گل پیچ GolPich
سایه بی آبی بر دریاچه های فارس؛

تاثیر خشكی بختگان بر بزرگترین انجیرستان دیم جهان

تاثیر خشكی بختگان بر بزرگترین انجیرستان دیم جهان تالاب های فارس همچنان درامتداد خشکی و بی آبی هستند و حالا تاثیرشان را بر کشاورزی هم گذاشته اند. خشکی دریاچه بختگان بزرگترین انجیرستان دیم جهان در استهبان را با کاهش عملکرد مواجه کرد.


خبرگزاری مهر - گروه استان ها: خشکی تالاب های فارس نه فقط به پوشش گیاهی و جانوری استان لطمه جدی وارد کرده بلکه طی سالهای اخیر یکی از علت های وضعیت خطرناک آب و هوایی منطقه هم شده است و آنطور که کارشناسان تاکید دارند با ادامه خشک شدن تالاب ها پوشش گیاهی کاهش پیدا می کند و بیماریهای حیات وحش بیشتر می شود. از سویی دیگر خطر آتش سوزی ها با افزایش شایان توجهی همراه خواهد شد. طبق بررسی های انجام شده سال قبل میزان بارندگی ها خیلی کم بود بطوریکه فارس ۴۰ الی ۵۰ درصد کاهش بارندگی نسبت به سال ۹۸ مواجه گردید. بارندگی نتوانست وضعیت تالاب های فارس را بهبود ببخشد هر چند که تنها دو تالاب بختگان و کمجان وضعیت بهتری داشتند و آن هم به سبب دریافت حق آبه ها بود. کشاورزی فراگیر و بدون برنامه و کاهش بارندگی و خشکسالی ازجمله عواملی است که تالاب های فارس را به ورطه خشکی کشانده است. حفر چاه های گوناگون برای آبیاری مزارع موجب شد کم کم آب دریاچه ها به پای محصولات کشاورزی ریخته شود که امروز خشکی دریاچه ها حال کشاورزی را هم خراب کرده است. اینطور که محیط زیست می گوید خشکی دریاچه سبب شده که حال انجیرستان های شهرستان استهبان که بزرگترین انجیرستان دیم جهان بشمار می رود نیز عملکرد کمتری دارند. آبگیری به صفر رسیده است در این زمینه نبی الله مرادی معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس به خبرنگار مهر اظهار داشت: وضعیت تالاب های استان مناسب نمی باشد چونکه درصد آبگیری آنها به صفر رسیده است. بگفته وی طبق بررسی های انجام شده هم اکنون آبگیری دریاچه های بختگان در شهرستان نی ریز، پریشان در شهرستان کازرون، ارژن، کافتر در شهرستان اقلید و هیر در شهرستان لارستان صفر درصد است.
وی افزود: دریاچه مهارلو در شیراز ۴۰ درصد، برمشور در ممسنی ۲۰ درصد، هفت برم ۴۵ درصد، کمجان ۱۰ درصد و دریاچه تشک هم ۲۵ درصد آبگیری شدند. مرادی اضافه کرد: این درصدهای آبگیری بسیار ناچیز و نگران کننده است و به میزان بارندگی های سال قبل بر می گردد که نسبت به میانگین های طولانی مدت بارندگی حدود ۴۰ الی ۵۰ درصد کاهش داشته است. وی با اعلان اینکه با خشکی تالاب ها رطوبت هوا نیز کاهش می یابد و خشک تر می شود، اظهار داشت: برای نمونه انجیرستان های دیم در شهرستان استهبان با ادامه روند خشکی آب و هوا عملکرد کمتری خواهند داشت.
معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس افزود: با خشک شدن تالاب ها بیماریهای حیات وحش بیشتر می شود و زمانی که منابع آبی خشک شوند حیوانات هم از بین می روندچرا که از علوفه های تولیدی هم کاسته خواهد شد. وی با اشاره به تأثیر خشکسالی بر روند آتش سوزی مراتع و جنگلها هم اظهار داشت: متأسفانه خشکی پوشش گیاهی در ایام گرم سبب آتش سوزی می شود که این پدیده اجتناب ناپذیر است و سالهای قبل هم با آن مواجه بودیم. در این رهگذر علی اکبر کاظمینی عضو ستاد ملی هماهنگی و مدیریت تالاب های کشور و دبیر تشکل های حفاظت محیط زیست استان فارس به خبرنگار مهر اظهار داشت: یکی از ارزشمندترین مسائل در باره تالاب ها ارزش اقتصادی اکوسیستمی آن هاست که چندین برابر ارزش زمین های کشاورزی و مراتع است. وی اشاره کرد: کار اشتباهی است که کاری نماییم تالاب ها خشک شوند هر چند که هم اکنون مهم ترین و با ارزش ترین این تالاب ها چون پریشان و بختگان در خشکی به سر می برند. بگفته کاظمینی متأسفانه حفر چاهای بدون مجوز و مجاز در اطراف دریاچه پرشان که به بالای ۹۰۰ حلقه می رسد علت اصلی خشکی این دریاچه است. کشاورزی چهار فصل عامل نابودی دریاچه ها عضوستاد ملی هماهنگی و مدیریت تالاب های کشور اضافه کرد: متأسفانه در این منطقه همچنان کشاورزی بصورت چهار فصل انجام می شود و این درحالی است که عمق چاه ها در این منطقه به ۶۰ متر هم رسیده و حتی در شرق دریاچه چاه ها به آب شور رسیده اند که این مساله نشان میدهد بستر آب شیرین به انتها رسیده است.
کاظمینی وضعیت تالاب های استان فارس را اسفناک توصیف کرد و اضافه کرد: جا دارد حق آبه تعدادی از این دریاچه ها مانند بختگان هر چه سریع تر تامین شود. وی افزود: یکی از موضوعات بسیار مهم که باید مدیران مربوطه هم به آن توجه ویژه داشته باشند اختصاص حق آبه ها از محل ورودی تالاب است. وی اشاره کرد: نباید آب از مناطق بالا دستی دریاچه رها سازی شود برای اینکه به سبب طولانی بودن مسیر و قرار گرفتن زمین های کشاورزی این حق آبه صرف آبیاری محصولات می شود و آب ناچیزی به دریاچه وارد خواهد شد. دبیر انجمن تشکل های محیط زیست استان فارس در ادامه اضافه کرد: یکی از راهکارهایی که می تواند تا اندازه ای وضعیت و حال تالاب های استان را بهتر کند آموزش به جوامع محلی است. این جوامع با گشت زنی ها و مراقبت ها می توانند از خروج آب از بستر تالاب جلوگیری نمایند.

1400/01/19
11:52:55
5.0 / 5
721
تگهای خبر: آب , آموزش , بارندگی , برند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل