های طبیعی می شود، اظهار داشت: از دیگر مزایای راه اندازی پارک های آبخیز جلوگیری از تغییرکاربری غیرمجاز اراضی است. علاوه بر این ها پارک های آبخیز طرح هایی چند منظوره هستند که می توانند به اشتغال ساکنان منطقه نیز کمک کنند.

حسین پور اضافه کرد: درحال حاضر تدوین ضوابط و استانداردهای راه اندازی پارک آبخیز در کشور در دستور کار سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری با حمایت نظام فنی اجرائی سازمان برنامه و بودجه قرار دارد. از سویی دیگر ارتقای سطح همکاریهای مشترک بین وزارت کشور، وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، وزارت جهادکشاورزی و مشارکت شهرداری ها با سازمان جنگل ها با پیش بینی و تصویب منابع لازم در بودجه های سنواتی هر دو ارگان، ظرفیت های موجود را فعال می کند و توسعه اصولی پارک های آبخیز شهری را به دنبال دارد.

وی در آخر با تاکید بر اینکه اقدامات آبخیزداری در طبیعت به شکلی است که اصل اولیه آن لطمه نرسیدن به طبیعت است، اظهارکرد: آبخیزداری و پارک های آبخیز اهدافی ازجمله پایداری زیست بوم و اکوسیستم و تعادل عرصه های طبیعی را دنبال می کند. بدین جهت ملاحظات زیست محیطی در این طرح ها چه از بعد جامع نگری حوضه آبخیز و چه از بعد تعادل های زیستی، در شرح خدمات مطالعات طرح های آبخیزداری و آبخوان داری لحاظ شده است.

منبع:

1399/12/20
11:25:17
0.0 / 5
910
تگهای خبر: آب , استاندارد , جنگل , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل